افزایش ۲۹۵ درصدی تورم کالاهای وارداتی

به گزارش خیزش نیوز، از مرکز آمار ایران؛ قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است. درطرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی تاکنون از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور سال ١٣٩٠ (سال پایه) استفاده شده است که پس از بررسی‌­های به عمل آمده، سال ١٣٩۵ به عنوان سال پایه­جدید آن در نظر گرفته شد و گزارش حاضر بر اساس کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور سال ١٣٩۵ (سال پایه جدید) ارائه می‌­شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه‌بندی مورد استفاده سیستم طبقه‌بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌شود.
ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص­ سال ١٣٩٨ از داده­‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن­ها بایستی با ملاحظه انجام شود. شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه­ داده­‌های قطعی سال ١٣٩٨ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص واردات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجددا به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
تورم سالانه
تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده­‌های ریالی در سال ١٣٩٨ نسبت به سال قبل، ٢٩۵,٢ درصد است که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٧ (برابر با ١۶٢.٢ درصد) حدود ١٣٣ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری نیز در سال ١٣٩٨ نسبت به سال قبل، ٣٠.٣ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم سال ١٣٩٧ (برابر با ٢٠.۴ درصد) حدود ١٠ واحد درصد افزایش داشته است.
در گروه‌­های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم در بخش ریالی مربوط به گروه «چربى‌ها و روغن حیوانی و …» (١,۶ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ادوات برقى، اجزاء و…» (۴٢٩.٩ درصد) است.
 
منبع: خیزش نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *