تغییرات قانون مهاجرت در آلمان برای جذب نیروهای متخصص – DW – ۱۴۰۲/۸/۳۰


در پی تصویب قانون “تغییر و تحول پذیرش نیروهای ماهر مهاجر” در آلمان در تابستان سال جاری، شرایط قانونی استخدام شهروندان خارجی توسط کارفرمایان در آلمان، فراهم شده است.

اقتصاد آلمان در حال حاضر به صدها هزار نیروی متخصص برای اشتغال در عرصه‌های فناوری اطلاعات، پرستاری، صنعتگری و استادکاری، تکنسینی، لجستیک و غیره نیاز دارد.   

اینترنت بدون سانسور با سایفون خیزش نیوز‌ وله

حال با اجرای این قانون قرار است موانع ورود نیروهای ماهر مذکور از “کشورهای ثالت” و خارج از اتحادیه اروپا به  آلمان، کاهش یابد و شرایط دریافت اجازه اقامت برای آنها آسان‌تر شود.

مرحله نخست اعمال تغییرات در قانون مهاجرت از روز ۱۸ نوامبر سال جاری به اجرا درآمده است.

“کارت آبی” اتحادیه اروپا

از این پس، متخصصان دانشگاهی از “کشورهای ثالث” و افرادی که شرایط مشابهی دارند می‌توانند با استفاده از “کارت آبی” اتحادیه اروپا به آلمان مهاجرت کنند.

این امر دیگر مستلزم در نظر گرفتن “اولویت” جایگاه شغلی برای شهروندان آلمانی یا شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا نخواهد بود و بدون ارائه مدرک مهارت‌های زبانی نیز میسر است.

بیشتر بخوانید: قانون جدید در آلمان برای جذب نیروی کار ماهر

سطح پایه حقوق سالیانه نیز بین ۴۰ تا ۴۴ هزار یورو برای متخصصان جوان تعیین شده است.

همچنین فهرست شغل‌هایی که این قانون شامل آن می‌شود نیز گسترده‌تر شده است. در کنار اشتغال در عرصه ریاضیات، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی، اکنون همچنین نیروهای ماهر در بخش تربیت، آموزش و پرستاری نیز می‌توانند با استفاده از “کارت آبی”اتحادیه اروپا” ساده‌تر از گذشته، وارد بازار کار در آلمان شوند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت کارگران ماهر به آلمان باید آسان‌تر شود

نیروهای متخصص در فناوری اطلاعات نیز می‌توانند در صورت برخورداری از دست‌کم سه سال تجربه در این کار حتی بدون ارائه مدرک دانشگاهی نیز “کارت آبی اتحادیه اروپا” را دریافت کنند.

حق دریافت اجازه اقامت آلمان

بر اساس اصلاحات قانون مهاجرت در آلمان، نیروهای کاری ماهر که تخصص خود را از طریق تحصیلات آکادمیک و یا دوره‌های آموزشی به دست آورده‌اند، از این پس “حق دریافت اجازه اقامت” در آلمان را خواهند داشت.

تاکنون اداره‌های امور خارجی‌ها و نیز نمایندگی‌های برون‌مرزی جمهوری فدرال آلمان درباره اقامت این افراد اختیارات زیادی داشتند و می‌توانستند درباره اقامت ندادن به این افراد نیز تصمیم‌گیری کنند.

علاوه بر آن، نیروهای متخصص دیگر محدودیتی نخواهند داشت که فعالیت شغلی فقط در چارچوب حرفه‌ای که‌ آموخته‌اند، داشته باشند. همچنین شرط تسلط بر زبان نیز حذف خواهد شد.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این قسمت از تغییرات در قانون قرار است از اول ماه مارس سال ۲۰۲۴ اجرایی شود.

به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی

طبق تغییرات صورت گرفته در قانون مهاجرت همچنین قرار است امور مربوط به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی که اغلب به عنوان یک “مانع بوروکراتیک” در آلمان محسوب می‌شد نیز برای متخصصانی که مدرک خود را در کشور ثالت گرفته‌اند و دست‌کم از دو سال تجربه حرفه‌ای برخوردارند، لغو شود.

متخصصان عرصه فناوری اطلاعات دیگر نیاز به ارائه مدرک تحصیلی یا آموزشی نخواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *