قرارداد غلات میان اوکراین و روسیه بار دیگر تمدید شد – DW – ۱۴۰۱/۱۲/۲۸


روسیه و اوکراین با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه یک‌بار دیگر بر سر تمدیدتوافق صادرات غلات به توافق رسیدند. با این حال مدت زمان تمدید این قرارداد مشخص نیست.

قرارداد قبلی روز شنبه ٢٧ اسفند (١٨ مارس)، بە اتمام رسید. اکنون هر دو کشور تمدید این قرارداد را تائید کردەاند، مقامات مسکو می‌گویند کە قرارداد برای ۶٠ روز تمدید شدە است، اما مقامات اوکراین از ١٢٠ روز سخن به میان آوردەاند.

این قرارداد برای اولین بار در ۲۲ ژوئیه در استانبول امضا شد تا امکان صادرات امن غلات اوکراینی از طریق یک کریدور حفاظتی دریای سیاه و صادرات مواد غذایی و کودهای روسی به‌رغم جنگ فراهم شود. خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

روسیه در گذشتە تمدید دوباره قرارداد غلات در آینده را بە  “کم‌وکیف و ماهیت موانعی” مشروط کردە بود کە غرب بر سر راه صادرات محصولات و کودهای کشاورزی روسیه ایجاد کردە است. با این حال معلوم نیست کە روسیه در برابر تمدید این قرارداد چه دستاوردی داشتە است.

تحریم‌های گسترده کشورهای غربی علیه روسیه راه این کشور برای صدور کالاهای گوناگون از جمله کودهای کشاورزی را به شدت دشوار کرده و این مسئله یکی از موضوعات محوری گفت‌وگوهای هیأت روس با کارشناسان سازمان ملل در ارتباط با تمدید قرارداد غلات بوده است.

به گفته معاون وزیر خارجه روسیه تحریم‌های وضع‌شده از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در مورد مواد غذایی و کودهای کشاورزی این کشور کاهش نیافته و محدودیت‌ها بر صادرات محصولات کشاورزی روسیه همچنان وجود دارد.به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اوکراین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات در جهان است. با این حال، به دلیل جنگ تهاجمی روسیه علیه اوکراین، صادرات غلات کی‌یف به شدت صدمه دیده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بارها هشدار داده است که در صورت عدم تمدید قراردادها، قیمت مواد غذایی در جهان افزایش خواهد یافت. به گفته او این توافق برای مقابله با بحران غذایی در جهان که به دلیل حمله روسیه به اوکراین ایجاد شده، بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *