ادعای کویت و عربستان درباره “حق انحصاری” میدان گازی آرش – DW – ۱۴۰۲/۴/۱۹


سعد البراک وزیر نفت کویت روز یکشنبه ۱۸ تیر (۹ ژوئیه) اعلام کرد کشورش و عربستان سعودی “حقوقی انحصاری” در میدان گازی الدوره (آرش) در خلیج فارس دارند.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر نفت کویت از جمهوری اسلامی خواست با مشخص کردن مرزهای دریایی‌ “ادعاهای” خود در این زمینه را “اعتبارسنجی” کند.

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند ایران در میدان گازی “آرش” سهم دارد و توافق عربستان سعودی و کویت را که سال گذشته برای توسعه این میدان امضا کردند به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشتر بخوانید: ادامه مناقشه برسر میدان گازی آرش؛ عربستان: ایران حقی ندارد

سعد البراک در مصاحبه با تلویزیون دولتی “الاخباریه” عربستان سعودی تاکید کرد کویت و عربستان در میدان الدوره حق انحصاری دارند و هرکس ادعایی دارد باید شروع به تعیین مرزها کند و اگر حقی داشته باشد بر اساس قوانین حقوق بین‌الملل به آن خواهد رسید.

پیش از این وزارت خارجه کویت هم در بیانیه‌ای رسما “طرف ایرانی را برای آغاز مذاکرات در مورد تعیین مرزهای دریایی” دعوت کرده بود.

واکنش کویتی‌ها در واقع به تصمیم ایران برای حفاری میدان “آرش” است که اخیرا توسط محسن خجسته‌ مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام شد. این اظهارات در حالی بیان شد که ریاض و تهران به خصومت‌های هفت ساله میان خود پایان داده و همکاری‌ها را تقویت کرده‌اند.

اما هنوز چند صباحی از عادی شدن این مناسبات نگذشته بود که مناقشه دیگری میان جمهوری اسلامی و عربستان برجسته شد. 

خبرگزاری دولتی عربستان صبح روز چهارشنبه ۱۴ تیر (۵ ژوئیه) به نقل از یک منبع آگاه در وزارت خارجه این کشور گزارش داد “مالکیت مناطق نفتی دریایی تقسیم شده از جمله میدان الدوره بطور کامل و انحصاری تنها در اختيار عربستان سعودی و کویت قرار دارد”.

بیشتر بخوانید: دعوت مجدد کویت از ایران برای حل مناقشه میدان گازی “آرش”

میدان گازی آرش که کویتی‌ها آن را الدوره می‌نامند، میدانی مشترک میان ایران، کویت و عربستان است که بخش‌هایی از آن در محدوده آب‌های تعیین حدود نشده میان ایران و کویت قرار دارد. این میدان موضوع مناقشه چندین دهه میان این دو کشور است.

مقامات ایرانی درباره اظهارات مقامات عربستان و کویت هنوز واکنشی رسمی نشان نداده‌اند اما رسانه‌ها و خبرگزاری‌های ایران این موضوع را “ادعاهای عجیب وزیر نفت کویت” و “انکار حقوق ایران در میدان نفتی آرش” توصیف کردند.

به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پایگاه خبری تحلیلی “فرارو” در گزارشی اختصاصی می‌نویسد اگر قرار بود بین سخنان خجسته‌مهر و سعد البراک، یکی از آن‌ها را عجیب قلمداد کنیم، “قطعا سخنان وزیر نفت کویت، عجیب بود، نه سخنان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران”.

فرارو استدلال کرده است که این موضوع قدیمی است و خود کویتی‌ها ۲۰ سال پیش برای تعیین تکلیف این میدان با ایران مذاکره کردند و حال “کویت و عربستان سهم ایران در میدان گازی آرش را فراموش کردند”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *