رئیسی: ارزش ۴۵ هزار تومان یارانه، به ٧ هزار تومان رسیده است | اقتصاد | DW


ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران روز ١٢ فروردین (١ آوریل) در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی با اشارە به کاهش ارزش ریال گفتە “امروز ارزش یارانه به ٧ هزار تومان رسیده است”. او در ادامه گفت: «اگر ارزش پول ملی بالا نرود هر چه حقوق را افزایش دهیم در عمل نتیجه نخواهد داشت.» رئیسی به میزان صادرات نفت ایران هم اشاره کرد و گفت: «کشور در وضعیتی بود که برخی آقایان در جلسات می‌گفتند، اگر کسی بتواند ۲۰۰ هزار بشکه نفت بفروشد او را وزیر نفت می‌کنیم اما امروز شرایط فروش نفت به قبل از تحریم‌ها رسیده و پول فروش نفت نیز به کشور بازمی‌گردد.» او در مورد مذاکرات بازگشت به برجام هم گفته کە زندگی مردم و اقتصاد ایران را به برجام و مذاکره گره نمی‌زند. خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید این گفتە‌های رئیسی در حالی است کە به گفته مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در اسفند ۱۴۰۰ به بیشتر از ۴۰ درصد رسید. اگرچه نرخ تورم اعلامی توسط نهادهای جمهوری اسلامی همواره با تردید کارشناسان و اقتصاددانان مستقل روبرو شده، اما همین آمار گویای وضعیت وخیم اقتصادی در ایران است. در تاریخ جمهوری اسلامی تنها سه بار نرخ تورم سالانه، بالای ۴۰ درصد اعلام شدە است. با پول یارانه می‌شود چه کار کرد؟ در سال‌های گذشته اخبار زیادی مبنی بر حذف یارانه پردرآمدها و تخصیص آن به دهک‌های کم درآمد منتشر شدە است اما تا کنون این برنامه‌ها اجرایی نشدەاند. وزیر رفاه ایران روز ۴ فروردین، از افزایش یارانه‌های سه دهک ابتدایی خبر داد. اما میزان این افزایش مشخص نبود و هیچ جزییات دقیقی نیز در این باره منتشر نشد. یک روز بعدتر یکی از نمایندگان مجلس از تقسیم‌بندی جدید یارانه بگیرها به ١٠دهک خبر داد. براین اساس قرار است یارانه سه دهک پر درآمد حذف و به جای آن دهک‌های پایین، یارانه سه برابری دریافت کنند. در حال حاضر هر فرد در هریک از ۷ دهک درآمدی به شکل ثابت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه دریافت می‌کند. به گزارش رسانه‌های ایران قیمت دو کیلوگرم ماست پر چرب در بازار تهران بالاتر از پنجاه هزار تومان است. یک خانواده ۴ نفره، ماهانه ۱۸۲ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند. در حالی کە بە گفته رئیس شورای تامین‌کنندگان دام ایران هر کیلو گوشت گوسفند ١٣٠ هزار تومان است. یارانه‌ها و زندگی زیر خط فقر از طرح هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شد کە در اواخر دهه ۱۳۸۰ به مرحله اجرا رسید. وزارت امور اقتصاد و دارایی دولت حسن روحانی در سال ١٣٩٣ با انتشار گزارشی خبر از شکست فاز نخست این طرح و ورود خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر داد. به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید مسئولین دولتی و نهادهای نظارتی و اجرایی در حال حاضر آمارهای متفاوتی از فقر در ایران منتشر می‌کنند. طبق گزارشی از وزارت کار ایران در سال ١٣٩٩ بیش از یک سوم جمعیت ایران در “فقر مطلق” زندگی کردەاند. حمیدرضا امام قلی‌تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در این بارە گفته بود “نیمی از جمعیت ایران در فقر به سر می‌برند”. همچنین روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در دی ماه ١۴٠٠ گفت: «ما الان ۱۰ میلیون خانوار زیر خط فقر داریم.» او هم چنین با اشاره به نرخ بالای تورم در ایران گفتە بود: «همیشه تورم از یارانه جلو می‌زند و ما نمی‌توانیم با یارانه مستقیم جلوی افسارگسیختگی تورم را بگیریم».  
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران از جمله تصاویری که این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، این تصویر است. نیروهای امنیتی برای برخورد با معترضان “تظاهرات سراسری” در خیابان‌ها صف کشیده‌اند. آن‌ها بی‌توجه به کودکی که پشت سرشان از سطل زباله مشغول جمع‌آوری آشغال است به خیابان نگاه می‌کند.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران در روزهای اخیر الهه الله‌کریمی، فعال اجتماعی، در گفت‌وگو با خبرگزاری “ایسنا” با اشاره به افزایش کودکان زباله‌گرد در ایران گفت: «میانگین سنی کودکان زباله‌گرد ۱۲ سال است و در میان آنان حتی کودکان ۴ ساله نیز حضور دارند.»
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران به گفته این فعال اجتماعی، کودکان زباله‌گرد به طور میانگین روزانه بیش از ۱۰ ساعت کار می‌کنند. او می‌گوید “کودکانی بودند که ۲۰ ساعت در روز نیز مشغول کار بودند؛ این یک نوع برده‌داری نوین است”.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران با رکود و تورم در اقتصاد ایران، زباله‌گردی به منبع درآمد اصلی برخی از ایرانیان تبدیل شده است.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران سال گذشته اینعلی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت ایران گفته بود “۳۰ درصد مردم کشور گرسنه‌اند و نان خوردن ندارند که این آمار را وزارت رفاه هم تایید می‌کند”.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران پیش‌تر خبرگزاری “ایسنا” در گزارشی درباره زنان زباله‌گرد از قول “زینب” یک زن زباله‌گرد نوشت: «خفت‌گیری و تجاوز، مهم‌ترین مشکل زنان کارگری است که زباله‌جمع‌کن هستند.»
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران در ادامه این گزارش به نقل از “زینب” آمده :«شهرداری میگه آشغال مال ماست شما حق زباله‌جمع‌کردن ندارید. زباله جمع نکنیم، دستفروشی نکنیم پس چه‌طور شکم‌مان را سیر کنیم؟».
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران تصویر دیگری درباره زباله‌گردی که این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. مادر و فرزندی در مشهد مشغول زباله‌گردی.
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران پیش از این الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران درباره کودکان زباله‌گرد به خبرگزاری “خیزش نیوز”: «اغلب این کودکان بیماری دارند، اما مسئله بیماری نسبت به سایر مشکلات این کودکان در اولویت نیست، چرا که از اغلب این کودکان سواستفاده‌های جنسی می‌شود.»
تصاویر کودکان، زنان و مردان زباله‌گرد در ایران زباله‌گردی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *