تبادلات تجاری ایران و افغانستان ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد | اقتصاد | DW


با روی کار آمدن طالبان در افغانستان مقامات ایرانی امیدوار بودند که تبادلات تجاری بین دو کشور همسایه افزایش پیدا بکند. اکنون با گذشت سه ماه از قدرت‌گیری طالبان در کابل از رشد تبادلات تجاری بین دو کشور که مرزهای طولانی و زمینی دارند خبری نیست. به کانال خیزش نیوز وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید حسین سلیمی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان روز جمعه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) به خبرگزاری خیزش نیوز گفت، در سه ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال پیش تبادلات تجاری بین ایران و افغانستان حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است. او افزود ایران قصد دارد نیاز مواد غذایی، مواد ساختمانی و مواد سوختی افغانستان را تامین کند. جمهوری اسلامی برای جبران کسری تبادلات تجاری به مقامات طالبان پیشنهاد ورود در صنایع معادن افغانستان را داده است. به گفته سلیمی ایران قصد دارد از طریق سرمایه‌گذاری و صدور خدمات فنی و مهندسی درآمد افغانستان را از معادن افزایش دهد “تا بتوانند واردات را در همان سطح قبل ادامه دهند”. رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان  تاکید کرد: «با افزایش قدرت خرید افغانستان از طریق حضور ایران در معادن این کشور، توقع داریم واردات از ایران ادامه یافته و حتی قوت بگیرد.» به گفته حسین سلیمی تجارت دو کشور در سال جاری به رقمی که پیش‌بینی می‌شد یعنی سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار نخواهد رسید. سلیمی ادامه داد: «جلساتی که در افغانستان برگزار شد در این جهت بود که وضعیت تجاری دو کشور بهبود پیدا کند و تاکیداتی هم روی بازارچه‌های مرزی شد که نتایج این توافقنامه‌ها به تدریج هم مشخص می‌شود.» به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان گفته است، “وقتی درآمدزایی داشته باشند می‌توانند خرید هم داشته باشند”. او اضافه کرد مذاکرات با طالبان انجام گرفته اما باید منتظر نتایج این نشست‌ها بود.  چین و ترکیه رقیبان اصلی ایران در افغانستان  جمهوری اسلامی ایران نگران از دست دادن بازار افغانستان است. رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان قبلا از چین و ترکیه به عنوان رقیبان جدی جمهوری اسلامی نام برده بود. چینی‌ها از مرزهای شرقی افغانستان و استان‌های مسلمان‌نشین این کشور با افغانستان هم مرز هستند. بنا بر اظهارات سلیمی اما ایران بیشترین چالش را به جهت قیمت و عرضه کالا با ترک‌ها دارد. به گفته او ترکیه پیش از روی کار آمدن طالبان قرار داد تجهیز فرودگاه کابل را با دولت پیشین افغانستان منعقد کرده بودند. ترکیه تجهیز فرودگاه‌های کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان را هم برعهده گرفته بود و از تخصص فرودگاه‌سازی بسیار زیادی برخوردار شده است. آنها در قرادادهایشان به گونه‌ای عمل می‌کنند تا  تجارت فرودگاه‌های کشورهای موردنظر را هم بر عهده داشته باشند.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه پناهجویان افغان در مرز ایران با آغاز فروپاشی دولت مرکزی در افغانستان بسیاری از شهروندان افغان این کشور را به مقاصد مختلف ترک کردند. آنانی که گذرنامه، ویزا و امکانات مالی داشتند از طریق مرزهای هوایی خارج شده و بسیاری به مشهد رفتند. گروهی نیز تلاش کردند به صورت غیر قانونی وارد خاک ایران شوند که توسط نیروهای مرزی متوقف شدند.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه فرار ارتشیان به سوی ایران با پیشروی طالبان، ارتش افغانستان بدون مقاومت تسلیم شد. شماری از نظامیان افغان از طریق مرز میلک وارد ایران شدند. در نتیجه نشستی که مسئولان جمهوری اسلامی ایران با طالبان برگزار کردند، این افراد به افغانستان بازگشت داده شدند. از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست، معلوم نیست آیا این نظامیان به صفوف طالبان پیوسته‌اند یا به زندگی “عادی” خود بازگشته‌اند؟
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه بازگرداندن هزاران پناهجو به گزارش خبرگزاری‌های ایران پناهجویان افغان بعد از ورود به خاک ایران توسط هنگ مرزی ایران در پاسگاه ملاشریف جمع آوری می‌شوند و بعد از یک “پذیرایی مختصر” توسط نیروهای هلال احمر، به فاصله ۲۴ ساعت توسط نیروهای انتظامی ایران از طریق مرز میلک دوباره به افغانستان برگردانده می‌شوند.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه “موجی در راه نیست”، “اردوگاه هم فراهم نشده” اخیرا مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع وزارت کشور یک بار دیگر تاکید کرد که ایران برای پذیرش مهاجران و آوارگان جدید اردوگاه فراهم نکرده است. به گفته او اصولا به نظر نمی‌رسد که فضای افغانستان طوری باشد که موج آوارگی و مهاجران جدید به سمت ایران حرکت کنند بنابراین نیازی به تمهیدات در این‌باره وجود ندارد.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه وقتی پنجره کابل بسته شود شبه‌نظامیان طالبان بر شدت برخورد با شهروندان خواستار مهاجرت در اطراف فرودگاه کابل افزوده‌اند و تاکید می‌کنند که عملیات تخلیه نیروهای خارجی و همکاران محلی آن‌ها باید طبق توافق با آمریکا در روز سه‌شنبه ۳۱ اوت خاتمه یابد. ناظران معتقدند با بسته شدن فرودگاه کابل فشار برای خروج در مزهای زمینی افزایش خواهد یافت.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه “همسایگان مرزها را باز کنند” یک مقام ارشد ناتو که در افغانستان مستقر است روز چهارشنبه ۲۵ اوت (۳ شهریور) در گفتگو باخبرگزاری رویترز ازهمسایگان افغانستان خواست مرزها را باز کنند. او گفت: «ایران، پاکستان و تاجیکستان باید اجازه ورود افراد بیشتری را از طریق مرز زمینی یا هوایی بدهند.»
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه پناهجویان افغان در مرز ترکیه ترکیه از ماه‌ها پیش با سرعت بخشیدن به احداث دیوار مرزی به رویدادهای افغانستان واکنش نشان داد. با این حال این کشور نیز در مرزهای شرقی خود شاهد ورود روزافزون پناهجویان افغان است.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه افزایش گشت‌های مرزی مرزبانی ترکیه در روزهای اخیر گشت‌های هوایی و زمینی خود را در مرزهای مشترک با ایران افزایش داده است. مقام‌های ترک گفته‌اند که حدود ۱۸۲ هزار مهاجر ثبت شده افغان و حدود ۱۲۰ هزار مهاجر ثبت نشده این کشور در ترکیه به سر می‌برند.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه رسیدن موج مهاجران به ترکیه در هفته‌های آتی؟ مرزبانی ترکیه برای کنترل مرزها برج‌های نظارتی ایجاد کرده و از پهپادها و دوربین‌های مخصوص شب استفاده می‌کند. مقام‌های ترکیه گفته‌اند که بعد از پیروزی طالبان شاهد افزایش مهاجرت افغان‌ها نبوده‌اند، اما بعد از بسته شدن امکان خروج از فرودگاه کابل، رسیدن مهاجران تازه به ترکیه به دلیل دوری این کشور از افغانستان هفته‌ها وقت خواهد گرفت.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه بازگشت به ایران پلیس در شهر مرزی وان ۲۵ مهاجر را که اکثرشان افغان بودند، در یک ساختمان متروکه گرفتار کرد. آن‌ها گفته‌اند که بعد از روزها پیاده‌روی خود را به ترکیه رسانده‌اند. مقامات ترک گفته‌اند افرادی که در امتداد مرز بازداشت شوند به سمت ایرانی مرز فرستاده خواهند شد.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه بررسی امنیتی آن‌هایی که به دست پلیس می‌افتند برای بررسی امنیتی، انگشت‌نگاری و عکسبرداری به یک مرکز منتقل می‌شوند. یکی از این مهاجران در این مرکز گفته است. «یک ماه پیش خانه‌اش را در کابل ترک کرد و ترس داشت که به دلیل کار کردن با آمریکایی‌ها و ترک‌ها به عنوان راننده، مورد انتقام‌جویی طالبان قرار بگیرد.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه توقف بازگشت به افغانستان پناهجویان افغان بعداً به مرکز بازگشت در شهر وان در شرق ترکیه منتقل می‌شوند و می‌توانند پیش از این که به کشورشان بازگشت داده شوند تا ۱۲ ماه در آنجا بمانند. فعلاً بازگشت دادن این پناهجویان به افغانستان متوقف شده است و حدود ۷۵۰۰ تن در این مراکز نگهداری می‌شوند.
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه آن‌ها که نیاز به محافظت دارند رمضان سچیلمیش، معاون اداره مهاجرت ترکیه گفته که این نهاد تلاش می‌کند، آنانی را که نیازمند محافظت در برابر تهدیدات طالبان هستند شناسایی کرده و به کشور سومی منتقل کند. او افزود: «آنانی که نیاز به محافظت دارند از آنهایی که به دلیل اقتصادی به کشور ما آمده‌اند، باید جدا شوند. ما نمی‌توانیم همه را فقط به این خاطر که تابعیت افغانستان را دارند به صورت خودکار اخراج کنیم.»
روایتی تصویری از پناهجویان افغان در مرزهای ایران و ترکیه آرزوی یک فرماندار در میان پناهجویانی که خود را به ترکیه می‌رسانند، بیش از پیش زنان و کودکان نیز دیده می‌شوند. ایران و ترکیه تنها کشورهایی نیستند که مانع از ورود پناهجویان افغان می‌شوند. یونان نیز حصار مرزی ۴۰ کیلومتری و نصب سیستم‌های نظارتی را تکمیل کرده تا مانع از ورود پناهجویان به اروپا شود. مهمت امین بیلمز، فرماندار استان مرزی وان می‌گوید: «بزرگ‌ترین آرزوی ما این است که موج مهاجرت افغان‌ها به وجود نیاید.» نویسنده: محمود صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *