سرمایه‌گذاری چین در ایران “ده برابر شد و به ۲ میلیارد رسید” – DW – ۱۴۰۲/۱۱/۱۷


سرمایه گذاری چین در ایران طی یک سال ده برابر شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رئیس سازمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی، چین سرمایه‌گذاری خود را از ۲۰۰میلیون دلار به ۲میلیارد دلار افزایش داده است.

گفته می‌شود این سرمایه به طور عمده به پروژه‌هایی در زمینه‌های لجستیک، زیرساخت و معدن سرازیر می‌شود.

اینترنت بدون سانسور با سایفون خیزش نیوز‌ وله

چین به عنوان یک خریدار مهم نفت ایران، شریک اقتصادی مهمی برای تهران است. هر دو کشور در سال ۲۰۲۱ یک قرارداد همکاری ۲۵ ساله منعقد کردند. در عین حال، جمهوری اسلامی روابط خود را با روسیه را هم برای مقابله با تحریم‌های بین‌المللی گسترش داده و بر اساس یافته‌های غربی، از این کشور در جنگ اوکراین حمایت می‌کند. به گزارش تسنیم، امارات متحده عربی و ترکیه نیز از جمله سرمایه‌گذاران عمده در ایران هستند.

افزایش سرمایه‌گذاری روسیه در صنعت نفت ایران

روسیه نیز در حال افزایش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های خود در حوزه صنعت نفت ایران است.

به گزارش خیزش نیوز، مدیرعامل شرکت “زد ان وستوک” روسیه با بیان اینکه در پروژه‌های خود در صنعت نفت ایران بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده، گفته است که از این مبلغ ۱۷۰ میلیون دلار تنها مربوط به پروژه توسعه میدان چشمه‌خوش است.

عظمت اسماعیل‌اُف افزوده است: «ما توانسته‌ایم به‌تازگی تولید روزانه میدان نفتی چشمه خوش را از ۵۸ هزار بشکه به بیش از ۶۲ هزار بشکه برسانیم.»

بیشتر بخوانیم: سقوط صادرات ایران به ترکیه؛ قطع فروش گاز

مدیرعامل شرکت روسی می‌گوید سه دکل حفاری فعال در پروژه چشمه‌خوش دارد و به‌زودی یک دکل دیگر برای حفاری ۶ حلقه اضافه خواهد شد.

گفته می‌شود این شرکت که بر اساس قرارداد، حفاری ۲۰ حلقه چاه و نصب ۲۲ پمپ درون‌چاهی در میدان چشمه‌خوش را به عهده دارد، تلاش می‌کند به همه اهدافش در این پروژه برسد.

میدان نفتی چشمه‌خوش ایران در منطقه دشت عباس، استان ایلام، در فاصله ۵۲ کیلومتری از جنوب شهرستان دهلران و ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان اندیمشک واقع است. این میدان نفتی در سال ۱۳۴۳ کشف شد و بهره‌برداری از آن در سال ۱۳۵۴ آغاز گردید.

سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در حوزه مسکن

پیش از این خبرگزاری دولتی ایسنا به نقل از مهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گزارش کرده بود که شهرداری پایتخت “در سفر گروه چینی به تهران به یک تفاهم‌نامه (ساخت مسکن) ۲۰۰هزار واحدی” دست یافته است و شهرداری تهران قصد دارد ضمن بازدید از تکنولوژی‌ها و “برگزاری جلسات فنی با شرکت‌های چینی” تلاش کند “تا این تکنولوژی ها به ایران منتقل شود.”

آذرماه امسال خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، با اشاره به سفر علیرضا زاکانی، شهردار تهران به چین، از امضای تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه و افزایش حضور شرکت‌های چینی‌ در بخش مسکن در تهران خبر داده بود.

بیشتر بخوانید: واکنش به گزارش بلومبرگ؛ “تخفیف نفتی ایران به چین تازگی ندارد”

از جمله نگرانی‌های کارشناسان از واگذاری‌ بخش ساخت و ساز مسکن به شرکت‌های چینی می‌توان به استانداردهای پایین تولید مسکن و کیفیت نامطلوب آن‌ها اشاره کرد. از دیگر سو گفته می‌شود شرکت‌های ساختمان‌سازی چینی با بیش از ۳۹۰ میلیارد دلار بدهی در پی پروژه‌های شکست‌خورده خود، با ورود به بخش مسکن در ایران، ریسک‌های اقتصادی و مخاطرات سرمایه‌گذاری در مسکن را بیشتر خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: بازگشت رئیسی از چین؛ همکاری نظامی و “دکترای افتخاری”

ایران عمدتاً به دلیل برنامه هسته‌ای خود در معرض تحریم است. بنابراین دولت در سال‌های اخیر روابط خود را با روسیه و چین تقویت کرده است، اما به دنبال شرکای جدید نیز بوده است. جمهوری اسلامی اکنون به عضویت سازمان همکاری شانگهای درآمده و از ابتدای سال جاری عضو کشورهای بریکس است. اما این استراتژی در ایران انتقاداتی را نیز به دنبال دارد. بسیاری از مردم تمایل دارند شاهد بهبود روابطی متوازن با جهان و داشتن مناسباتی عادی و مبتنی بر منافع ملی با غرب باشند.

ناخشنودی چین نسبت به حمایت ایران از حوثی‌ها

چین همچنین در ماه‌های اخیر در رابطه با عملیات حوثی‌ها در دریای سرخ ظاهراَ فشار سیاسی فزاینده‌ای را به جمهوری اسلامی اعمال می‌کند.

 در اواخر ماه ژانویه، مقامات دولت چین ظاهرا به همتایان ایرانی خود گفته‌اند که اگر حملات شبه‌نظامیان حوثی در دریای سرخ را مهار نکنند، روابط تجاری با پکن را به خطر خواهند انداخت. تلقی غالب این است که این شبه‌نظامیان حوثی از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی حمایت می‌شوند.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفته یک مقام مطلع چینی، از قرار معلوم چین به مقامات ایران گفته است: “اگر به هر طریقی منافع ما نقض شود، بر تجارت ما با تهران تاثیر خواهد گذارد. بنابراین به حوثی‌ها بگویید عقب‌نشینی کنند.”

با این حال، گفته می‌شود که مقامات دولت چین به طور خاص اشاره نکرده‌اند روابط تجاری پکن با ایران چگونه می‌تواند در آینده تحت تأثیر قرار گیرد.

جمهوری اسلامی از زبان سخنگوی وزارت خارجه این گزارش‌ها را تکذیب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *