هشدار هفت کشور صنعتی جهان در باره خطر معامله با ایران – DW – ۱۴۰۲/۲/۲۳


وزیران دارایی هفت کشور صنعتی “جی ۷” در بیانیه‌ای که در پایان نشست خود در ژاپن در روز شنبه ۲۳ اردیبهشت منتشر کردند نسبت به خطرات ناشی از معاملات مالی و تجاری با ایران و کره شمالی هشدار دادند.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این کشورها از عملکرد جمهوری اسلامی و کره شمالی ابراز نگرانی کردند و به دیگر کشورها هشدار دادند که معامله مالی و تجاری با ایران آنها را نیز به مخاطره می‌اندازد. 

بیشتر بخوانید: ایران، چین، روسیه و اوکراین؛ موضوعات اصلی نشست گروه هفت

در بیانیه مشترک وزرای دارایی گروه هفت در نیگاتای ژاپن آمده است: «ما عمیقا  نگران ریسک تأمین مالی غیرقانونی ناشی از معاملات با ایران هستیم.»

این بیانیه درباره “فعالیت‌های غیرقانونی” پیونگ یانگ در رابطه با “تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی” و آزمایش موشک‌های بالستیک هم ابراز نگرانی می‌کند.

وزرای دارایی هفت کشور صنعتی جهان همچنین تاکید کردند از تصمیم “گروه ویژه اقدام مالی” (FATF) برای تعلیق عضویت روسیه در سال جاری با توجه به “لفاظی‌های غیرمسئولانه هسته‌ای مسکو” حمایت کامل می‌کنند.

گروه ویژه اقدام مالی نهادی بین‌المللی است که با هدف مبارزه با پول‌شویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند. ایران در فهرست سیاه “اف‌ای‌تی‌اف” قرار گرفته است. گروه ویژه اقدام مالی تصویب دو لایحه مرتبط با پولشویی و پشتیبانی مالی از تروریسم را برای خروج ایران از فهرست سیاه لازم می‌داند.

کریستیان لیندنر، وزیر دارایی آلمان (راست) و یواخیم ناگل،رئیس بانک مرکزی آلمان در نیگاتای ژاپنعکس: Issei Kato/REUTERS

دولت ایران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی به علت مخالفت شورای نگهبان موفق به تصویب این دو لایحه نشد. تعلل مجمع تشخیص مصلحت نیز مانع از تصمیم‌گیری نهایی درباره این موضوع شد.

در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی هم به این موضوع اهمیتی داده نشده است.

بیشتر بخوانید: توافق گروه هفت بر سر گسترش هرچه بیشتر انرژی‌های تجدیدپذیر

نشست گروه ۷ در ژاپن تحت‌الشعاع اختلافات بر سر بدهی آمریکا نیز قرار گرفت و در آن نسبت به افزایش عدم اطمینان برای اقتصاد جهانی هشدار داده شد. این کشورها همچنین درباره آشفتگی بانکی ناشی از جنگ اوکراین نیز ابراز نگرانی کردند.

به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ژاپن ریاست دوره‌ای گروه هفت را در سال جاری برعهده دارد. قرار است بزودی نشست سران کشورهای گروه ۷ نیز در هیروشیمای ژاپن برگزار شود. 

آمریکا، ژاپن، فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا و کانادا عضو گروه هفت کشور صنعتی بزرگ جهان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *