سال ۲۰۲۲ یک سوم خودروهای جدید در آلمان برقی خواهند بود | اقتصاد | DW


آلمان که در سال‌های اخیر در زمینه تولید، عرضه و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای خودروهای برقی از برخی کشورهای صنعتی عقب مانده بود، ظاهرا به سرعت در حال جبران این عقب‌ماندگی است. نشریه آلمانی “ولت آم زونتاگ” روز یک‌شنبه، ۳۱ اکتبر (نهم آبان) به نقل از کارشناسان موسسه مشاوره شرکت‌ها (EY) گزارش داد، در سال ۲۰۲۲ نسبت خودروهای برقی در میان تمام خودروهای تازه شماره‌گذاری شده در آلمان به ۳۲ درصد می‌رسد. بنا بر این گزارش برآورد کارشناسان حاکی است که سال آینده میلادی تعداد خودروهای جدید برقی و هیبریدی در آلمان یک میلیون و ۱۸ هزار دستگاه خواهد بود. به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید بر این اساس پیش‌بینی می‌شود، حدود یک دهه دیگر (سال ۲۰۳۰) تعداد خودروهای برقی جدیدی که وارد چرخه حمل و نقل می‌شوند به دو سوم کل خودروهای تازه شماره‌گذاری‌شده برسد. سهم همچنان کوچک در کل خودروها در عین حال پژوهش یادشده تنها به خودروهای تازه ثبت‌شده مربوط می‌شود که همچنان بخش بسیاری کوچکی از کل خودروهای شماره‌گذاری شده در آلمان را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر حدود ۴۸ میلیون خودرو شخصی ثبت‌شده در آلمان وجود دارند. کل جمعیت آلمان تا تابستان سال جاری میلادی اندکی بیش از ۸۳ میلیون نفر برآورده شده است. پژوهش کارشناسان شرکت EY همچنین نشان می‌دهد که رویکرد شهروندان آلمانی نسبت به فناوری خودروهای برقی به شکل مثبتی در حال تغییر است. افزایش تمایل به خرید خودروهای الکتریکی نتایج یک نظرسنجی جدید گویای آن است که از هر پنج آلمانی که برنامه‌ای برای خرید خودروی جدید دارند دو نفر به تهیه یک خودروی برقی، یا دست‌کم هیبریدی فکر می‌کنند. در برخی نظرسنجی‌های قبلی این نسبت کمتر بوده است. به نوشته “ولت آم زونتاگ” به تازگی یک کمیسیون دولت فدرال به این نتیجه رسیده بود که برقی‌سازی تردد جاده‌ای آلمان باید در سال‌های آینده به میزان قابل توجهی شتاب گیرد. “پلتفرم ملی آینده تحرک” در جمع‌بندی گزارش خود به این نتیجه رسیده که با وجود پیشرفت‌های فنی قابل ملاحظه، بخش حمل و نقل نتوانسته در سال‌های اخیر میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن را کاهش دهد. ضرورت افزایش شمار خودروهای برقی این گزارش می‌افزاید اکنون ضرورت اقدام لازم بیش از هر زمان دیگر است، زیرا حجم ترافیک جاده‌ای، به خصوص در حوزه حمل و نقل رو به افزایش است و همزمان هدف‌گذاری‌های برای حفاظت از محیط زیست تشدید می‌شوند. خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید کارشناسان معتقدند برای تحقق اهداف اقلیمی، که ژوئن امسال سختگیرانه‌تر شده، لازم است شمار خودروهای برقی در آلمان تا یک دهه دیگر تا ۱۴ میلیون افزایش یابد. چشم‌انداز برنامه‌ریزی‌های قبلی برای صنایع خودروسازی، تردد هفت تا ده میلیون خودروی سواری برقی در آلمان تا سال ۲۰۳۰ بوده است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان تسلا مدل ۳ در عرصه خودروهای برقی فعال تسلا حرف اول را می‌زند. این شرکت در سال ۲۰۲۰ از مدل ۳ در سراسر جهان ۳۶۵ هزار و ۲۴۰ دستگاه به فروش رسانده و برای سومین سال پیامی در رتبه نخست جای گرفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان Wuling Hongguang Mini خودروی سه در چینی با قیمتی کمتر از ۴ هزار یورو تا پایان سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۱۹ هزار و ۲۵۰ دستگاه به فروش رسانده است. شمار فروش این خودرو که محصول مشترک SAIC، وولینگ و جنرال موتورز است به احتمال زیاد در سال جاری رشد صعودی خواهد داشت.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان رنو زوئه رنو الکتریکی زوئه، یکصد هزار و ۴۳۱ دستگاه در جهان به فروش رفته که در رتبه سوم پرفروش‌ترین خودروهای الکتریکی جهان قرار می‌گیرد. این خودرو در فرانسه نیز پرفروش‌ترین است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان تسلا Y تسلا مدل ۳ یک رقیب داخلی نیز پیدا کرده است. فروش تسلا Y در ماه مارس ۲۰۲۰ کلید خورد و تا پایان این سال ۷۹ هزار و ۷۳۴ دستگاه به فروش رسید و در رتبه چهارم جهان جای گرفت. در ماه ژوئن سال جاری تولید این خودرو در براندنبورگ آلمان هم آغاز می‌شود.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان هیوندای کونا از این مدل هیوندا که البته دارای موتور احتراقی نیز هست ۶۵ هزار و ۷۵ دستگاه به فروش رسیده است. رتبه پنجم البته در سال جاری حفظ نخواهد شد. کره‌ای‌ها در حال تولید “ایونیک ۵ ” تماما الکتریکی با دیزاین مدرن‌تری هستند که با استقبال بیشتری روبرو خواهد شد.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان فولکس واگن آی دی. ۳ مدل آی دی. ۳ در سال ۲۰۲۰ با ۵۶ هزار ۹۳۷ در رتبه ششم جهان جای گرفته است. فولکس واگن البته با مجموع تولیدات الکتریکی خود پس از تسلا در رتبه دوم قرار دارد.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان نیسان لیاف از شتاب نیسان در عرصه تولید خودروهای الکتریکی کاسته شده است. مدل لیاف این خودروساز در سال ۲۰۲۰ با فروش ۵۵ هزار و ۷۲۷ دستگاه در رتبه هفتم جهان قرار گرفت.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان آئودی ای ترون آئودی که وابسته به کمپانی فولکس واگن است، با ۴۷ هزار و ۹۲۸ دستگاه دومین خودرو پرفروش این کمپانی محسوب می‌شود. فروش آئودی ترون در نروژ حتی از تسلا هم بیشتر بود.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان بااوجون سری الکتریکی بااوجون ساخت چین که محصول مشترک SAIC، وولینگ و جنرال موتورز است با فروش ۴۷ هزار و ۷۰۴ دستگاه در رتبه نهم قرار گرفت.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان گریت وال موتور آر ۱ خودرو چینی محصول “گریت وال موتورز” “اورا ۱” که به گربه سیاه نیز معروف است با فروش ۴۶ هزار و ۷۹۶ دستگاه در رتبه دهم پرفروش‌ترین‌های جهان قرار گرفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان GAC Aion S خودروی الکتریکی دیگری از چین که با فروش ۴۵ هزار و ۶۲۶ دستگاه در رتبه یازدهم جهان قرار گرفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان فوکس واگن تیگوان مدل دیگری از تولیدات فولکس واگن در میان پرفروش‌ترین‌های سال دیده می‌شود. تیگوان الکتریکی با فروش ۴۵ هزار و ۵۱۵ دستگاه در رتبه دوازدهم جای گرفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان بی وای دی شین بی وای دی شین ساخت چین با فروش ۴۱ هزار و ۶۲۱ دستگاه در رتبه سیزدهم پر فروش‌ترین‌های جهان قرار گفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان فولکس واگن گلف مدل الکتریکی گلف ساخته کمپانی فولکس‌واگن در سال ۲۰۲۰ نزدیک بیش از ۴۱ هزار و ۹۵ دستگاه فروخته شده است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان SAIC MG ZS EV خودروی چینی مدل MG ساخت شرکت SAIC است که نیمی از آن متعلق به شرکت فولکس واگن است. این مدل با فروش ۴۰ هزار و ۷۲۶ دستگاه در میان پانزده خودروی پرفروش سال ۲۰۲۰ جای گرفته است. نویسنده: محمود صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *