دستمزد روزانه کارگران “به اندازه پول خرید یک مرغ نیست” – DW – ۱۴۰۲/۲/۱۳


خبرگزاری خیزش نیوز روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت در گزارشی به سیاست وزارت کار در قبال یکی از خواست‌های مهم کارگران یعنی افزایش دستمزد پرداخته و نوشته در حالی که یک تورم “مازادِ حداقل ۳۰ درصدی به زندگی خانواده‌ها تحمیل شده” اما “نشانه‌ای از تحقق وعده‌های وزرای اقتصادی در جریان مذاکرات مزدی شورایعالی کار نیست و مهم‌تر اینکه، در چنین شرایطی، وزیر کار به صراحت می‌گوید فعلاً اصلاح دستمزد در دستور کار نیست”.

بیشتر بخوانید:سرکوب مزدی کارگران؛ رنجی که استقامت می‌‌آفریند

این گزارش نگاهی به وضع تورم و گرانی در سه حوزه یعنی مسکن، مواد خوراکی و حمل و نقل انداخته و آن را با دستمزد کارگران مقایسه کرده است.

نتیجه گزارش نشان می‌دهد “یک تورمِ حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصدی” به سبد خرید خانواده‌های کارگری تحمیل شده است؛ تورمی۳۰ درصدی در بخش خوراکی‌ها، ۱۰۰ درصدی در بخش مسکن و حداقل ۴۰ درصدی در بخش حمل و نقل به کارگران و خانوارهای کم‌درآمد تحمیل شده که به نوشته خیزش نیوز “اگر در حوزه‌ی دارو و درمان نیز یک بررسی میدانی دقیق انجام شود، به یک گرانی حداقل ۳۰ درصدی حتی در بخش داروهای پرمصرف برمی‌خوریم”.

بیشتر بخوانید:کارگران ده‌ها واحد تولیدی به “کمپین اعتصاب ۱۴۰۲” پیوستند

این خبرگزاری پرسیده است: «وقتی حدود ۶۰ درصد شاغلان کارگری در خوشبینانه‌ترین حالت ۸ میلیون و چند صد هزار تومان حقوق ماهانه می‌گیرند و با هشت میلیون تومان نمی‌توان یک آپارتمان متوسط ۷۰ متری نه فقط در تهران که در بسیاری از شهرها برای اجاره کردن پیدا کرد، چطور کارگران می‌توانند آسوده خاطر باشند و یک زندگی حداقلی شرافتمندانه و شایسته داشته باشند؟»

نه تورم مهار شده نه از افزایش دستمزدها خبری است

خیزش نیوز در این گزارش همچنین به گفته‌های “اعضای کارگری” استناد کرد که به آنها وعده ۲۷ درصد افزایش دستمزد به شرط مهار تورم در شورایعالی کار داده شده است. اما این وعده در حالی زیر پا گذاشته می‌شود که تورم مهار نمی‌شود ولی با اصلاح دستمزدها مخالفت می‌شود.

بیشتر بخوانید:روز کارگر در ایران: تجمعات گسترده و پرونده‌سازی برای فعالان

بهرام حسنی‌نژاد، فعال کارگری و دبیر اسبق انجمن صنفی کارگران معدن چادرملوی یزد به خیزش نیوز گفت: «حداقل حقوق روزانه کارگران پول یک عدد مرغ نیست!»

به گفته او “شورایعالی کار با اتحاد با کارفرمایان، از طریقِ پایین نگه داشتن حقوق و ارزان‌سازی نیروی کار، بیشترین سود را نصیب سرمایه‌داران کرده” و “جلوگیری از ایجاد تشکل‌های کارگریِ مستقل و سراسری نیز به این شورا کمک کرده است”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *