خبرگاه؛ پیروزی قطعی بایدن و ترامپ در مرحله مقدماتی انتخابات – DW – ۱۴۰۲/۱۲/۲۳


پرش از قسمت اخراج یک عکاس از خبرگزاری “ایرنا” بابت انتشار تصاویری از یک تجمع اعتراضی۱۴۰۲/۱۲/۲۳۱۴۰۲ اسفند ۲۳, چهارشنبهاخراج یک عکاس از خبرگزاری “ایرنا” بابت انتشار تصاویری از یک تجمع اعتراضیارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) گزارش داد حنا خلج، عکاس خبری خبرگزاری دولتی ایرنا، به دنبال انتشار تصاویری از یک تجمع اعتراضی، از محل کار خود اخراج شد.

بر پایه این گزارش، این روزنامه‌نگار از چندی پیش از کار خود تعلیق شده بود؛ حال او خبر داده که “بالاخره بعد از چند هفته تعلیق و مسائل پیرامون”، نامه اخراجش به سرویس عکس خبرگزاری ایرنا رسید.

روز ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در دولت ابراهیم رئیسی برای مراسم کلنگ‌‌زنی پروژه‌ای به نام “نهضت ملی مسکن” در یکی از روستاهای استان قزوین حاضر شد اما روستاییان با برگزاری یک تجمع نسبت به “تملک فراقانونی مراتع و زمین‌هایشان توسط دولت” دست به اعتراض زدند.

به نوشته هرانا، حنا خلج که از طرف خبرگزاری ایرنا برای پوشش تصویری در این مراسم حضور داشت، با انتشار عکسی از این تجمع اعتراضی در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام نوشت: «در حالی که وزیر، استاندار و دو نماینده مجلس حضور داشتند، مردم یک‌صدا فریاد زدند، ما راضی نیستیم، حتی اگر افتتاح شود؛ اما صدای مردم در یک متری مسئولین شنیده نشد.»

طبق گزارش‌ها، این عکاس خبری چندی پس از انتشار این متن به نهادهای امنیتی−قضایی احضار شد و همزمان خبرگزاری ایرنا نیز او را از کار تعلیق کرد.
https://p.dw.com/p/4dSXqپرش از قسمت کاروان کمک‌های بشردوستانه برای اولین بار پس از سه هفته به شهر غزه رسید ۱۴۰۲/۱۲/۲۳۱۴۰۲ اسفند ۲۳, چهارشنبهکاروان کمک‌های بشردوستانه برای اولین بار پس از سه هفته به شهر غزه رسید کاروان کمک‌های بشردوستانه در غزهعکس: picture alliance/Anadoluیک کاروان کمک‌رسانی برای نخستین‌بار در سه هفته گذشته وارد شهر غزه شده است. به گفته ارتش اسرائیل، این کاروان متشکل از شش کامیون حامل کالاهای “برنامه جهانی غذا” از یک گذرگاه مرزی در نزدیکی کیبوتص بئری وارد شمال نوار غزه شد. 

به گفته مقامات اسرائیلی “کریدور شرق به غرب” هنوز برای کمک‌رسانی باز نشده و مشخص نیست که آیا کمک‌رسانی فعلی ادامه خواهد یافت یا خیر. ارتش اسرائیل استفاده از این کریدور را یک “طرح آزمایشی” توصیف کرده است.

سازمان ملل برای چندمین بار هشدار داده است که ساکنان شمال غزه با قحطی روبرو هستند. پس از این هشدارها اکنون کاروان کمک‌رسانی برای اولین‌بار بعد از ۲۰ فوریه توانسته است برای ۲۵ هزار نفر غذا تحویل دهد. 

اسرائیل به دلیل وضعیت انسانی در نوار غزه تحت فشارهای بین‌‌المللی قرار گرفته است. دولت این کشور اجازه نمی‌دهد کمک‌های کافی از راه‌های زمینی به غزه ارسال شود به همین دلیل برای نخستین‌بار یک کشتی حامل ۲۰۰ تن مواد غذایی از بندر لاکارنا در قبرس برای کمک‌رسانی به ساکنان این باریکه به سمت غزه به راه افتاده است. علاوه بر آن در چند روز گذشته محموله‌هایی نیز از طریق هوایی بر فراز غزه پرتاب شده‌اند. 

دولت آمریکا هفته گذشته اعلام کرد با توجه به وضعیت اضطراری بشردوستانه در غزه، یک بندر موقت برای انتقال غذا، آب و دارو به منطقه جنگی احداث خواهد کرد.
https://p.dw.com/p/4dSQwپرش از قسمت “جای‌ پارک ۳۰۰ هزارتومانی” در اطراف بازار تهران۱۴۰۲/۱۲/۲۳۱۴۰۲ اسفند ۲۳, چهارشنبه”جای‌ پارک ۳۰۰ هزارتومانی” در اطراف بازار تهرانتصویری از ترافیک در تهران- عکس از آرشیوعکس: picture-alliance/Photoshot/A. Halabisazخبرگزاری مهر گزارش داد همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، برخی‌ها اقدام به کرایه‌دادن جای پارک خودروها در اطراف بازار تهران می‌کنند؛ آن هم از کف قیمت ۳۰۰ هزار تومانی.

مهر می‌نویسد که این افراد گاه به دستگاه کارت‌خوان نیز مجهز هستند و “مدام یک محدوده را سرک می‌کشند تا به محض خالی شدن جای پارک، محل را برای خودروی دیگر رزرو کنند.”

این گزارش می‌افزاید که معضل جای پارک برای خودروها آنچنان بغرنج است که اغلب شهروندان مستاصل نیز چاره‌ای جز تن دادن به این مبلغ برای کرایه یک جای پارک ندارند.  

مهر می نویسد که نه این نرخ از مجوز نهادهای مربوطه برخوردار است و نه اساسا این افراد مجوزی برای این کار دارند.

در همین خصوص معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه ۱۲ تهران گفته که “فروش جای پارک غیر قانونی و تخلف است.”

بسیاری از کارشناسان تا کنون بارها هشدار داده‌اند که مشکلات شدید اقتصادی در ایران شکل‌گیری شغل‌های کاذب و غیرمعمول را شدت می‌بخشد.
https://p.dw.com/p/4dSQmپرش از قسمت توماج صالحی جایزه ۲۵۰۰ پوندی خود را به سیل‌زدگان در سیستان و بلوچستان اهدا کرد۱۴۰۲/۱۲/۲۳۱۴۰۲ اسفند ۲۳, چهارشنبهتوماج صالحی جایزه ۲۵۰۰ پوندی خود را به سیل‌زدگان در سیستان و بلوچستان اهدا کردحساب کاربری توماج صالحی، خواننده معترضی که در زندان به سرمی‌برد، اعلام کرد که این زندانی سیاسی “جایزه‌ سالانه آزادی بیان در شاخه هنر” را که از طرف سازمان Index on Censorship دریافت کرده، برای کمک به سیل‌زدگان در استان سیستان و بلوچستان اهدا کرده است.

مبلغ این جایزه ۲۵۰۰ پوند است.

توماج صالحی اواخر آبان‌ماه امسال پس از تحمل حدودا ۱۳ ماه حبس به قید وثیقه آزاد شد اما کمتر از دو هفته بعد با ضرب‌ و شتم توسط نیروهای امنیتی مجددا بازداشت شد. او پیش از بازداشت با انتشار ویدئویی از شکنجه‌ شدنش در زندان پرده برداشته بود.

این رپر معترض از جمله هنرمندانی است که با خیزش سراسری “زن، زندگی، آزادی” همراهی کرده است.
https://p.dw.com/p/4dSNOپرش از قسمت پیروزی قطعی بایدن و ترامپ در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا۱۴۰۲/۱۲/۲۳۱۴۰۲ اسفند ۲۳, چهارشنبهپیروزی قطعی بایدن و ترامپ در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکارسانه‌های آمریکا از پیروزی جو بایدن و دونالد ترامپ، دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات مقدماتی روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) در ایالت‌های جورجیا، می‌سی‌سی‌پی، واشنگتن و هاوایی خبر دادند.

بایدن و ترامپ رقیب جدی در احزاب خود نداشتند و توانستند آخرین آرای لازم نمایندگان نیابتی (دلگیت) را برای نامزدی ریاست جمهوری کسب کنند.

بایدن با ۱۹۶۸رای نمایندگان نیابتی مورد نیاز دموکرات‌ها پیروزی خود را قطعی کرد. ترامپ نیز چند ساعت بعد با ۱۲۱۵ رای نمایندگان نیابتی مورد نیاز نامزدی خود را در انتخابات مقدماتی قطعی کرد.

رقابت بین ترامپ و بایدن اولین رقابت دو نامزد در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری در هفت دهه گذشته است.

بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شدە توسط موسسه تحقیقاتی کالج سینا (SCRI) که به سفارش “نیویورک تایمز” انجام گرفت، تنها ۴۳ درصد از رای‌دهندگان آمریکایی بایدن را گزینە مناسبی برای ریاست‌جمهوری آمریکا می‌دانند، در حالی کە این رقم برای دونالد ترامپ ۴۸ درصد است. 

بایدن اگر پیروز شود در دور دوم ریاست جمهوری خود ۸۲ ساله و ترامپ ۷۸ ساله خواهد بود.
https://p.dw.com/p/4dSKg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *