جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا به چین سفر می‌کند – DW – ۱۴۰۲/۴/۱۲


وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه ۳ ژوئیه اعلام کرد جانت یلن از پنجشنبه تا یکشنبه (۶ تا ۹ ژوئیه) در پکن خواهد بود. هدف این سفر تلاش در جهت حفظ کانال‌های ارتباطی میان دو کشور عنوان شده است.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

 جانت یلن پس از دیدار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از پکن به چین می‌رود. 

بیشتر بخوانید: بلینکن وارد پکن شد؛ اولین سفر وزیر خارجه آمریکا به چین

گفتگوهای چین و آمریکا پیرامون تحولات کلان اقتصادی و مالی جهان خواهد بود و جانت یلن در مورد “اهمیت دو اقتصاد بزرگ جهان، آمریکا و چین” صحبت خواهد کرد. او می‌خواهد دو کشور روابط خود را مسئولانه مدیریت کنند و در مورد مشکلات موجود میان خود به طور مستقیم در تعامل باشند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا از چین می‌خواهد که برای مقابله با چالش‌های جهانی همکاری کند. او همچنین در مورد “قانون جدید ضد جاسوسی” که از روز شنبه اول ژوئیه ۲۰۲۳ در چین به اجرا درآمده ابراز نگرانی کرده است.

این قانون به مقامات چینی آزادی عمل بیشتری نسبت به گذشته برای مداخله در امور فعالیت‌های شرکت‌های خارجی به بهانه “تهدیدهای امنیتی، می‌دهد. جانت یلن و تیم او امیدوارند “برداشت بهتری از نحوه اجرای این قانون توسط چین داشته باشند.”

حفظ کانال مستقیم ارتباطی بخاطر اختلافات شدید

روابط واشنگتن و پکن از جمله به دلیل مسائلی از قبیل “جنگ تجاری، حمایت چین از پوتین و جنگ تجاوزکارانه او در اوکراین، حقوق بشر، موضوع تایوان و سرکوب مسلمانان اویغور و همچنین پرواز بالون‌های جاسوسی چینی در آمریکا” به شدت تیره شده است.

تنش میان دو کشور با سفر بلینکن و “مذاکرات مثبت او با پکن” هم کاهش پیدا نکرد.

بیشتر بخوانید: جو بایدن رهبر چین را “دیکتاتور” خواند

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا یک روز بعد از سفر بلینکن به پکن شی جین پینگ را “دیکتاتور” توصیف کرد و گفت رهبر چین از سرنگونی بالون چینی بر فراز آمریکا خبر نداشته و “این مایه شرمندگی دیکتاتورها است که نمی‌دانند چه خبر است”.

به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزیر خزانه‌داری آمریکا تا کنون بارها درباره فزونی سطح اختلافات میان دو کشور ابراز نگرانی کرده و بر ضرورت برقراری مجدد تماس‌ها و رایزنی‌ها با دولت جدید چین که توسط رهبری حزب کمونیست در ماه مارس سال جاری منصوب شده، تاکید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *