چشم‌انداز تیره و تار وضعیت اقتصادی آلمان تا سال ۲۰۲۳ – DW – ۱۴۰۱/۷/۷


موسسه‌های پژوهش‌های اقتصادی آلمان ارزیابی مشترک پائیزه خود از وضعیت اقتصادی این کشور را روز پنج‌شنبه، ۲۹ سپتامبر (هفتم مهر) منتشر کردند. این مجموعه شامل چهار موسسه معتبر تحقیقات اقتصادی آلمان می‌شود.

این ارزیابی زیرعنوان “بحران انرژی؛ رکود، تورم، کاهش رفاه” ارائه شده و وضعیت اقتصادی آلمان در ماه‌های باقی مانده سال جاری و ابتدای سال ۲۰۲۳ را تیره و تار به نمایش می‌گذارد.

بر پایه برآورد کارشناسان، تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه سوم سال جاری دو دهم، در سه ماهه پایانی شش دهم و در فصل اول سال آینده چهار دهم درصد کاهش خواهد داشت.

بر پایه برآوردها وضعیت اقتصادی آلمان از ابتدای بهار سال آینده اندکی بهبود می‌یابد. کارشناسان رشد اقتصادی سال جاری را حداکثر ۴/ ۱ درصد برآورد می‌کنند و می‌گویند تولید ناخالص داخلی در سال آینده چهار دهم درصد و در سال بعد اندکی کمتر از ۲ درصد افزایش می‌یابد.

رشد اقتصادی نصف پیش‌بینی قبلی

چهار موسسه پژوهش‌های اقتصادی رشد اقتصادی آلمان در سال جاری را در برآورد قبلی خود که ماه آوریل اعلام شد حدود دو برابر پیش‌بینی کرده بودند و این مسئله نشان می‌دهد که امید به پشت سر گذاشتن رکود در آینده نزدیک کم‌رنگ‌تر شده است.

خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تا آغاز تجاوز نظامیان روسی به خاک اوکراین در ۲۴ فوریه امسال، آلمان یکی از وابسته‌ترین کشورهای اروپایی به واردات انرژی از روسیه بود و حدود چهل درصد گاز مورد نیازش را از این کشور تامین می‌کرد.

تروستن اشمیت، سخنگوی پروژه مشترک برآورد وضعیت اقتصادی می‌گوید کاهش صادرات گاز روسیه و افزایش قیمت انرژی در بازارهای بین‌المللی عامل اصلی رکود محسوس اقتصاد آلمان شده است.

دولت فدرال آلمان در ماه‌های گذشته برای جایگزین کردن گاز روسیه تلاش‌های بعضا موفقیت‌آمیزی داشته اما بهای گاز همچنان در سطحی بسیار بالاتر از دوران قبل از بحران قرار دارد.

سناریوی بدبینانه؛ زمستان سرد و صرفه‌جویی ناکافی

کارشناسان می‌گویند، ارزیابی آنها بر مبنای جلوگیری از روبرو شدن با کمبود گاز در ماه‌های زمستان تنظیم شده و در غیر این صورت فعالیت‌های اقتصادی با عواقب جدی روبرو خواهند شد.

سناریوی بدبینانه با پیش‌فرض سرمای شدید در زمستان و صرفه‌جویی کمتر از حد مورد  انتظار، رکود اقتصادی نزدیک به هشت درصد در سال آینده خواهد بود که به شکل قابل توجهی بدتر از سال نخست پاندمی کرونا است.

به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در گزارش مشترک موسسه‌های پژوهشی پیش‌بینی شده که میانگین میزان تورم در سال آینده ۸/۸ درصد و چهار دهم درصد بیش از میانگین سال جاری باشد. احتمال می رود که رسیدن به تورم دو درصدی هدف‌گذاری شده، سال ۲۰۲۴ ممکن شود.

یکی از معدود نقاط روشن در برآورد اوضاع اقتصادی آلمان وضعیت پایدار اشتغال و کاهش چهار دهم درصدی میزان بیکاری در سال جاری به نسبت سال ۲۰۲۱ است.

پیش‌بینی می‌شود که میزان بیکاری در سال آینده با دو دهم درصد افزایش به نسبت امسال به ۵/۵ درصد برسد و در سال ۲۰۲۴ بار دیگر مانند امسال باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *