عربستان از روسیه گازوئیل ارزان می‌خرد به اروپا می‌فروشد – DW – ۱۴۰۲/۱/۱


عربستان سعودی میلیون‌ها بشکه گازوئیل از روسیه خریداری کرده است. خبرگزاری بلومبرگ به نقل از مرکز داده‌های آماری “کپلر” می‌نویسد که ریاض در ۱۰ روز اول ماه مارس نزدیک به ۲،۵میلیون بشکه گازوئیل از روسیه وارد کرده که بسیار بیشتر از هر زمان دیگری در شش سال گذشته بوده است.

عربستان سعودی با کنسرن دولتی “آرامکو” بزرگترین صادرکننده نفت خام و فروشنده عمده فرآورده‌های نفتی در جهان است.

همزمان حجم زیادی از سوخت از عربستان سعودی به اروپا سرازیر می‌شود، به گونه‌ای که تحریم‌ها علیه روسیه را دور می‌زند. با انجام این کار، تاجران می‌توانند با فروش مواد سوختی روسیه به اروپا با قیمت بالاتر، کسب سود کنند.

بیشتر بخوانید: روسیه برای افزایش قیمت نفت تولید خود را کاهش می‌دهد

بلومبرگ به نقل از اوژن لیندل، رئیس محصولات پالایشی در شرکت مشاوره “فکتس گلوبال انرجی”، می‌نویسد: «این یک تجارت سودآور است. این برای روسیه نیز خوب است، زیرا مجبور نخواهد شد سطح تولید پالایشگاه‌ها را کاهش دهد.»

اتحادیه اروپا در فوریه سال جاری واردات گازوئیل و سایر فرآورده‌های نفتی روسیه از طریق دریا را ممنوع کرد. از آن زمان، روسیه مجبور شد برای سوخت خود مشتریان جدیدی پیدا کند.

صادرات گازوئیل روسیه به برزیل، مراکش، ترکیه و تونس نیز در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. به ویژه واردات ترکیه در ماه‌های اخیر افزایش چشمگیر ناگهانی را نشان می‌دهد. ترکیه نیز حجم زیادی سوخت به اتحادیه اروپا صادر می‌کند.

بیشتر بخوانید: بلومبرگ: درآمدهای نفت و گاز روسیه در حال سقوط است

شرکت نفت دولتی آرامکو عربستان اعلام کرده که برای تامین تقاضای داخلی فرآورده‌های نفتی پالایش شده را از منابع متعدد وارد می‌کند. آرامکو می‌گوید به تلاش برای رفع نیاز داخلی همچنان ادامه خواهد داد و این کار را پیش از درگیری روسیه و اوکراین نیز انجام می‌داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *