سهام عدالت جامانده‌ها به چه کسانی می‌رسد؟/ مشمولان جدید سهام عدالت

کمیسیون تلفیق مجلس، با ثبت نام هفت میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت در کل کشور موافقت کرده است.
محمد باقری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص به خیزش نیوز گفت: اکثر مشمولان جدید از اعضای تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران با شرایط معیشتی دشوار هستند. این سهام همچنین دهک‌های پایین جامعه که در تامین بیمه خود مشکل دارند نیز تخصیص داده می‌شود.
این عضو کمیسیون اقتصادی می‌گوید که این مصوبه اگر در صحن هم تصویب شود جزو بودجه سال آینده محسوب می‌شود و دولت باید آن را در سال آینده اجرا کند.
چه تعداد مستحق سهام عدالت هستند؟
بیش از ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور جزو مشمولان سهام عدالت هستند، پس از آزادسازی سهام عدالت از اردیبهشت امسال تعداد بسیاری از مردم متقاضی دریافت این سهام شدند و از دولت خواستند که فرصت ثبت‌نام مجدد را برای جاماندگان فراهم کند.
پس از گذشت ۹ ماه حالا کمیسیون تلفیق این طرح را تایید کرده و یک عضو این کمیسیون می‌گوید که احتمالا مشکلی برای تصویب نهایی کلیات این طرح نباشد. حدود ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور سهام عدالت ندارند، ولی سهام جدید فقط به هفت میلیون نفر می‌رسد.
پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی به ایسنا گفته که کمیته امداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش این کمیته در حال حاضر فاقد سهام عدالت و حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز در حال حاضر فاقد سهام عدالت هستند.
به گفته او، حدود ۲۰ میلیون نفر از سهامداران فعلی سهام عدالت جزو شش دهک پایین درآمدی کشور محسوب نمی‌شوند، یعنی ۲۰ میلیون از جمعیت کم درآمد کشور از سهام عدالت محروم هستند.