اقتصاد روسیه؛ افت شدید ارزش روبل، افزایش تورم و نرخ بهره – DW – ۱۴۰۲/۵/۲۳


حمله روسیه به اوکراین تاثیر زیادی بر کاهش ارزش پول ملی این کشور داشته است. در حال حاضر یک دلار امریکا معادل ۱۰۰.۳۵ روبل است. بالا رفتن هزینه‌های نظامی و کاهش شدید صادرات علل اصلی افت ارزش پول ملی روسیه هستند. به مقیاس سالانه روبل ۳۰ درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

مسکو اما همچنان خوشبین است. خبرگزاری تاس از قول مشاور اقتصادی ولادیمیر پوتین نوشته است: «نرخ فعلی ارز به میزان قابل توجهی از ارزش اولیه دور شده است اما انتظار می رود در آینده نزدیک عادی شود.»

این کارشناس اقتصادی تایید می‌کند که روبل ضعیف، تغییر ساختاری اقتصاد را مشکل می‌کند و تاثیر منفی بر درآمد واقعی مردم دارد و می‌گوید به همین دلیل “به نفع اقتصاد روسیه است که یک روبل قوی داشته باشد”.

بیشتر بخوانید: ارزش بالای روبل روسیه به رغم تحریم‌ها؛ پدیده‌ای پایدار؟

بلافاصله پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ نرخ روبل به شدت سقوط کرد اما کمی بعد دوباره ارزشش بالا رفت. در این میان بانک مرکزی تلاش کرد با بالا بردن نرخ بهره، ایجاد محدودیت در جابه جایی سرمایه و اعمال سیاست‌های مداخله‌گرانه اقتصادی از پول ملی حمایت کند اما این تلاش‌ها اکنون تا حد زیادی بی‌ثمر شده‌اند.

بانک مرکزی روسیه در تابستان امسال برای اولین بار پس از حمله به اوکراین، نرخ بهره را بالا برد. این نرخ در اواخر ژوئيه به طرز بی‌سابقه‌ای به شدت بالا رفت و به ۸/۵ درصد رسید. پیش‌زمینه این بالارفتن نرخ بهره به نرخ تورم مربوط می‌شود که در ماه ژوئیه ۴/۳ درصد بالاتر از ۴ درصدی بود که از سوی بانک مرکزی به عنوان هدف اعلام شده بود.

بیشتر بخوانید: روسیه دسترسی شهروندان این کشور به دلار و یورو را محدود می‌کند

بانک مرکزی روی این حساب کرده که امسال تورم بین ۵ تا شش و نیم درصد بماند و سال آینده میلادی دوباره به نرخ ثابت پیشین بازگردد.

افزایش تورم با ضعف پول ملی، روبل همراه است که بانک مرکزی تلاش دارد با فروش  ذخایر ارزی با آن مبارزه کند.

پوتین رییس جمهور روسیه این پیام را ارسال کرده که کشور از این رکود عبور خواهد کرد. حکومت روسیه تحریم‌های غرب و روی‌گردانی شرکت‌های غربی از معامله با روسیه را “فرصتی تاریخی” برای تقویت شرکت‌های داخلی، برای تولیدات ساخت روسیه و برای ایجاد شغل‌های جدید دانسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *