دانشجو – کاهش تولید نفت اوپک و ایران در ماه فوریه


خیزش نیوز –
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از رویترز، تولید نفت اوپک در ماه فوریه (مصادف 13 بهمن تا 11 اسفند 99) با توجه به کاهش داوطلبانه عربستان که بر کاهش مورد توافق اوپک پلاس افزود، کاهش یافته است. این کاهش به 7 ماه متوالی افزایشی تولید نفت اوپک پایان داد.
13 عضو اوپک در ماه فوریه روزانه 24.89 میلیون بشکه تولید کردند که 870 هزار بشکه در روز از ماه ژانویه کمتر است. تولید این ماه نخستین ماه کاهشی از ژوئن 2020 به شمار می‌رود.
اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس تصمیم گرفتند در این ماه تولید خود را ثابت نگه دارند، اما عربستان با نگرانی در مورد بهبود تقاضا، کاهش بیشتری در تولید خود انجام داد.
با توجه به افزایش قیمت نفت به بالاترین رقم 13 ماه قبل در هفته گذشته، اوپک پلاس قرار است در مورد تولید بیشتر در نشست روز پنج شنبه گفتگو کنند.
ایگن وینبرگ، تحلیلگر کامرزبانک گفت: «تاکنون، اعضای این ائتلاف به طور مثال زدنی با یکدیگر همکاری و کاهش تولید را اجرا کرده‌اند.»
«ما معتقدیم که قیمت‌های بالا، اوپک پلاس را به افزایش تولید تا 500 هزار بشکه در روز ترغیب خواهد کرد و همزمان کاهش تولید اضافی عربستان نیز قطع می‌شود.»
عربستان متعهد شده بود، در ماه های فوریه و مارس روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتر از تولید خود بکاهد تا ضمانت دهد که ذخایر پر نخواهند شد.
بر اساس بررسی رویترز، ریاض حدود 850 هزار بشکه در روز کاهش را در ماه فوریه انجام داده است.
میزان تعهد به توافق کاهش تولید نیز 121 درصد اعلام شده که بیش از 103 درصد ماه ژانویه است.
* کاهش تولید ایران
ایران که از توافق کاهش تولید اوپک معاف است و امید دارد، با برداشته شدن تحریم‌های آمریکا بتواند صادراتش را افزایش دهد، اما در ماه فوریه، به نظر می‌رسد با کمتر شدن میزان صادرات، نفت کمتری تولید کرده است.
با این حال، میزان صادرات و تولید این کشور از بسیاری از ماه‌های سال 2020 بیشتر است.

∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *