تورم ۴۰ درصدی و پیش‌بینی افزایش فقر مطلق در ایران | اقتصاد | DW


مرکز آمار ایران به تازگی اعلام کرد تورم سالانه در اسفند ماه ۱۴۰۰ اندکی بیش از ۴۰ درصد بوده است. این میزان، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه پایانی سال گذشته را نشان می‌دهد. بر این اساس بهای کالاها و خدمات اصلی مورد نیاز مردم طی سال گذشته بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. با وجود این روند، ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم در نشست ۱۷ اسفند مجلس خبرگان وعده ریشه‌کن کردن فقر مطلق در ایران را داد. این وعده‌ای است که حسن روحانی هم در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۹۶ داده بود. با وجود این، وزارت کار دولت سیزدهم مهرماه پارسال اعلام کرد یک سوم جمعیت ایران در فقر مطلق به سر می‌برند. “فقر مطلق بسیار بیشتر می‌شود” رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به وعده اخیر ابراهیم رئیسی گفته است: «با شکلی که عمل می‌شود نه تنها فقر مطلق از بین نمی‌رود بلکه بسیار بیشتر می‌شود و دهک‌های کم‌درآمد با مشکلات بسیار بیشتری مواجه می‌شوند.» خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید خبرگزاری خیزش نیوز دوم فروردین از قول خسرو فروغان گران‌سایه نوشت، گرچه حداقل دستمزد در سال جاری حدود ۵۷ درصد افزایش یافته اما دریافت مالیات بیشتر و بالارفتن بهای سوخت حتما باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. او می‌گوید به خاطر نبود سیستم نظارت قوی برای کنترل قیمت‌ها و ساماندهی نشدن قیمت‌گذاری‌ها “افزایش حقوق نسبت به افزایش قیمت بسیار کمتر خواهد بود”. عضو اتاق بازرگانی با ابراز تردید درباره وعده‌های دولت برای کنترل تورم و فقرزدایی می‌گوید: «در مجموع چند موضوع و مصوبه در کنار هم قرار گرفته که تجربه بازار نشان می‌دهد آنچه اتفاق خواهد افتاد با آنچه کارشناسان در روی کاغذ می‌گویند کاملا متفاوت بوده و وضعیت نامطلوبی در انتظارمان است.» گسترش فقر با وجود شعارهای فقرزدایی شعار مبارزه با فقر در سال‌های گذشته توسط دولت‌های دیگر نیز تکرار شده است اما گزارش نهادهای تخصصی حکایت از افزایش شدید فقر مطلق در ایران دارد که وزارت کار هم سال گذشته این روند را تائید کرد. به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید فرشاد مومنی، استاد دانشگاه و رئیس موسسه مطالعات دین و اقتصاد زمانی در دیدار با مدیران و برخی از پژوهشگران موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با اشاره به گزارش این موسسه در خصوص “وضعیت نامطلوب فقر در روستاها” نسبت به افزایش سریع جمعیت زیر خط فقر در ایران هشدار داده بود. خبرگزاری ایسنا، دهم آبان سال پیش به نقل از مومنی نوشت: «نتایج پژوهش‌ها، به‌ویژه مطالعه موسسه عالی پژوهش نشان می‌دهد که در دوره سه ساله ۹۶ تا ۹۹ جمعیت زیر خط فقر بیش از دو برابر شده و این نیازمند گفت‌وگوهای جدی است و باید بررسی شود که چه عواملی موجبات ایجاد این شوک را فراهم کرده است.» وزارت کار سال پیش گزارشی منتشر کرد که مطابق آن طی یک دهه اخیر مصرف گوشت و برنج در میان شهروندان ایرانی به طور میانگین نصف شده و مصرف لبنیات هم به شکل محسوسی کاهش یافته است. یکی از جلوه‌های فقر شدید افزایش زباله‌گردی در کلان‌شهرها است. علی دیزجی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تهران چندی پیش به خیزش نیوز گفت، برآورد می‌شود حدود چهار هزار و ۵۰۰ کودک، نوجوان و بزرگ‌سال در پایتخت به طور منظم زباله‌گردی می‌کنند.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران از جمله تصاویری که این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، این تصویر است. نیروهای امنیتی برای برخورد با معترضان “تظاهرات سراسری” در خیابان‌ها صف کشیده‌اند. آن‌ها بی‌توجه به کودکی که پشت سرشان از سطل زباله مشغول جمع‌آوری آشغال است به خیابان نگاه می‌کند.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران در روزهای اخیر الهه الله‌کریمی، فعال اجتماعی، در گفت‌وگو با خبرگزاری “ایسنا” با اشاره به افزایش کودکان زباله‌گرد در ایران گفت: «میانگین سنی کودکان زباله‌گرد ۱۲ سال است و در میان آنان حتی کودکان ۴ ساله نیز حضور دارند.»
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران به گفته این فعال اجتماعی، کودکان زباله‌گرد به طور میانگین روزانه بیش از ۱۰ ساعت کار می‌کنند. او می‌گوید “کودکانی بودند که ۲۰ ساعت در روز نیز مشغول کار بودند؛ این یک نوع برده‌داری نوین است”.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران با رکود و تورم در اقتصاد ایران، زباله‌گردی به منبع درآمد اصلی برخی از ایرانیان تبدیل شده است.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران سال گذشته اینعلی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت ایران گفته بود “۳۰ درصد مردم کشور گرسنه‌اند و نان خوردن ندارند که این آمار را وزارت رفاه هم تایید می‌کند”.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران پیش‌تر خبرگزاری “ایسنا” در گزارشی درباره زنان زباله‌گرد از قول “زینب” یک زن زباله‌گرد نوشت: «خفت‌گیری و تجاوز، مهم‌ترین مشکل زنان کارگری است که زباله‌جمع‌کن هستند.»
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران در ادامه این گزارش به نقل از “زینب” آمده :«شهرداری میگه آشغال مال ماست شما حق زباله‌جمع‌کردن ندارید. زباله جمع نکنیم، دستفروشی نکنیم پس چه‌طور شکم‌مان را سیر کنیم؟».
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران تصویر دیگری درباره زباله‌گردی که این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. مادر و فرزندی در مشهد مشغول زباله‌گردی.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران پیش از این الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران درباره کودکان زباله‌گرد به خبرگزاری “خیزش نیوز”: «اغلب این کودکان بیماری دارند، اما مسئله بیماری نسبت به سایر مشکلات این کودکان در اولویت نیست، چرا که از اغلب این کودکان سواستفاده‌های جنسی می‌شود.»
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران زباله‌گردی در ایران  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *