کاهش میل به خرید و مصرف در آلمان به خاطر جنگ در اوکراین | اقتصاد | DW


پیامدهای اقتصادی جنگ در اوکراین و ترس از افزایش تورم و رکود که تحولات چهار هفته گذشته به آن دامن زده بسیاری از مصرف‌کنندگان آلمانی را مضطرب کرده است. بر پایه گزارش ماهانه شرکت تحقیقاتی GfK در نورنبرگ که خلاصه‌ای از آن سه‌شنبه ۲۹ مارس (نهم فروردین) در برخی رسانه‌ها منتشر شد، پس از شروع تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه حال و هوای مصرف در آلمان در ماه مارس فروکش کرد. شبکه خبری ntv به نقل از رولف بورکل، کارشناس این شرکت گزارش داد، در ماه فوریه این امیدواری زیاد بود که با کاهش محدودیت‌های کرونایی، که انتظار آن می‌رفت، میل به خرید و مصرف افزایش یابد. مطابق شواهد با آغاز درگیری‌های نظامی در اوکراین این فضا به یک‌باره تغییر کرد و امیدها برای بازگشت به شرایط عادی به سرعت رنگ باختند. افزایش قیمت‌ها، کاهش قدرت خرید با اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه بهای سوخت به شکل انفجارآمیزی افزایش یافت و بی‌اطمینانی به آینده که در دوران پاندمی ابعاد وسیعی پیدا کرده بود شدت گرفت. به کانال خیزش نیوز وله فارسی در تلگرام بپیوندید به گفته بورکل این وضعیت به شکل محسوسی بر حال و هوای عمومی مصرف‌کنندگان تاثیر منفی گذاشته است. او می‌گوید، به دلیل افزایش شدید بهای گاز، بنزین و گرمایش، مصرف‌کنندگان شاهد تحلیل رفتن مدام قدرت خرید خود هستند. بررسی‌های شرکت مستقر در نورنبرگ حاکی است که درآمد مورد انتظار شهروندان آلمان به پائین‌ترین میزان از زمان بحران اقتصادی در دهه اول قرن میلادی حاضر سقوط کرده است. نگرانی شدید یا بسیار شدید ۹۰ درصد شهروندان نظرسنجی ویژه شرکت GfK در ارتباط با پیامدهای بحران اوکراین نشان می‌دهد که ۹ نفر از هر ۱۰ آلمانی به خاطر افزایش بهای انرژی نگرانی شدید یا بسیار شدید دارند. ۸۰ درصد پرسش شوندگان در این نظرسنجی نیز گفته‌اند، نگرانی آنها به خاطر افزایش قیمت مواد غذایی شدید یا بسیار شدید است. در مجموع تمایل به خرید کاملا از بین نرفته اما به کمترین حد از آوریل ۲۰۲۰، زمان اوج محدودیت‌ها و شهربندان در موج اول پاندمی کرونا، سقوط کرده است. خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید کارشناس شرکت GfK پیش‌بینی می‌کند، بهبود پایدار فضای مصرف تنها در صورتی رخ می‌دهد که هر چه سریع‌تر در جنگ اوکراین آتش‌بس اعلام شود و مذاکرات صلح به جریان بیفتد. رولف بورکل تاکید می‌کند، چنین وضعیتی به رشد اقتصاد داخلی کمک می کند و می‌تواند سهم مهمی در توسعه اقتصاد کلان داشته باشد. کاهش محدودیت‌های کرونایی نیز می‌تواند در این روند نقش مثبتی بازی کند. “تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان با استناد به نتایج نظرسنجی یاد شده نوشت، درآمد مورد انتظار شهروندان آلمانی در ماه مارس امسال به کمترین سطح از ژانویه ۲۰۰۹ و دوران بحران اقتصادی جهانی کاهش یافته است. یکی از پیامدهای این شرایط کاهش تمایل و آمادگی شهروندان برای خرید کالاهای گران قیمت‌تر نظیر خودرو، کامپیوتر و مبلمان است که خود به رکود اقتصاد کلان دامن می‌زند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان آوارگان اوکراینی در مرز اوکراین و رومانی در شهر سیرت واقع در شمال رومانی؛ بیش از سه میلیون نفر از زمان شروع تهاجم روسیه به اوکراین از این کشور فرار کرده‌اند. به گزارش آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد حدود نیمی از این پناهجویان خردسال هستند. فیلیپو گراندی، کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد از زمان حمله روسیه به‌ اوکراین تا کنون حدود ۱۰ میلیون اوکراینی مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان ماریوپل؛ غیرنظامیان از حومه شهر درگیر ماریوپل به سمت یک کریدور بشردوستانه حرکت می‌کنند. ماریوپل در روز یکشنبه ۲۰ مارس همچنان زیر آتش تویخانه روسیه قرار دارد. مردم شهر در شرایط فاجعه‌بار گرسنگی، بی‌پناهی و بی‌غذایی به سر می‌برند. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی ویدئویی گفت که حملۀ تروریستی و محاصرۀ ماریوپل توسط روسیه در تاریخ و «برای قرن‌ها به یاد می‌ماند».
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان یکشنبه ۲۰ مارس؛ داوطلبان یک مرکز کمک‌های بشردوستانه در میان کیسه‌های لباس اهدایی برای نیازمندان که به شهر لویو در غرب اوکراین رسیده، استراحت می‌کنند. روسیه حملات خود را به شهرهای اوکراین افزایش داده است. از تمام نقاط اوکراین و کشورهای همسایه مردم تلاش می‌کنند برای شهرهای درگیر جنگ کمک‌های امدادی بفرستند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان کی‌یف یکشنبه ۲۰ مارس؛ غیرنظامیان اوکراینی از زمان آغاز حملات روسیه در ۲۴ فوریه در کی‌یف، پایتخت اوکراین همچنان در ایستگاه‌های مترو پناه می‌جویند. بیش از نیمی از جمعیت کی‌یف از شهر خارج شده‌اند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان کی‌یف، چندین ساختمان در پایتخت اوکراین که در پی اصابت قطعات موشک روسی تخریب شده‌اند؛ این حمله یک نفر کشته و چهار نفر مجروح و ده‌ها نفر آواره بر جای گذاشته است. حمله هوایی در محله پودیلسکی در منطقه ویتریانی هوری رخ داد. چندین خودرو نیز در پی حمله هوایی ارتش روسیه سوخته و اسقاط شدند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان پنج‌شنبه ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) کی‌یف؛ آتش‌نشانان اوکراینی آتش یک انبار را پس از حمله هوایی نیروهای روسی به پایتخت اوکراین خاموش می‌کنند. محاصره کی‌یف توسط نیروهای ارتش روسیه ادامه دارد. روز پنج‌شنبه پرتاب یک موشک روسی به کی‌یف به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن سه تن دیگر انجامید.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان شورای شهر بندری ماریوپل که در محاصره ارتش روسیه است، در شبکه تلگرام اعلام کرد که ۸۰ درصد ساختمان‌های مسکونی در این شهر تخریب شده‌اند و ۳۰درصد آن‌ها باید از نو ساخته شوند. شورای شهر می‌گوید که “روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ بمب به شهر فرود می‌آید و ویرانی عظیمی به بار آمده است”.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان اودسا؛ دختربچه‌ای در ایستگاه قطاربا خویشاوندان خود خداحافظی می‌کند. هزاران اوکراینی که عمدتا زن و کودک هستند به کشورهای همسایه پناه آورده‌اند. سازمان ملل متحد اعلام کرده تا روز ۱۷ مارس حدود ۳.۲ میلیون نفر از اوکراین گریخته‌اند. پناهجویان به کشورهای همسایه، لهستان، اسلواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی و همچنین آلمان روی آورده‌اند. آلمان تا کنون بیش از ۲۰۰ هزار پناهجوی اوکراینی را پذیرفته است.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان ماریوپل؛ مقامات اوکراینی می‌گویند نیروهای روسیه تئاتری را در این شهر که صدها نفر در آن پناه گرفته بودند، تخریب کرده‌اند. شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای ماکسار با انتشار این عکس اعلام کرده که حمله در زمانی صورت گرفته که واژه “کودکان” با حروف بزرگ سفید به زبان روسی در جلو و پشت ساختمان قابل رویت بوده است. به گفته معاون شهردار ماریوپل ساختمان تئاتر پناهگاه بیش از هزار نفر از مردم بود.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان کی‌یف؛ سربازان اوکراینی روز پنج‌شنبه ۱۷ مارس پس از انفجار ناشی حمله هوایی روسیه در حومه کی‌یف کانتینرهایی را حمل می‌کنند. با وجود تلاش‌ها برای مذاکره جهت پایان دادن به درگیری‌ها حملات نیروهای روسی ادامه دارند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان سه‌شنبه ۱۵ مارس ماریوپل؛ سربازان و داوطلبان اوکراینی مردی را که در طی حمله نیروهای روسیه به این شهر زخمی شده به بیمارستان ماریوپل منتقل می‌کنند. این شهر در محاصری نظامیان روسی است و به شدت زیر آتش و گلوله باران ارتش روسیه است. گفته می‌شود که تمام مسیرهای دسترسی به ماریوپل بسته شده‌اند و ارتش روسیه مانع از رسیدن امدادهای بشردوستانه به این شهر بندری است. حدود ۳۰ هزار نفر از شهر فراری شده‌اند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان کی‌یف؛ آوار بناهای آسیب‌دیده از گلوله‌باران ارتش روسیه در جلوی ساختمان‌های مسکونی و مغازه‌ها در یکی از خیابان‌های پایتخت اوکراین. گزارش‌ها از کی‌یف حاکی از کشته و زخمی‌شدن چندین غیرنظامی در حملات شبانه روسیه به این شهر است.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان مرکز شهر بندری اودسا؛ در تمام شهرهای اوکراین مردم تلاش می‌کنند میراث فرهنگی و بناهای تاریخی را از خطر نابودی و صدمات ناشی از حملات نیروهای روسی نجات دهند. بنای یادبود بنیانگذار شهر دوکدی ریشلیو در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین در اودسا با کیسه‌های شن پوشیده شده است.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان ماریوپل؛ تانک‌های روسی در خیابانی در حومه ماریوپل. ماریوپل بیش از دو هفته است که توسط نیروهای روسی محاصره شده است. چند روزی است که درگیری شدید خیابانی در این شهر ادامه دارند. وضعیت انسانی در این شهر فاجعه‌بار گزارش شده است. صدها هزار تن از ساکنان شهر با توجه به کمبود مواد غذایی، آب و دارو شرایط بسیار سختی را تحمل می‌کنند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان خارکیف؛ نمایی از وسایل نقلیه و ساختمان‌های آسیب دیده در مرکز شهر خارکیف. دادستانی خارکیف روز پنجشنبه (۱۷ مارس / ۲۶ اسفند) اعلام کرد در جریان حملات توپخانه‌ای ارتش روسیه به شهر مرفا در نزدیکی شهر محاصره شده خارکیف دست کم ۲۱ نفر کشته و ۲۵ نفر زخمی شده‌اند. مقاومت مردم در شهرهای گوناگون از کی‌یف گرفته تا سایر شهرهای بزرگ امیدهای کرملین برای پیروزی برق آسا در اوکراین را ​​از بین برده است.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان کی‌یف، نوزادان در یک پناهگاه؛ یک پرستار از نوزادان در یک پناهگاه ویژه متعلق به کلینیک BioTexCom در یک زیرزمین مسکونی مراقبت می‌کند، تهاجم روسیه به پایتخت اوکراین ادامه دارد.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان ماریوپل؛ زنی پس از گلوله‌باران ماریوپل توسط توپخانه ارتش روسیه از کنار یک ساختمان و آپارتمانی در حال سوختن عبور می‌کند. شورای شهر بندری ماریوپل که در محاصره ارتش روسیه است، اعلام کرد که ۸۰ درصد ساختمان‌های مسکونی این شهر تخریب شده‌اند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان ایستگاه قطار اودسا؛ زنی همراه با گربه‌اش در قطار در حال گریز از حمله روسیه به شهر جنگ‌زده اودسا.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان ژیتومیر شهری در غرب کیف؛ این شهر توسط موشک های روسی به ویرانه‌ای تبدیل شده است. خانه‌های مسکونی خسارت زیادی دیده‌اند و مردم عزادار در سوگ عزیزان از دست‌رفته خود نشسته‌اند. این شهر از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین زیر گلوله‌‌باران مداوم بوده است.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان خارکیف؛ مأموران آتش‌نشانی در تلاش برای خاموش کردن آتشی هستند که در بازار Saltivka به دلیل برخورد ۶ گلوله توپخانه سنگین روسی دستخوش انفجار شده‌اند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان کی‌یف پنجشنبه ۱۷ مارس؛ حمله نیروهای روسی به محله مسکونی در پایتخت اوکراین. زنی در حال جمع‌آوری وسایلش در خانه. آپارتمان او هم پس از اصابت موشک رهگیری روسی به منطقه مسکونی‌ در این شهر آسیب دیده است.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان برلین؛ تاکنون ۲۰۰هزار جنگزده اوکراینی وارد آلمان شده‌اند. این رقم البته محدود به شمار افرادی است که ثبت شده‌اند. نماینده اداره فدرال امور مهاجرت و پناهندگی در پارلمان آلمان گفت رقم واقعی بسیار بالاتر از این است زیرا بسیاری به طور شخصی وارد شده و نزد دوستان و خویشاوندان خود اسکان یافته‌اند.
بهار تلخ اوکراین؛ آوارگی و بی‌خانمانی میلیون‌ها انسان لهستان؛ محل پذیرش پناهجویان اوکراینی در شهر وروکلاو. پناهجویان در ابتدا در یک سالن ورزش اسکان داده شده‌اند. تا کنون بیش از سه میلیون اوکراینی از کشور خود گریخته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *