جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۳ به کلودیا گلدین تعلق گرفت – DW – ۱۴۰۲/۷/۱۷


آکادمی علوم سوئد روز دوشنبه، ۹ اکتبر اعلام کرد که جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۳ به دلیل تحقیقات ارزشمند  خانم کلودیا گلدین در زمینه حضور زنان در بازار کار به این استاد تاریخ اقتصاد در دانشگاه هاروارد آمریکا تعلق می‌گیرد.

آکادمی در توضیح دلیل تصمیم خود نوشته است که “گلدین با تحقیقات خود به روشن‌ساختن مهم‌ترین دلایل تفاوت‌های جنسیتی در بازار کار” کمک کرده است

این جایزه معتبر در علوم اقتصادی که به یاد آلفرد نوبل اهدا می‌شود، آخرین جایزه‌ از مجموع جوایز نوبل در عرصه‌های علمی و ادبی و صلح جهانی است که هر سال در أوائل اکتبر برندگان آن اعلام می‌شوند.

ارزش جایزه نوبل اقتصادی یک میلیون کرون سوئدی (حدود یک میلیون دلار) است.

اینترنت بدون سانسور با سایفون خیزش نیوز‌ وله

نوبل اقتصادی در میان جوایز نوبلی که در وصیتنامه آلفرد نوبل ذکر شده نیست، و اعطای ‌آن از سال ۱۹۶۸ میلادی با ابتکار و تامین مالی بانک مرکزی سوئد به جریان افتاده است. 

اعطای جایزه‌ها در روز ده دسامبر انجام خواهد شد.

کلودیا گلدین سومین زنی است که حائز دریافت جایزه نوبل اقتصادی شناخته می‌شود.

او متولد سال ۱۹۴۶ و یکی از اعضای آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا است که پژوهش‌های  بسیاری در خصوص نیروی کار زنان، نابرابری درآمد و همچنین تاثیرات و نمودهای شکاف جنسیتی در عرصه اقتصادی انجام داده است.

به گفته رئیس کمیته نوبل اقتصادی کلودیا گلدین اولین گزارش جامع از درآمد و مشارکت زنان در بازار کار در طول قرن ها را ارائه کرده است.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

یاکوب سونسن در ادامه گفت: «برای جامعه مهم است که نقش زنان را در بازار کار درک کند. به دلیل تحقیقات گلدین حالا ما اطلاعات بیشتری در باره فاکتورهای اساسی در این زمینه داریم و شناخت بهتری از موانع و محدویت‌های بازار کار زنان که در آینده باید به سراغ آنها رفت.»

جایزه نوبل اقتصادی ۲۰۲۲ میلادی به سه اقتصاددان آمریکایی تعلق گرفت که تحقیقاتی قابل اعتنا در زمینه بانک‌ها و بحران مالی انجام داده‌اند. بن برنانکی، رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) و دو آمریکایی دیگر، داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ  این جایزه را دریافت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *