راه آهن آلمان در زمینه جذب کارآموز به رکورد جدیدی دست یافت – DW – ۱۴۰۲/۶/۳


حدود نیمی از شرکت‌های آلمانی درگیر کمبود نیروی کار ماهر هستند و اغلب آنها قادر به جذب کارآموز متناسب با ظرفیت خود هم نیستند.

بر پایه گزارشی که “اشپیگل آنلاین” روز جمعه، ۲۵ اوت (سوم شهریور) منتشر کرد ظاهرا شرکت راه آهن آلمان ( خیزش نیوز‌بان DB) در زمینه جذب کارآموز بسیار موفق‌تر عمل کرده است.

بنابر این گزارش پائیز امسال پنج هزار و ۵۰۰ کارآموز جدید دوره‌های آموزش فنی حرفه‌ای در خیزش نیوز‌بان را آغاز می‌کنند و این تعداد به نسبت سال پیش ۳۰۰ نفر بیشتر است.

رکورد جدید جذب کارآموز

مارتین زایلر، مدیر منابع انسانی راه آهن آلمان به خبرگزاری فرانسه گفته این شرکت در رقابت‌های شدید بازار کار بار دیگر به رکوردی در زمینه جذب نیرو رسید.

او افزود حدود ۸۰۰ نفر از نیروهای جذب شده در دوره‌های لوکوموتیورانی آموزش می‌بینند. همچنین برای آموزش در هر یک از رشته‌های تکنیسین الکترونیک و مدیریت خدمات نیز حدود ۷۵۰ جوان اعلام آمادگی کرده‌اند.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مدیر ارشد خیزش نیوز‌بان با اشاره به بحرانتغییرات اقلیمی و پیامدهای وخیم آن می‌گوید اشتغال در شرکت راه آهن آلمان به نوعی تلاش در مسیر حفاظت از آب و هوا است و برای این منظور به نیروی جوان کار نیاز است.

خیزش نیوز‌بان در مجموع به حدود ۱۴ هزار نفر دوره‌های کارآموزی فنی و حرفه‌ای ارائه می‌دهد و از این نظر در ردیف شرکت‌های پیشتاز در آلمان قرار دارد.

جذب مهاجر برای جبران کمبود نیروی کار

شرکت راه آهن آلمان اعلام کرده تا پایان سال جاری ۲۵ هزار فرصت شغلی به جویندگان کار ارائه می‌کند. این شرکت ثبت نام برای دوره‌های کارآموزی سال آینده را نیز آغاز کرده است.

تا کنون درباره سهم مهاجران و مهاجرتباران در اشتغال‌های جدید شرکت راه آهن گزارشی منتشر نشده اما بحث‌ها در این زمینه از مدت‌ها پیش در جریان است.

کشورهای غربی، از جمله آلمان به عنوان بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی اتحادیه اروپا در چند سال اخیر درگیر پاندمی کرونا بودند و هنوز کمر راست نکرده بودند که با پیامدهایتجاوز نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سال پیش روبرو شدند.

اقتصاد آلمان گذشته از این مشکلات دوره‌ای، از یک معضل ساختاری مهم‌تر رنج می‌برد و آن کمبود نیروی کار ماهر است که مهاجرپذیری قاعده‌مند یکی از راه‌حل‌های مهم آن به شمار می‌رود.

طرح‌های دولت برای تسهیل قوانین مهاجرت

نمایه سنجش نیروی کار موسسه مونیخی IFO و گروه بانک‌های دولتی KFW نشان می‌دهد فعالیت حدودنیمی از شرکت‌های تولیدی آلمانی در سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی به دلیل کمبود نیروی کار ماهر محدود شده است.

به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید

یکی از راهکارهای دولت فدرال آلمان برای حل معضل کمبود نیروی کار آموزش دیده، به‌روز و کارآمد کردن قوانین مهاجرت و سمت‌گیری به طرف مهاجرپذیری هدفمند عنوان می‌شود.

هوبرتوس هایل، وزیر کار دولت فدرال اوایل اکتبر سال پیش وعده داد قوانین مهاجرت تغییر می‌کند و برای مقابله با کمبود نیروی کار متخصص به زودی قوانین مربوط به پذیرش و جذب مهاجران  به بازار کار آلمان اصلاح می‌شوند؛ این اصلاحیه امسال در مجلس آلمان به تصویب رسید.

تسهیل شرایط مهاجرت قاعده‌مند یکی از مسائلی است که سه حزب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد دو سال پیش در قرارداد تشکیل دولت ائتلافی بر سر آن توافق کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *