تورم در آمریکا رکورد ۴۰ سال گذشته را شکست | اقتصاد | DW


زندگی روزمره مردم ایالات متحده آمریکا هر چه که می‌گذرد دشوارتر می‌شود. نرخ تورم در این کشور در ماه مه افزایشی ۸.۶ درصدی یافت و به بالاترین حد خود در بیش از ۴۰ سال گذشته رسید. بیش از همه هزینه‌های انرژی و مواد غذایی بر گرده مردم فشار می‌آورد. قیمت سوخت در آمریکا در ماه مه بیش از ۱۷ درصد بالا رفت. هزینه‌های سوخت نسبت به یک سال قبل بیش از دو برابر شده است. قیمت مواد غذایی نیز نسبت به سال گذشته به طور متوسط ۱۰ درصد افزایش یافت. خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید پیش‌بینی افزایش نرخ بهره کارشناسان بر این باورند که صعود قیمت‌ها در سطحی بالا همچنان ادامه خواهد یافت تا جایی که بانک مرکزی آمریکا مجبور به افزایش مجدد نرخ بهره خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که نرخ بهره پایه در هفته آینده ۰.۵ درصد بالا برود. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه گذشته اعلام کرد که مبارزه با تورم را در اولویت خود دارد. منتقدان او را متهم می‌‌کنند که خطرات تداوم افزایش قیمت‌ها را بسیار دیر تشخیص داده و در مقابله با آن کار بسیار کمی کرده است. بنا بر تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، تنها ۴۱ درصد از مردم آمریکا با سیاست‌های بایدن موافق‌اند.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر هفته‌نامه اکونومیست، چاپ لندن، قیمت ۲۰۰ نوع کالا و خدمات در ۱۷۳ شهر جهان را بررسی کرده است. براساس گزارش سالانه اکونومیست، تل‌آویو، پایتخت اسرائیل برای نخستین‌بار گران‌ترین شهر جهان برای زندگی در سال ۲۰۲۱ بوده است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر پاریس، پایتخت فرانسه و سنگاپور به لحاظ شاخص هزینه زندگی مشترکا در رتبه دومین شهرهای گران جهان قرار گرفته‌اند. پاریس در عین حال گران‌ترین شهر اروپا نیز هست.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر زوریخ، پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس که مهم‌ترین قطب اقتصادی این کشور نیز محسوب می‌شود در رتبه چهارمین شهر گران جهان قرار گرفته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر هنگ‌کنگ، کلان شهر خودمختار چین در سال‌های اخیر همواره در بین ۱۰ شهر گران جهان جای داشته است. این شهر از پر تراکم‌ترین مناطق دنیا محسوب می‌شود و در لیست مجله اکونومیست در رتبه پنجم گران‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر نیویورک، از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایالات متحده آمریکا و یکی از مهم‌ترین قطب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نه تنها آمریکا، بلکه جهان محسوب می‌شود. شهری که نبض بورس جهان در آن می‌تپد، در رتبه ششم گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ قرار داشته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر ژنو، دومین شهر سوئیس است که با رتبه هفتم در میان ده شهر گران‌ جهان در لیست هفته‌نامه اقتصادی اکونومیست قرار گرفته است. ژنو مقر اروپایی سازمان ملل متحد نیز هست که البته در سال‌های اخیر در لیست بهترین شهرهای جهان به لحاظ کیفیت زندگی نیز قرار گرفته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر کپنهاگ، پایتخت دانمارک هشتمین شهر گران جهان در لیست مجله اکونومیست به لحاظ شاخص‌های زندگی است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر لس‌آنجلس، کلان شهر آمریکایی و مرکز ایالت کالیفرنیا در رتبه نهم گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ قرار گرفته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر گرچه نام توکیو، پایتخت ژاپن برخلاف سال‌های گذشته در سال ۲۰۲۱ دیگر در میان ده شهر گران جهان دیده نمی‌شود، اما اوساکا، دیگر کلان‌شهر ژاپن در رتبه دهم لیست گران‌ترین‌ شهرهای جهان قرار گرفته است. اوساکا با بیش از ۱۹ میلیون نفر جمعیت، دهمین منطقه شهری بزرگ جهان هم محسوب می‌شود و مهمترین مرکز مالی ژاپن است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر فرانکفورت در لیست کونومیست در رتبه ۱۹ گران‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است و بدین ترتیب گران‌ترین شهر آلمان نیز محسوب می‌شود.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر برلین، پایتخت آلمان با سقوط ۸ پله‌ای به نسبت سال ۲۰۲۰ در رتبه ۵۰ لیست اکونومیست در سال جاری جای گرفت و در میان شش شهر آلمان، ارزان‌ترین شهر این کشور برای زندگی بوده است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر دمشق، پایتخت سوریه در تحقیق مجله اکونومیست ارزانترین شهر در میان ۱۷۳ شهر بوده است. درآمد مردم در سوریه بسیار پایین است و سایه جنگ هنوز هم بر سر آن‌ها سنگینی می‌کند.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر تهران، پایتخت ایران با جهش ۵۰ پله‌ای از رتبه ۷۹ در سال ۲۰۲۰ به رتبه ۲۹ در فهرست گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ صعود کرد. نویسنده: محمود صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *