افزایش نرخ تورم در ترکیه به ۴۹ درصد در ماه ژانویه | اقتصاد | DW


تورم در ترکیه که پیش از این نیز به شدت بالا رفته بود باز هم افزایش یافته است. اداره ملی آمار ترکیه پنج‌شنبه ۳ فوریه (۱۴ بهمن) در آنکارا اعلام کرد که قیمت مصرف‌کننده در ماه ژانویه سال جاری در این کشور به بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۰۲ تا کنون رسیده است. بر این اساس، قیمت مصرف‌کننده در ماه ژانویه در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته و به ۴۸.۷ درصد رسیده است. در حالی که این رقم برای ماه دسامبر سال گذشته معادل ۳۶درصد بود. خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید در ماه ژانویه تورم ماهانه در ترکیه ۱۱.۱ درصد اعلام شده است. علت اصلی سر به فلک کشیدن تورم در ترکیه در درجه اول کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور (لیر) و گران شدن واردات ارزیابی می‌شود. پس از سیر پرشتاب نزولی ارزش لیر در سال ۲۰۲۱ دولت ترکیه تلاش کرد نوسانات ارز را مهار کند و به پول ملی ثبات ببخشد. اما به گفته کارشناسان، سیاست پولی دولت تا کنون نتوانسته این روند کاهش‌یابنده را تغییر دهد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین با بالا بردن نرخ بهره مخالفت می‌کند، در حالی که اقتصاددانان چنین اقدامی را شاه‌کلید مهار تورم می‌دانند.  
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره استانبول تنها شهر جهان است که در دو قاره قرار دارد: اروپا و آسیا. در این کلان‌شهر چند میلیون نفری که در کرانه تنگه بسفر واقع شده سنت و مدرنیته، سبک زندگی مذهبی و سکولار چنان درآمیخته‌اند که در هیچ شهر دیگری در جهان نظیرش را نمی‌توان یافت. خیلی‌ها معتقدند همین نیز دلیل اصلی جذابیت شهر است.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره شهر استانبول تاریخی ۲۶۰۰ ساله دارد. در طول سالیان دراز حاکمان مختلفی برای تسخیر این شهر خیز برداشتند: ایرانیان، یونانیان، رومی‌ها و عثمانی‌ها. استانبول که در آن زمان “قسطنطنیه” خوانده می‌شد، مرکز امپراتوری بیزانس (روم شرقی) و بعدها امپراتوری عثمانی بود. تازه در سال ۱۹۳۰ قسطنطنیه به استانبول تغییر نام داد.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره تنگه بسفر را روح شهر استانبول می‌دانند. این تنگه بخش آسیایی و اروپایی شهر را از هم جدا می‌کند. روزانه کشتی‌های کوچک مسافربری مردم را از یک طرف تنگه به سمت دیگر جا‌به‌جا می‌کنند. مسافت میان محله اروپایی کاراکوی تا محله آسیایی کادیکوی تقریبا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره از روی پل گالاتا می‌توان چشم‌انداز زیبایی بر کشتی‌هایی داشت که از آب عبور می‌کنند. علاوه بر آن شمار زیادی شهروندان هر روز به امید صیدی پربار با قلاب‌های ماهیگیری‌شان روی این پل مشغول ماهیگیری می‌شوند. دست‌فروشان، گردشگران خارجی و بلال‌فروشان نیز جابه‌جای این پل به چشم می‌خورند.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره وفکی (تصویر) یکی از ماهیگیران پل گالاتاست. او خودش را اروپایی می‌داند و می‌گوید: «ما آرزوی آزادی بیشتری را داریم و برای همین هم ترکیه و اتحادیه اروپا باید دوباره به یکدیگر نزدیک شوند.» وفکی بازنشسته شده و ماهیگیری جزو سرگرمی‌های روزانه اوست، البته از این راه درآمد اندکی هم دارد. او برای هر دو کیلو ماهی که در بازار می‌فروشد، تقریبا هشت یورو سود می‌کند.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره میدان تقسیم یکی از میدان‌های مورد علاقه گردشگران ایرانی و قلب تپنده شهر است. در گوشه‌‌ای از این میدان قرار است تا انتخابات بعدی که در سال ۲۰۱۹ برگزار شود، یک مسجد ساخته شود؛ با گنبدی ۳۰ متری و دو مناره. منتقدان می‌گویند اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه می‌خواهد با ساخت یک هویت جدید برای این میدان، آن را از مکانی سکولار و اروپایی به مکانی اسلامی و محافظه‌کار تبدیل کند.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره محله فاتح (فاتیح) اگرچه در بخش اروپایی استانبول واقع شده اما چهره‌ای بیش‌تر محافظه‌کارانه دارد. بسیاری از مردمی که اینجا ساکن هستند، به امید زندگی بهتر از آناتولی به استانبول مهاجرت کرده‌اند. ساکنان این محله جزو هواداران وفادار اردوغان و حزب او یعنی عدالت و توسعه هستند.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره چهارشنبه‌ها در اطراف مسجد محله فاتح چهارشنبه‌بازار برپا می‌شود. در این بازار می‌توان همه‌چیز پیدا کرد، از سبزی و میوه گرفته تا لباس و وسایل منزل. این محله در سال‌های اخیر خانه بسیاری از پناهجویان سوری شده که به ترکیه آمده‌اند. از آغاز جنگ داخلی در سوریه که سال ۲۰۱۱ آغاز شد، ترکیه بیش از سه میلیون مهاجر سوری را پناه داده و به این ترتیب تنها کشوری است که پذیرای این تعداد پناهجوی سوری شده است.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره محله فاتح در این بین به محل رستوران‌های سوری مشهور شده است. در ترکیه اجازه اقامت برای پناهجویان آنگونه که در اتحادیه اروپا معمول است، رایج نیست. با این حال دولت ترکیه به ده‌ها هزار پناهجوی سوری وعده اعطای تابعیت این کشور را داده است. منتقدان می‌گویند دولت با این کار خود قصد افزایش رأی به نفع خود در انتخابات را دارد.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره کسانی که به دنبال رقص و مشروبات الکل هستند، به محله آسیایی کادیکوی یا محله اروپایی کاراکوی سر می‌زنند. این دو محله با کافه‌ها، رستوران‌ها و بوتیک‌های خود، پذیرای مردم محلی و گردشگران خارجی است. در این منطقه به ندرت کسی با سیاست‌های اسلام‌گرایانه و محافظه‌کارانه دولت موافق و همصداست.
استانبول؛ کلان‌شهری در دو قاره عایشه‌ گل (تصویر) در یکی از بوتیک‌های محله گالاتا کار می‌کند. او معتقد است استانبول در مقایسه با گذشته تغییرات زیادی داشته: «تا همین چند سال پیش اروپایی‌های زیادی برای گذراندن تعطیلات اینجا می‌آمدند.» اما حالا بیشتر گردشگران عرب به استانبول سفر می‌کنند. عایشه گل می‌گوید کسب و کارشان رونق گذشته را ندارد و امیدوار است شرایط به زودی تغییر کند؛ امیدی که دقیقا نمی‌توان گفت چه زمانی به تحقق خواهد پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *