خشم پکن از محدودیت سرمایه‌گذاری آمریکا در فناوری‌های خاص – DW – ۱۴۰۲/۵/۱۹


رئیس‌جمهور آمریکا فرمان اجرایی جدیدی را به امضا رساند که به موجب آن سرمایه‌گذاری آمریکا در “فناوری‌های حساس پیشرفته” در چین محدود می‌شود. انتظار می‌رود این قانون از سال آینده اجرایی شود. محدودیت سرمایه‌گذاری، عرصه‌هایی همچون نیم‌رساناها، فناوری‌ کوانتومی و سیستم‌های هوش مصنوعی را در برگیرد.جو بایدن روز چهارشنبه نهم اوت (۱۸ مرداد) همزمان با اعلام این فرمان اجرایی در نامه‌ای به رهبران حزبی کنگره نوشت تعهد آمریکا به سرمایه‌گذاری‌‌های خارجی سنگ‌بنای سیاست اقتصادی این کشور به شمار می‌رود و منافع قابل‌توجهی را برای آمریکا به همراه داشته است، اما با این وجود “سرمایه‌گذاری‌های ایالات متحده در عرصه‌های خاص می‌تواند موفقیت تولید محصولات و فناوری‌های حساس در کشورهایی را تسریع ببخشد که هدفشان از توسعه این فناوری‌ها مقابله با توانایی‌های آمریکا و متحدان آن است.”

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدآمریکا چین را متهم می‌کند که از سرمایه‌گذاری‌های این کشور جهت تقویت توانمندی‌های نظامی خود سوءاستفاده می‌کند. به گفته یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا چین از سرمایه‌گذاری‌های ایالات متحده برای افزایش توانایی‌های خود در تولید فناوری‌های حساس استفاده می‌کند که برای نوسازی سیستم دفاعی و نظامی این کشور حیاتی است.خشم و خروش پکنوزارت خارجه چین امضای این فرمان اجرایی را به شدت محکوم و واشنگتن را به اتخاذ سیاست‌هایی “ضد جهانی‌سازی” متهم کرد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای با اشاره به “نارضایتی شدید پکن” از این اقدام هشدار داد که چین “قاطعانه از حقوق و منافع خود محافظت خواهد کرد.”

به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندیدکارشناسان احتمال می‌دهند که اجرا شدن این قانون به طور کلی سرمایه‌گذاران آمریکایی را به رویکردی محتاطانه در قبال چین سوق دهد. امیلی بنسون، مدیر پروژه در مرکز استراتژی و مطالعات بین‌الملل (CSIS) به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «هر چند کمپانی‌ها مستقیما مشمول ممنوعیت نیستند، اما با این حال این امکان وجود دارد که در ماهیت سرمایه‌گذاری‌‌های خود در چین تجدیدنظر کنند و این امر می‌تواند در طول زمان بر سرمایه‌گذاری‌های دو جانبه تأثیر بگذارد.»این محدودیت در حالی به اجرا گذاشته می‌شود که در ماه‌های گذشته شماری از مقام‌های ارشد دولتی و کارآفرینان سرشناس آمریکایی به چین سفر کردند. دیدار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در ماه ژوئن و همچنین جنت یلین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در ماه ژوئیه از پکن با هدف تقویت روابط میان واشنگتن و پکن انجام شد.در همین حال بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و ایلان ماسک مؤسس تسلا، نیز بهار امسال در سفرهایی جداگانه به پکن با مقامات چینی دیدار کردند. سفر گیتس در چارچوب اقدامات بشردوستانه بنیاد خیریه “بیل و ملیندا گیتس” انجام شد و او در دیدار با شی جین‌پینگ، وعده اهدای کمکی ۵۰ میلیون دلاری به چین برای مبارزه با بیماری‌‌ها را داد. از جزئیات سفر ایلان ماسک اخباری منتشر نشد؛ او تنها به رسانه‌ها گفت که شرکت تسلا به گسترش تجارت خود با چین تمایل دارد.به موجب فرمان اجرایی بایدن سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی در عرصه‌های خاص مستلزم اخذ مجوز از وزارت خزانه‌داری است. در همین حال گفته شده سرمایه‌گذار‌ی‌های ایالات متحده در چنین بخش‌هایی ممکن است در آینده پس از بررسی توسط دولت ممنوع شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *