افزایش غیرمنتظره صادرات چین پس از بحران پاندمی – DW – ۱۴۰۱/۵/۱۶


صادرات چین در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ پس از ضرباتی که اقتصاد این کشور در اثر پاندمی کرونا متحمل شد، به طور غیرمنتظره‌ای افزایش چشمگیر داشته است.

گمرک این کشور اعلام کرد که میزان صادرات در مقایسه با بازه زمانی سال قبل، حدود ۱۸درصد افزایش داشته است. این بالاترین شاخص صعودی صادرات چین در سال جاری است. این رقم در ماه ژوئن ۱۷،۹درصد افزایش را نشان می‌داد.

بیشتر بخوانید: ۹۸ میلیارد دلار؛ تراز مثبت تجارت خارجی چین در یک ماه

کارشناسان افزایش ۱۵درصدی را پیش‌بینی کرده بودند. با این حال بسیاری تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که صادرات چین به دلیل پایین آمدن تقاضا رو به کاهش خواهد گذاشت.

به ویژه سیر صعودی کل تجارت با روسیه چشمگیر است که افزایشی ۳۷،۱درصدی را نشان می‌دهد. واردات چین از کشور همجوارش که به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد،  با افزایش۴۹،۳درصدی روبرو بوده است. در برابر آن صادرات چین افزایشی ۲۲،۲درصدی داشته است.

بیشتر بخوانید: رکوردی جدید برای بازرگانی خارجی چین به‌رغم بحران کرونا

در مقایسه، واردات چین از آلمان در این بازه زمانی ۶،۷درصد کاهش را نشان می‌دهد. در عوض چین ۱۷،۶درصد به صادرات خود به آلمان افزوده است. روند مشابهی نیز در مبادلات تجاری میان چین و اروپا مشاهده می‌شود.

به کانال تلگرام خیزش نیوز وله فارسی بپیوندید

صادرات چین به اتحادیه اروپا افزایشی ۳۲،۲درصدی داشته و این در حالی است که واردات چین از این اتحادیه با کاهشی ۷،۴درصدی روبرو بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *