شاخص تورم در حوزه یورو به رکورد ۵،۱ درصد رسید | اقتصاد | DW


بر اساس ارزیابی‌های اولیه اداره آمار اروپا “یورواستات” مستقر در لوکزامبورگ شاخص گرانی اجناس مصرفی با ۵،۱ درصد در ماه ژانویه به بالاترین سطح در حوزه پولی یورو از آغاز سال جاری بدین سو رسید. این رقم بالاترین شاخص تورم از زمان تغییر سیاست پولی اروپا به یورو در سال ۱۹۹۹ بوده است. شاخص گرانی در ماه دسامبر ۵ درصد ثبت شده بود. به کانال خیزش نیوز وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید کارشناسان اقتصادی پیش از این گفته بودند که در اوایل سال جاری کاهش خواهد یافت و به حدود ۴،۴ درصد خواهد رسید. با این‌که پیش‌بنی شده بود که قیمت اجناس عمومی کاهشی ۰،۴ درصدی خواهند داشت، این شاخص در مقایسه با ماه گذشته ۰،۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. گفته می‌شود یک عامل محرک در بالا رفتن قیمت‌ها، قیمت انرژی بوده است که نسبت به ژانویه سال گذشته با ۲۸،۶ درصد افزایشی بی‌سابقه داشته است. قیمت مواد غذایی افزایشی ۳،۶ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد. بانک مرکزی اروپا رساندن شاخص تورم را در میان‌مدت ۲درصد هدف گذارده بود، اما رقم کنونی بسیار بالاتر از آن است. با این حال افزایش نرخ بهره پایه در دوردست نیست. به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید بانک مرکزی اروپا می‌گوید که عامل‌ها خاصی باعث تورم بالا شده‌اند و بر اساس محاسبات این نهاد مالی در طول سال جاری شاخص تورم سیری نزولی خواهد داشت.  
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر هفته‌نامه اکونومیست، چاپ لندن، قیمت ۲۰۰ نوع کالا و خدمات در ۱۷۳ شهر جهان را بررسی کرده است. براساس گزارش سالانه اکونومیست، تل‌آویو، پایتخت اسرائیل برای نخستین‌بار گران‌ترین شهر جهان برای زندگی در سال ۲۰۲۱ بوده است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر پاریس، پایتخت فرانسه و سنگاپور به لحاظ شاخص هزینه زندگی مشترکا در رتبه دومین شهرهای گران جهان قرار گرفته‌اند. پاریس در عین حال گران‌ترین شهر اروپا نیز هست.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر زوریخ، پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس که مهم‌ترین قطب اقتصادی این کشور نیز محسوب می‌شود در رتبه چهارمین شهر گران جهان قرار گرفته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر هنگ‌کنگ، کلان شهر خودمختار چین در سال‌های اخیر همواره در بین ۱۰ شهر گران جهان جای داشته است. این شهر از پر تراکم‌ترین مناطق دنیا محسوب می‌شود و در لیست مجله اکونومیست در رتبه پنجم گران‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر نیویورک، از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایالات متحده آمریکا و یکی از مهم‌ترین قطب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نه تنها آمریکا، بلکه جهان محسوب می‌شود. شهری که نبض بورس جهان در آن می‌تپد، در رتبه ششم گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ قرار داشته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر ژنو، دومین شهر سوئیس است که با رتبه هفتم در میان ده شهر گران‌ جهان در لیست هفته‌نامه اقتصادی اکونومیست قرار گرفته است. ژنو مقر اروپایی سازمان ملل متحد نیز هست که البته در سال‌های اخیر در لیست بهترین شهرهای جهان به لحاظ کیفیت زندگی نیز قرار گرفته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر کپنهاگ، پایتخت دانمارک هشتمین شهر گران جهان در لیست مجله اکونومیست به لحاظ شاخص‌های زندگی است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر لس‌آنجلس، کلان شهر آمریکایی و مرکز ایالت کالیفرنیا در رتبه نهم گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ قرار گرفته است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر گرچه نام توکیو، پایتخت ژاپن برخلاف سال‌های گذشته در سال ۲۰۲۱ دیگر در میان ده شهر گران جهان دیده نمی‌شود، اما اوساکا، دیگر کلان‌شهر ژاپن در رتبه دهم لیست گران‌ترین‌ شهرهای جهان قرار گرفته است. اوساکا با بیش از ۱۹ میلیون نفر جمعیت، دهمین منطقه شهری بزرگ جهان هم محسوب می‌شود و مهمترین مرکز مالی ژاپن است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر فرانکفورت در لیست کونومیست در رتبه ۱۹ گران‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است و بدین ترتیب گران‌ترین شهر آلمان نیز محسوب می‌شود.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر برلین، پایتخت آلمان با سقوط ۸ پله‌ای به نسبت سال ۲۰۲۰ در رتبه ۵۰ لیست اکونومیست در سال جاری جای گرفت و در میان شش شهر آلمان، ارزان‌ترین شهر این کشور برای زندگی بوده است.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر دمشق، پایتخت سوریه در تحقیق مجله اکونومیست ارزانترین شهر در میان ۱۷۳ شهر بوده است. درآمد مردم در سوریه بسیار پایین است و سایه جنگ هنوز هم بر سر آن‌ها سنگینی می‌کند.
گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر تهران، پایتخت ایران با جهش ۵۰ پله‌ای از رتبه ۷۹ در سال ۲۰۲۰ به رتبه ۲۹ در فهرست گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ صعود کرد. نویسنده: محمود صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *