خبرگاه؛ بروز اختلال سراسری در اینترنت ایران – DW – ۱۴۰۳/۱/۲۰


پرش از قسمت وزیر خارجه جمهوری اسلامی وارد دمشق شد۱۴۰۳/۱/۲۰۱۴۰۳ فروردین ۲۰, دوشنبهوزیر خارجه جمهوری اسلامی وارد دمشق شدامیر عبدالهیان در دیدار با وزیر خارجه سوریه (عکس از آرشیو)عکس: isnaحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در دومین مقصد سفر منطقه‌ای خود، روز دوشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل) در راس هیئتی سیاسی پارلمانی، وارد دمشق، پایتخت سوریه شد و با فیصل المقداد، همتای سوریه‌ای خود دیدار و رایزنی کرد.

این سفر منطقه‌ای وزیر خارجه جمهوری اسلامی حدود یک هفته پس از حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق صورت می‌گیرد. در این حمله دست‌کم ۱۶ نفر ازجمله چندین فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران کشته شدند.

مقامات جمهوری اسلامی عامل این حمله را اسرائیل می‌دانند و وعده داده‌اند که دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهند زد.

امیرعبداللهیان دیروز یکشنبه ۱۹ فروردین در مقصد اول سفر به منطقه به منظور انجام دیدار رسمی دوجانبه، در صدر هیئتی سیاسی و پارلمانی، به مسقط، پایتخت عمان سفر کرده بود.

 
https://p.dw.com/p/4eXwzپرش از قسمت “عذرخواهی” مدیرعامل سازمان بنادر برای اختلاس ۱۰۸ میلیارد تومانی۱۴۰۳/۱/۲۰۱۴۰۳ فروردین ۲۰, دوشنبه”عذرخواهی” مدیرعامل سازمان بنادر برای اختلاس ۱۰۸ میلیارد تومانی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران اختلاس ۱۰۸ میلیارد تومانی را در بندر امام تایید کرد و گفت: «از مردم عذرخواهی می‌کنم.»

علی‌اکبر صفایی گفت: «شخصی به نام آرش اشتری، شیادانه ۱۰۸ میلیارد تومان را اختلاس کرده است.»

روزنامه “اعتماد” چندی پیش جزییات جدیدی درباره اختلاس دو میلیون دلاری از مجتمع بندری “امام خمینی” منتشر کرد. بر اساس این گزارش، فرد اختلاس‌کننده به نام “الف.الف.” مسئول صدور چک در حسابداری مجتمع بندری امام بوده و رقمی معادل دو میلیون دلار را به صورت رمز ارز از کشور خارج کرده است.

بیشتر بخوانید: “خروج دو ميليون دلار” توسط كارمند حسابداری مجتمع بندر امام

گفته می‌شود، خانواده این فرد در زمستان گذشته و خودش نیز در تعطیلات نوروز به کانادا رفته‌اند. پس از پایان تعطیلات نوروزی زمانی که او در محل کارش حاضر نشد، موضوع برداشت غیرقانونی او کشف شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران افزود: «قبل از هر چیز بابت اختلاس رخ‌داده از مردم عذرخواهی می‌کنم و همه همت خود را انجام می‌دهیم تا این پول را برگردانیم.»

مجتمع بندر تجاری “امام خمینی” (بندرعباس)عکس: BORNA news
https://p.dw.com/p/4eXmvپرش از قسمت بروز اختلال سراسری در اینترنت ایران۱۴۰۳/۱/۲۰۱۴۰۳ فروردین ۲۰, دوشنبهبروز اختلال سراسری در اینترنت ایراناینترنت در ایران از ساعاتی پیش با اختلال شدید و کندی سرعت همراه شده است.رادارهای ابر آروان از بروز اختلال شدید در شبکه اینترنت کشور خبر می‌دهند. در رادار دیتاسنترهای مختلفی مانند دیتاسنتر همراه اول،‌ افرانت، شاتل، پارس آنلاین، مبین‌نت و… این اختلال مشاهده می‌شود.کاربران داخلی هم از ساعاتی قبل اختلال، کندی سرعت و قطعی اینترنت را گزارش کرده‌اند.این وضعیت از حدود ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۲۰ فروردین‌ماه پیش آمده و شرکت شاتل نیز این اختلالات را تایید و اعلام کرده: «به دلیل اختلالات خارج از شبکه، اینترنت دچار افت سرعت شده است.»این اولین بار نیست که در سال جدید، بروز اختلالات گسترده در اینترنت و ناپایدار شدن شبکه باعث ایجاد مشکلاتی برای کاربران ایران می‌شود. پیش‌تر، در روزهای ابتدایی فروردین نیز اختلال‌های مختلف و مسئله ایران‌اکسس شدن اینترنت به‌صورت مقطعی رخ داده بود.
https://p.dw.com/p/4eXZPپرش از قسمت نماینده مجلس: با حقوق نماینده حتی نصف سکه هم نمی‌شود خرید۱۴۰۳/۱/۲۰۱۴۰۳ فروردین ۲۰, دوشنبهنماینده مجلس: با حقوق نماینده حتی نصف سکه هم نمی‌شود خریدحسن نوروزی، نماینده مجلس شورای اسلامیعکس: Etemadonline.irحسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، صبح روز دوشنبه ۲۰ فروردین‌ماه ۱۴۰۳، در جلسه علنی مجلس گفت: «چهار سال است که طرح اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مهریه در نوبت بررسی مجلس شورای اسلامی قرار دارد، هیات رئیسه قول داده بود که این طرح بعد از انتخابات مورد بررسی قرار گیرد که این اتفاق هنوز رخ نداده است.»

او در ادامه افزود: «آن زمان با حقوق یک نماینده می‌شد در ماه سه سکه خرید، اما امروز با حقوق ما نمایندگان نمی‌توانیم حتی نصف یک سکه را بخریم.» 

نوروزی ضمن یادآوری برگزاری نشست مشترک مجلس شورای اسلامی و دولت در شب گذشته گفت: «هیچ صحبتی از وضعیت دلار و سکه و ارز نشد فقط از هم تعریف کردیم و بعد خداحافظی کردیم.»

در روزهای گذشته پس از حمله منتسب به اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق و هم‌زمان درگیری گروه جیش‌العدل با نیروهای نظامی در استان سیستان و بلوچستان، بازار ارز و طلا، شاهد افزایش ناگهانی نرخ دلار و سکه بود. 
https://p.dw.com/p/4eXLcپرش از قسمت کشته شدن یکی از فرماندهان حزب‌الله در حملات اسرائیل به جنوب لبنان۱۴۰۳/۱/۲۰۱۴۰۳ فروردین ۲۰, دوشنبهکشته شدن یکی از فرماندهان حزب‌الله در حملات اسرائیل به جنوب لبنانسربازان لبنانی پس از حمله اسرائیل به دره بقاع (۱۲ مارس ۲۰۲۴)عکس: Mohamed Azakir/REUTERSارتش اسرائیل روز دوشنبه ۸ آوریل (۲۰ فروردین) از کشته‌شدن یکی از فرماندهان مهم حزب‌الله در حملات هوایی اسرائیل خبر داد. بر اساس این گزارش، “علی احمد حسین” از نیروهای ارشد حزب‌الله توسط جت‌های اسرائیلی در منطقه سلطانیه در جنوب لبنان کشته شده است. به گفته ارتش اسرائیل، رسانه‌های لبنان و یک منبع امنیتی، حداقل دو نفر دیگر در این حمله کشته شدند. ارتش اسرائیل این افراد را به دست‌ داشتن در حملات ماه‌های اخیر علیه اهداف غیرنظامی در شمال اسرائیل متهم کرده است. حزب الله کشته‌شدن یکی از اعضای خود به نام “علی احمد حسین” با نام مستعار “عباس جعفر” را تایید کرده است.

از زمان شروع جنگ اسرائیل علیه غزه، تنش‌ها میان حزب‌الله و ارتش اسرائيل افزایش یافته است.
https://p.dw.com/p/4eXA9پرش از قسمت ادامه مشکلات هواپیماهای بوئینگ؛ کنده شدن پوشش موتور ۱۴۰۳/۱/۲۰۱۴۰۳ فروردین ۲۰, دوشنبهادامه مشکلات هواپیماهای بوئینگ؛ کنده شدن پوشش موتور هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ ماکس ۹عکس: Ian L. Sitren/ZUMA Wire/IMAGOدر ادامه سلسله مشکلات ایمنی و فنی در هواپیماهای بوئینگ، روز یکشنبه ۷ آوریل، روکش موتور یک فروند هواپیمای بوئینگ مدل ۷۳۷ سری ۸۰۰ شرکت هواپیمایی “ساوت‌وست” پس از برخاستن از باند فرودگاه دنور ، جدا شد و به بال هواپیما برخورد کرد.

این هواپیما با ۱۳۵ مسافر و ۶ خدمه، فرودگاه دنور در ایالت کلرادو را به مقصد فرودگاه هیوستون در تگزاس ترک کرده بود که به علت جدا شدن پوشش یکی از موتورهایش مجبور به بازگشت و فرود اضطراری در فرودگاه دنور شد.

براساس اعلام شرکت هوایی “ساوت‌وست” ، هیچکدام از سرنشینان این پرواز آسیبی ندیده‌اند. سازمان هوانوردی فدرال آمریکا تحقیقات درباره علت این حادثه را آغاز کرده است.

این اولین بار نیست که مشکلات ایمنی و فنی در هواپیماهای بوئینگ منجر به فرود اضطراری آن‌ها می‌شود.

پیش‌تر نیز در اوایل ژانویه امسال، کنده شدن قسمت میانی یک بوئینگ ۷۳۷ ماکس ۹ در حین پرواز باعث اعلام وضعیت اضطراری و فرود آن شد. بنا بر آمار منتشر شده در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ در مجموع ۳۵۰ نفر در دو حادثه هوایی که متعلق به این مدل از هواپیما بود، جان خود را از دست دادند. 
https://p.dw.com/p/4eXB9پرش از قسمت سهم ۴۰ درصدی مهاجران در میان مجرمان در آلمان۱۴۰۳/۱/۲۰۱۴۰۳ فروردین ۲۰, دوشنبهسهم ۴۰ درصدی مهاجران در میان مجرمان در آلمانآمار سال ۲۰۲۳ حاکی از افزایش چشم‌گیر جرم و جنایت در آلمان است؛ ۴۱ درصد از مجرمان و مظنونان را مهاجران تشکیل می دهند.

در همین زمینه، الکساندر تروم، سخنگوی سیاست داخلی فراکسیون ا‌حزاب مسیحی در بوندستاگ (پارلمان آلمان)، می‌گوید یک چرخش در سیاست‌های مربوط به مهاجرت لازم است. به عنوان مثال می‌توان مشاهده کرد که تجربه خشونت در کشور مبداء، به خویشتن‌داری کمتری می‌انجامد. سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی همچنین از ضرورت تجهیز و شبکه‌سازی بهتر نیروهای امنیتی آلمان به منظورمقابله با این شرایط سخن گفت.  

ولفگنگ کوبیکی، معاون “حزب دموکرات‌های آزاد” نیز این شرایط را “نگران‌کننده” توصیف کرد و افزود موضوع اکنون بازپس‌گیری کنترل بر مهاجران است.

یک سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان هم خواستار تعقیب کیفری مستمر علیه مجرمان شد.  

لامیا کدور، از حزب سبزها که خود تبار سوریه‌ای دارد، شمار زیاد مجرمان در میان مهاجران را به این واقعیت نسبت داد که “میزان جرم و جنایت به طور کلی در میان گروه‌های ضعیف اجتماعی و اقتصادی بالاتر است”؛ گروه‌هایی که اغلب مهاجران را دربرمی‌گیرد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، تعداد جرایم در آلمان در سال گذشته ۵ و نیم درصد افزایش یافته و به تقریباً شش میلیون نفر مجرم رسیده است. در این بین، ۴۱ درصد از مظنونان گذرنامه آلمانی نداشتند.

در گزارشی که قرار است به طور رسمی روز سه‌شنبه ۹ آوریل توسط نانسی فزر، وزیر کشور آلمان ارائه شود، بیش از همه آمار ضرب و جرح و دزدی در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است.
https://p.dw.com/p/4eWuyپرش از قسمت ٩٠ کشتە در پی واژگونی یک لنج در سواحل موزامبیک۱۴۰۳/۱/۲۰۱۴۰۳ فروردین ۲۰, دوشنبه٩٠ کشتە در پی واژگونی یک لنج در سواحل موزامبیکساحل نامپولا در موزامبیک (عکس از آرشیو)عکس: Juan Luis Rod/AA/picture alliance بر ا‌ساس گزارش خبرگزاری رویترز بیش از ۹۰ نفر از جمله چندین کودک در پی واژگون شدن یک لنج در آب‌های ساحلی استان نامپولا در شمال کشور موزامبیک، غرق شدند.

بە گفتە رسانه‌های محلی در این سانحە دریایی کە صبح روز دوشنبه ٨ آوریل رخ دادە، لنج حامل بیش از ١٣٠ مسافر بودە است و از این تعداد تا کنون تنها ۵ نفر نجات پیدا کردەاند و حدود ۳۵ نفر کماکان مفقود هستند.

یک مقام محلی بە رسانه‌ها گفتە کە “این لنج بیش از حد ظرفیت خود مسافر سوار کردە بود”. همچنین این مقام گمانه‌زنی کردە کە تعداد زیادی کودک در میان قربانیان باشند.

گفتە می‌شود کە این لنج از شهر لونگا در سرزمین اصلی، عازم “جزیرە موزامبیک” بودە است.

بە گفتە مقامات مسئول، در پی همە‌گیری بیماری وبا در موزامبیک و وضعیت بحرانی در استان نامپولا، این افراد قصد داشتەاند کە از سرزمین اصلی “فرار” کنند و بە یک جزیرە پناه ببرند.

بنابر گزارش سازمان ملل متحد، وضعیت فعلی شیوع وبا در جنوب آفریقا، بدترین همه‌گیری وبا طی ۲۵ سال اخیر بوده است.

کشور موزامبیک با بیش از ٣٢ میلیون نفر جمعیت در جنوب قارە آفریقا قرار دارد.
https://p.dw.com/p/4eWjO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *