جنگ سودان قفسه‌های فروشگاه‌ها را از کوکا کولا خالی می‌کند – DW – ۱۴۰۲/۲/۱۵


کارشناسان می‌گویند جنگ سودان می‌تواند بر تجارت جهانی تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال دسترسی به یکی از عصاره‌های لازم در تولید کوکا کولا و دیگر نوشیدنی‌های گازدار که در آفریقا تولید می‌شود، با مشکل مواجه شده است. این عصاره چیزی نیست به جز «صمغ عربی» که ۷۰ درصد تولید جهانی آن از منطقه «ساحل» در کمربند مرکزی آفریقا به دست می‌آید.

سودان در کنار دو کشور آفریقایی دیگر یعنی نیجریه و چاد، از تولیدکنندگان اصلی «صمغ عربی» محسوب می‌شوند. این صمغ از درخت اقاقیای بومی این منطقه گرفته می‌شود.

صمغ طبیعی به دست آمده از اقاقیای آفریقایی فقط در پزشکی و صعنت کاغذ کاربرد ندارد بلکه از این ماده در قوام‌بخشی رنگ و بوی موادغذایی، به ویژه در شیرینی‌جات و نوشیدنی‌ها نیز استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کاهش ۲۵ درصدی فروش کوکاکولا در بحران کرونا

دنی حداد، مسئول بازاریابی و توسعه شرکت «اگریگوم» به خبرگزاری رویترز گفت:‌«شرکت‌هایی مانند پپسی و کوکا کولا نمی‌توانند بدون استفاده از صمغ عربی سر پا بمانند». شرکت اگریگوم یکی از ده شرکت بزرگ تولیدکننده صمغ عربی در جهان است.

به نظر می‌رسد که شرکت‌های کوکا کولا و پپسی با توجه به وضعیت سیاسی و بحران در این بخش آفریقا، پیشاپیش مقادیری صمغ عربی ذخیره کرده باشند. اما کارشناسان می‌گویند این ذخایر فقط برای پنج تا شش ماه آینده کافی هستند.

به گزارش رسانه‌ها، ۱۲ شرکت تجاری که تهیه و انتقال صمغ عربی را انجام می‌دادند، فعالیت خود را در این زمینه متوقف کرده‌اند.

هرچند گزینه‌های جایگزین برای صمغ عربی در دیگر مواد خوراکی وجود دارد اما نوشیدنی‌های گازداری مانند کوکا کولا و پپسی به شدت به آن وابسته هستند. بنابراین قابل پیش‌بینی است که به زودی قفسه‌های سوپرمارکت‌ها از این نوشیدنی‌ها خالی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *