خبرگاه؛ “سفارت آذربایجان در ایران به‌زودی بازگشایی می‌شود” – DW – ۱۴۰۲/۱۲/۲۵


پرش از قسمت ممانعت از برگزاری مراسم نوروز در بوکان۱۴۰۲/۱۲/۲۵۱۴۰۲ اسفند ۲۵, جمعهممانعت از برگزاری مراسم نوروز در بوکانپراکنده‌ شدن نیروهای امنیتی در اطراف کوه “بەردە زەرد” عکس: NNSRoj

بر ا‌ساس گزارش شهروند خبرنگاران، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در بوکان، سعی دارند تا مانع برگزاری مراسم نوروز شوند.

طبق سنتی مرسوم، اهالی شهرستان‌های بوکان و سقز در آخرین جمعه هر سال، در کوه‌های “بەردە زەرد” یا “طرغه” گرد هم می‌آیند و با بر افروختن آتش، مراسم نوروز را برگزار می‌کنند.

اما شواهد حاکی از این است کە نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران بە شکل گستردە در روستاهای اطراف ارتفاعات “بەردە زەرد” پراکنده شدەاند و مانع از صعود مردم بە کوه می‌شوند.

یک کاربر ایکس در پستی نوشتە کە نیروهای سپاه پاسداران مردم را تهدید بە “تیراندازی” کردەاند و از آن‌ها خواستەاند کە از منطقە دور شوند.

یک شاهد عینی در این‌بارە، بە دویچە ولە فارسی گفت: «رفتە رفتە بە تجمع مردم افزودە می‌شود. مردم آتش نوروز را بر پا می‌کنند، بالای کوە، در دامنە کوه یا مرکز شهر».

در روزهای گذشتە مراسم‌های نوروزی در چندین شهر و روستای مناطق کردنشین ایران برگزار شدە، کە با استقبال عمومی و توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شدە است. اما گفتە می‌شوند کە با فرا رسیدن ماه رمضان، حکومت سعی دارد، برگزاری این مراسم‌ها را با مانع روبرو کند.

سقز بە عنوان زادگاه ژینا مهسا امینی و بوکان با ۱۶ جان‌باختە از جملە شهرهایی بودند کە در جریان اعتراضات سراسری زن، زندگی، آزادی با بیشترین سرکوب‌ها مواجه شدند. اعتراضات در این دو شهر، مثل بسیاری دیگر از شهرهای کردنشین برای ماه‌ها ادامە داشت.
https://p.dw.com/p/4dbNZپرش از قسمت واکنش معاون کنسولی وزارت امور خارجه به بازگشت معین۱۴۰۲/۱۲/۲۵۱۴۰۲ اسفند ۲۵, جمعهواکنش معاون کنسولی وزارت امور خارجه به بازگشت معینعلیرضا بیگدلی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه در خصوص موضوع بازگشت نصرالله معین به ایران گفت: «سیاست کلی ما این است که شرایط را برای تردد اتباع ایرانی خارج از کشور تا حدی که می‌‌توانیم آسان و ارزان کنیم.»

به گزارش خیزش نیوز، معاون کنسولی وزارت امور خارجه افزود: «به طور کلی همه کسانی که تابعیت جمهوری اسلامی را دارند، می‌توانند به ایران سفر کنند. به علاوه اگر کسی فکر می‌کند که مشکلی دارد و نگران است، می‌تواند از طریق “سامانه پرسمان تردد” سوال کرده و ما صریحا و با صداقت به آن پاسخ می‌دهیم که آیا می‌تواند سفر کند یا اگر لازم است و مشکلی داشته باشد، مشکل را حل کند.»

بیگدلی همچنین درباره ایرانیانی که از لحاظ “سیاسی” مشکل دارند و نمی‌توانند به ایران سفر کنند، اظهار داشت: «ما فکر می‌کنیم بسیاری از آن‌هایی که این‌گونه فکر می‌کنند، خودشان چنین باوری را برای خودشان ساخته‌اند که از لحاظ سیاسی مشکل دارند. در صورتی که ما هیچ‌کس را به خاطر مسائل این‌گونه از سفر به ایران یا خروج از کشور منع نمی‌کنیم.»

این در حالی است که برخی از ایرانیان مقیم خارج از کشور، تنها به دلیل “حمایت از جنبش‌های مردمی در ایران” به محض ورود به خاک کشور دستگیر شده‌ و فیلم “اعترافات اجباری” آنها توسط خبرگزاری‌های وابسته به دولت پخش شده است.

دولت جمهوری اسلامی همچنین با اتهامات واهی از “ایرانیان دو ملیتی” به عنوان “گروگان” برای “اهداف مالی و سیاسی” استفاده می‌کند.

عکس از کنسرت معین در ترکیهعکس: Depo Photos/IMAGO
https://p.dw.com/p/4dbN2پرش از قسمت سردی بازار شب عید؛ “کاهش تقاضا برای کفش به طبقه متوسط هم رسید”۱۴۰۲/۱۲/۲۵۱۴۰۲ اسفند ۲۵, جمعهسردی بازار شب عید؛ “کاهش تقاضا برای کفش به طبقه متوسط هم رسید”تصویری از بازار تهران- عکس از آرشیوعکس: Vahid Salemi/AP/picture alliance رئیس اتحادیه صنف کیف و کفش همدان از سرد بودن بازار این محصولات در واپسین روزهای سال خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خیزش نیوز، احمد گازرانی با اعلام این مطلب افزود: «آنچه اکنون در بازار کیف و کفش مشاهده می‌شود این است که طبقه متوسط خوب خرید نمی‌کند.»

در روزهای گذشته گزارش‌های پرشماری از سردی بازار در ایران در روزهای پایانی سال منتشر شده است.

این فعال صنفی می‌گوید کاسبان در زمستان فروش خوبی نداشتند به‌طوری که “اجناس زمستانی‌شان در انبارها مانده است.”

گازرانی ضمن اشاره به وخیم‌تر شدن شرایط اقتصادی مردم حتی نسبت به سال گذشته افزود “کاهش قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته و افزایش قیمت اجناس در سال جاری از تحرک بازار امسال نسبت به سال گذشته کاسته است.”
https://p.dw.com/p/4dafzپرش از قسمت استرالیا و دانمارک پرداخت‌ها به اونروا را از سر می‌گیرند۱۴۰۲/۱۲/۲۵۱۴۰۲ اسفند ۲۵, جمعهاسترالیا و دانمارک پرداخت‌ها به اونروا را از سر می‌گیرندپس از ایجاد وقفه در اعطای کمک‌های مالی کشورهای مختلف به  آژانس کمک‌رسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطینی ( اونروا)، اینک کشورهای بیشتری در حال ازسرگیری کمک‌های مالی خود به این سازمان هستند.

در همین زمینه استرالیا از پرداخت‌های مالی جدید خود به  اونروا خبر داده است. پنی وونگ، وزیر خارجه استرالیا اعلام کرد که ارزیابی فعلی استرالیا این است که  اونروا یک سازمان تروریستی نیست. وونگ در عین حال از وخامت اوضاع انسانی در نوار غزه ابراز نگرانی کرد.

دولت دانمارک  نیزاعلام کرد که حدود ۱۴ میلیون یورو به این سازمان امداد فلسطینی پرداخت کرده است و در عین حال گفته است که هیچ جایگزینی برای  اونروا وجود ندارد. اسپانیا، کانادا و کمیسیون اروپا نیز پرداخت‌های خود به  اونروا را از سر گرفته‌اند.

چندی پیش، پس از آن که اسرائیل کارکنان  اونروا را به دست داشتن در حملات هفتم اکتبر توسط سازمان تروریستی حماس متهم کرد، چند کشور حامی مالی  اونروا، از جمله آلمان، کمک‌های خود به این سازمان را به حالت تعلیق درآوردند.
https://p.dw.com/p/4dacZپرش از قسمت بورل: فرجام جنگ اوکراین در بهار و تابستان مشخص می‌شود۱۴۰۲/۱۲/۲۵۱۴۰۲ اسفند ۲۵, جمعهبورل: فرجام جنگ اوکراین در بهار و تابستان مشخص می‌شودجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاعکس: Kenzo Tribouillard/AFP/Getty Imagesجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از نشست‌هایی در واشنگتن گفت، در حمایت از اوکراین در جنگ علیه روسیه نمی‌توان تعلل ورزید چرا که نتیجه این جنگ در بهار و تابستان امسال روشن می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالی که در آمریکا تردید در کمک نظامی به کی‌یف هنوز نیز ادامه دارد بورل به خبرنگاران گفت، پیامش به سیاست‌گذاران آمریکایی این است که هر چه که قرار است در این عرصه انجام شود باید سریعا انجام بگیرد.

به گفته او، هم آمریکا و هم اروپا باید سرعت خود در کمک‌رسانی به اوکراین را افزایش دهند: «ماه‌های آینده سرنوشت‌ساز است. بسیاری از تحلیل‌گران حمله بزرگ روسیه در تابستان امسال را پیش‌بینی کرده‌اند و اوکراین نمی‌تواند صبر کند تا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روشن شود.»

جو بایدن، رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا از کمک نظامی به اوکراین پشتیبانی کرده در حالی که دونالد ترامپ جمهوری‌خواه که رقیب احتمالی او در انتخابات ماه نوامبر خواهد بود بیش‌تر موضعی “انزواگرایانه” دارد.

مایک جانسون، متحد ترامپ و رئيس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا تا کنون از به رأی گذاشتن لایحه کمک ۶۰ میلیارد دلاری به اوکراین سر باززده است.
https://p.dw.com/p/4da7Yپرش از قسمت طرح چند مرحله‌ای حماس برای وقفه در نبردهای غزه۱۴۰۲/۱۲/۲۵۱۴۰۲ اسفند ۲۵, جمعهطرح چند مرحله‌ای حماس برای وقفه در نبردهای غزهسازمان اسلامگرامی حماس طرح چند‌ مرحله‌ای مبادله گروگان‌ها و زندانیان را به‌عنوان بخشی از طرح وقفه در نبردها در نوار غزه پیشنهاد کرده است.

در این طرح که خبرگزاری رویترز پیش‌نویس آن را مشاهده کرده است سازمان تروریستی حماس در نظر دارد در نخستین‌ گام زنان، کودکان، سالمندان و افراد بیمار را که در حمله روز ۷ اکتبر به گروگان گرفته و به نوار غزه انتقال داده است، آزاد کند و در مقابل اسرائیل نیز بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ زندانی فلسطینی را که برخی از آن‌ها حتی به حبس ابد محکوم شده‌اند، آزاد کند.

حماس همچنین اعلام کرده است که تنها در صورت توافق بر سر این نخستین‌گام با قطع نبردها موافقت خواهد کرد. حماس افزوده است پس از تعیین یک تاریخ قطعی برای خروج همه سربازان اسرائیلی از نوار غزه، آن‌وقت همه گروگان‌ها را آزاد خواهد کرد.

ویرانی‌های جنگ در خان یونسعکس: Bashar Taleb/APA images/IMAGO
https://p.dw.com/p/4dXyuپرش از قسمت “سفارت آذربایجان در ایران به‌زودی بازگشایی می‌شود”۱۴۰۲/۱۲/۲۵۱۴۰۲ اسفند ۲۵, جمعه”سفارت آذربایجان در ایران به‌زودی بازگشایی می‌شود”عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکوعکس: jamaranسفیر جمهوری اسلامی در باکو می‌گوید که “به‌زودی شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خواهیم بود.”

رسانه‌ها در ایران از قول عباس موسوی نوشته‌اند که به همین منظور، “هیاتی برای آماده‌سازی مقدمات به تهران سفر کرده است.”

او با اشاره به حمله به سفارت آذربایجان در تهران گفت که این اقدام، با “انگیزه‌های شخصی” بوده و این فرد “دستگیر، محاکمه و به اشد مجازات محکوم شد.”

اشاره او به اقدام روز هفتم بهمن ماه سال ۱۴۰۱ یک شهروند ایرانی است که مسلح وارد ساختمان سفارت جمهوری آذربایجان در تهران شد و حاضران را به گلوله بست. در پی این حمله، یک نفر جان باخت و دو نفر دیگر زخمی شدند.

رسانه‌ها و مقام‌های مسئول در ایران نام فرد مهاجم را یاسین حسین‌زاده اعلام کرده‌اند که دادگاه رسیدگی به اتهام های او بهمن‌ماه گذشته برگزار شد.

در پی این حمله روابط میان تهران و باکو به سردی گرایید. افتتاح سفارت آذربایجان در تل‌آویو نیز اتفاق دیگری بود که مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان را بیش از پیش تیره کرد.
https://p.dw.com/p/4dXrU

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *