دولت آلمان پایان ممنوعیت کار برای پناهجویان را بررسی می‌کند – DW – ۱۴۰۲/۷/۸


وضعیت کمبود نیروی انسانی در بازار کار، در حال حاضر از چالش‌های مهم در برخی از شاخه‌های اقتصاد آلمان محسوب می‌شود. این در حالی است که طبق قوانین کنونی، پناهجویان در طول دست‌کم سه ماه نخست پس از ورود به آلمان با منع اشتغال روبرو هستند.

حال برخی از نمایندگان دولت ائتلافی آلمان خواستار لغو محدودیت‌های مربوط به مشارکت پناهجویان در بازار کار کشور شده‌اند.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر اساس اظهارات نمایندگان احزاب سوسیال‌دموکرات‌ (SPD)، سبزها و دموکرات‌های آزاد (FDP)، این سه حزب موضوع لغو محدودیت‌‌های فعلی کار برای پناهجویان در کشور را بررسی می‌کنند.

کاترینا دروگه، رئیس فراکسیون حزب سبزها در مجلس آلمان (بوندستاگ) خواستار صدور اجازه کار برای پناهجویان بلافاصله پس از ورود به آلمان شده است.

بیشتر بخوانید: با توافق آلمان، بسته اصلاحی قوانین مهاجرت اروپا نهایی شد

او به گروه رسانه‌ای “فونکه” می‌گوید: «ما به لغو کامل بسیاری از ممنوعیت‌ها در زمینه ورود به بازار کار برای پناهجویان نیاز داریم. این مسئله سومند و در کوتاه‌مدت قابل اجرا است.»

کریستیان دور، رئیس فراکسیون حزب دموکرات‌های آزاد در بوندستاگ نیز از تسریع فرآیند ورود پناهندگان به بازار کار در آلمان حمایت می‌کند.

او در گفت‌وگو با نشریه “فرانکفورتر آلگماینه زونتاگ‌سایتونگ” گفت: «من انتظار دارم که ایالت‌ها در کشور برنامه‌ای را تدوین کنند که بر اساس آن، صدور مجوزهای کاری به صورت دیجیتال و بدون موانع بوروکراسی توسط اداره‌های امور اتباع خارجی فراهم شود.»

حمایت از سوی صدراعظم آلمان

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز پشتیبانی خود را از کاهش محدودیت‌ها در مشارکت پناهجویان در بازار کار ابراز کرده است.

اینترنت بدون سانسور با سایفون خیزش نیوز‌ وله

او در مصاحبه با شبکه SWR آلمان گفت: «من این مسئله را به خوبی درک می‌کنم که برخی‌های می‌گویند: وقتی کاری هست که باید انجام شود و کسی هم آمادگی انجام آن را دارد، پس فرصت اشتغال و انجام کار را بیابد.»

ساسکیا اسکن، یکی از دو رهبر حزب سوسیال‌ دموکرات‌ آلمان نیز معتقد است: «ما باید با کاهش ممنوعیت‌های اشتغال این مشکل را حل کنیم که شمار زیادی از پناهجویانی که می‌خواهند کار کنند، اجازه کار هم داشته باشند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *