افزایش قیمت جهانی نفت در پی کاهش تولید توسط اوپک پلاس – DW – ۱۴۰۲/۱/۱۴


قیمت نفت در نتیجه کاهش تولید اعلام شده توسط اتحادیه نفتی اوپک پلاس افزایش یافته است. هر بشکه (۱۵۹ لیتر) برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژوئن در حال حاضر ۳.۸۶ دلار بیشتر از جمعه گذشته قیمت دارد و به ۸۳.۷۵ دلار آمریکا رسیده است.

نوع نفت آمریکایی وست تگزاس اینترمدیت نیز با افزایش قیمت روبرو شد. برای تحویل در ماه مه، هر بشکه در حال حاضر ۷۹.۳۶ دلار قیمت دارد که ۳.۸۵ دلار نسبت هفته گذشته افزایش یافته است. شب گذشته، یکشنبه ۲ آوریل (۱۳ فروردین) هر بشکه نفت خام دریای شمال نیز در مقاطعی ۸۶.۴۴ دلار قیمت داشت. این قیمت بیش از هشت درصد گران‌تر از سه روز پیش از آن است.

بیشتر بخوانید: آژانس بین‌المللی انرژی: افزایش مصرف نفت چین، کاهش عرضه روسیه

دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها در این است که اتحادیه نفتی اوپک پلاس به طور غیرمنتظره‌ای اعلام کرد که تولید نفت خود را  به میزان  ۱.۱۶ میلیون بشکه کاهش خواهد داد.

بر اساس این اطلاعیه، در چارچوب یک توافق داوطلبانه از ماه مه به بعد، حجم تولید اعضای اوپک و سایر کشورهای مهم نفتی مانند روسیه باید حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز کمتر باشد. پیش‌تر، در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ نیز اوپک پلاس دو میلیون بشکه از تولید خود کاسته بود.

اقدام جدید اوپک پلاس از این جهت غیرمنتظره است که تغییرات در تولید به طور معمول پس از مشاوره‌های از قبل برنامه‌ریزی شده صورت می‌گیرد. علاوه بر این، کشورهای اوپک تا همین اواخر اعلام کرده بودند که تولید ثابت خود را حفظ می‌کنند. به عنوان مثال، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرده بود که اوپک پلاس قصد دارد تا پایان سال تولید خود را به همین میزان حفظ کند.

بیشتر بخوانید: اوپک پلاس تولید نفت را افزایش نمی‌دهد

تأثیرات قیمت‌های بالاتر می‌تواند برای کشور واردکننده نفت خام مانند آلمان تأثیرات شدید داشته باشد. شرکت‌هایی که از نفت به عنوان ماده اولیه برای محصولات خود استفاده می‌کنند، مانند صنایع شیمیایی، با افزایش هزینه‌هایی که مجبورند به مصرف‌کنندگان منتقل کنند، دست و پنجه نرم می‌کنند. این گرانی همچنین می‌تواند بر قیمت انرژی و سوخت بنزین تأثیر بگذارد.

روز یکشنبه ۱۳ فروردین (دوم آوریل) الجزایر، امارات، عراق، عربستان سعودی، عمان و کویت اعلام کردند که تولید نفت خود را در مجموع به میزان یک میلیون و ۷۱هزار بشکه در روز کاهش خواهند داد.

یک مقام وزارت انرژی عربستان گفت، این کشور از ماه مه تا پایان سال ۲۰۲۳ به طور داوطلبانه تولید نفت خام خود را در هماهنگی با چند کشور دیگر به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

به گفته این منبع خبری، این یک اقدام پیش‌گیرانه برای حمایت از ثبات بازارهای نفت است.

بیشتر بخوانید: انتقاد شدید آژانس بین‌المللی انرژی از کاهش تولید نفت اوپک پلاس

سهیل المزروعی، وزیر انرژی و زیرساخت امارات نیز گفت که کشورش از ماه مه تا پایان سال جاری میلادی تولید نفت خود را داوطلبانه به میزان روزانه ۱۴۴ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

روسیه در ماه فوریه از کاهش تولید نفت خود به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز خبر داده بود.

دیروز یکشنبه ۲ آوریل با وجود انتشار این خبر، قیمت نفت شاخص برنت تنها ۱.۶۴ درصد افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *