حمله سایبری به پمپ‌ بنزین‌های ایران توسط گروه “گنجشک درنده” – DW – ۱۴۰۲/۹/۲۷

یک گروه هکری به نام “گنجشک درنده”، که برخی رسانه‌ها آن را “مرتبط با اسرائیل” می‌دانند، روز دوشنبه ۲۷ آذرماه (۱۸ دسامبر) در شبکه اکس (توئيتر سابق) و کانال تلگرامی‌اش، حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت در سراسر ایران را به عهده گرفت ودر بیانیه‌ای نوشت: «بازی با آتش، بهایی دارد».

این گروه در ادامه افزود: «خامنه‌ای! همانطور که قبلا تذکر دادیم، در مقابل تحریکات شرورانه تو در منطقه عکس‌العمل نشان خواهیم داد.»

اندکی پس از انتشار این بیانیه، رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند که سامانه‌ هوشمند برخی از جایگاه‌های سوخت در سراسر کشور، احتمالا به دلیل حمله سایبری مشکوک، دچار اختلال گسترده شده و این جایگاه‌ها فعالیت خود را در ارائه بنزین و گازوئیل متوقف کرده‌اند.

جواد اوجی، وزیر نفت ایران، در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران با اشاره به این که خدمات در حدود ۷۰ درصد از پمپ بنزین‌های ایران مختل شده است، توضیح داد: «احتمال دخالت خارجی در این زمینه وجود دارد.«

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

همچنین جلیل سالاری، معاون وزیر نفت ایران با ادعای این که این مشکل تا پایان روز برطرف خواهد شد، تاکید کرد که “این اختلال به هیچ‌وجه به کمبود بنزین و گازوئیل و تغییر قیمت سوخت ارتباط ندارد.”

رضا نواز، سخنگوی اتحادیه سراسری جایگاه‌داران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، با اشاره به این که در حال حاضر امکان عرضه سوخت با کارت سوخت فراهم نیست، خاطرنشان کرد: «تا ساعات آینده عرضه بنزین و گازوییل به صورت آفلاین انجام خواهد شد. این یعنی متقاضیان می‌توانند سوخت را با نرخ آزاد دریافت کنند.»

او از رانندگانی که بنزین کافی دارند خواست تا زمان رفع مشکل، فعلا به پمپ بنزین مراجعه نکنند.

بیشتر بخوانید: اضافه شدن بنزین به بحران‌های انرژی ایران

نبرد سایبری ادامه دارد 

این اولین بار نیست که مراکز مهم اقتصادی و سیاسی ایران هدف حمله سایبری گروه‌های مختلف هکری از جمله گروه هکری “گنجشک درنده” قرار می‌گیرند.

این گروه هکری سال گذشته در تیرماه و تنها یک روز پس از تصویب کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در مجلس شورای اسلامی، از هک‌کردن شرکت‌های فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان و فولاد هرمزگان خبر داده و تصاویر و ویدئوهایی از آنها را نیز منتشر کرده بود.

اینترنت بدون سانسور با سایفون خیزش نیوز‌ وله

در آن زمان مقامات ایران ادعا کردند که این حمله‌ها “ناکام” بوده، اما “گنجشک درنده” در پیامی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «امروز صنعت فولاد ایران وابسته به سپاه و بسیج، شرکت فولاد خوزستان و شرکت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت فولاد هرمزگان را تحت حمله سایبری خود قرار دادیم. این شرکت‌ها همچنان علی‌رغم تحریم‌های بین‌المللی علیه آنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.»

روز ۴ آبان ۱۴۰۰ و در آستانه دومین سالگرد سرکوب خونین اعتراضات آبان‌ماه ۱۳۹۸ نیز گروه هکری “گنجشک درنده” جایگاه‌های عرضه سوخت در سراسر ایران را هدف حمله سایبری قرار داد. طبق گزارش‌ها در این حمله سایبری تمام ۴۳۰۰ پمپ بنزین ایران دچار اختلال شدند.

بیشتر بخوانید: معضل بنزین؛ نزدیک شدن انتخابات و هراس از تکرار آبان ۹۸

در آن زمان دو مقام آمریکایی به نیویورک تایمز گفتند اسرائیل عامل حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت ایران بوده است.

چندی بعد، این گروه مسئولیت هک شرکت راه‌آهن را نیز که اواخر تیر ۱۴۰۰ رخ داد، به عهده گرفت.

آیا ایران در حملات سایبری علیه اسرائیل دست دارد؟To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *