سقوط ارزش لیر و افزایش نرخ تورم در ترکیه – DW – ۱۴۰۲/۱۲/۱۴


افزایش قیمت‌ها در ترکیه همچنان ادامه دارد و در ماه فوریه حتی بیشتر از انتظار بود. براساس گزارش بانک مرکزی ترکیه نرخ تورم در ماه ژانویه از ۶۴/۹ درصد به ۶۷/۱ درصد در ماه فوریه رسید.

نرخ تورم در این کشور در مقایسه با ماه فوریه سال ۲۰۲۳ در بخش هتل و مهمانداری ۹۴/۸ درصد، در بخش مواد غذایی  ۷۱/۱ درصد، در بخش ترابری ۷۸ درصد و در بخش بهداشت و سلامت ۸۱/۲۵ درصد افزایش داشته است.

اینترنت بدون سانسور با سایفون خیزش نیوز‌ وله

دلیل افزایش تورم کاهش مستمر ارزش لیر اعلام شده است. بنا بر گزارش‌ منابع رسمی طی پنج سال گذشته از ارزش لیر ترکیه ۸۲/۶ درصد در مقابل دلار آمریکا کاسته شده است.

ظهر دوشنبه ۴ مارس (۱۴ اسفند) هر دلار آمریکا با ۴۳/ ۳۱ لیر ترکیه معامله شده است.

بیشتر بخوانید: نرخ تورم در ترکیه به بالای ۶۰ درصد رسیده است

متخصصان مستقل گروه تحقیقاتی “Enga” میزان تورم در ترکیه را بیشتر از نرخ رسمی اعلام‌شده برآورد می‌کنند. به گفته این کارشناسان نرخ تورم در ماه فوریه ۱۲۲ درصد بوده است.

رجب طیب اردوغان که در ماه مه گذشته در انتخابات ریاست جمهوری مجددا به پیروزی رسید، مدت‌ها در مقابل افزایش نرخ بهره راهبردی مقاومت می‌کرد. رئیس جمهور ترکیه پس از اعمال تغییرات گسترده در عرصه مدیریت اقتصادی با افزایش نرخ بهره موافقت کرد و به این ترتیب بانک مرکزی نرخ بهره پایه را از ۸/۵ درصد به ۴۵ درصد افزایش داد.

بیشتر بخوانید: سقوط شدید لیر ترکیه؛ علت‌ها و پیامدها

اردوغان حال چند هفته قبل از برگزاری انتخابات منطقه‌ای وعده داده است که تمهیدات انجام شده برای مقابله با تورم تا آخر سال جاری به ثمر خواهند نشست. او همچنین در تلاش است تا قدرت در شهرداری‌های دو کلان‌شهر آنکارا و استانبول را که از سال ۲۰۱۹ در دست اپوزیسیون است، بدست بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *