کاهش ۱۰۰ هزاربشکه‌ای تولید روزانه – DW – ۱۴۰۱/۶/۱۴


وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) امروز (دوشنبه، ۱۴ شهریورماه) در سی و دومین اجلاس خود تصمیم ماه خود برای افزایش ملایم تولید نفت را پس گرفتند و قرار شد که سهمیه تولید نفت خام کشورهای عضو این ائتلاف در ماه اکتبر ۱۰۰ هزار بشکه کاهش ‌یابد.

آنها کاهش رونق در اقتصاد جهانی و افت تقاضا را علت تصمیم خود اعلام کردند. در هفته‌های اخیر امیدواری به احیای برجام نیز تا حدودی بهای نفت در جهان را تحت تاثیر قرار داد و کاهش خفیف آن را به دنبال داشت.

اوپک پلاس که بیست کشور و از جمله روسیه و عربستان را به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان نفت دنیا شامل می‌شود، در واکنش به افت تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید-۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰ تا حدودی محدود کرد، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه به‌مرور کاهش داده شد.

اول اوت امسال اوپک پلاس حتی تصمیم گرفت که صد بشکه در روز به تولید خود بیافزاید. این کشورها روزانه مجموعا ۴۴ میلیون بشکه نفت تولید می‌کنند.

 تصمیم امروز اوپک پلاس اولین دور از کاهش تولید در این مجموعه در سال اخیر است.

با اعلام تصمیم اوپک پلاس، بهای نفت برنت در بازار جهانی به ۶۴ / ۹۶ دلار رسید که نسبت به روز جمعه گذشته ۶۲ / ۳ دلار گرانتر بود.

اعضای این ائتلاف تصمیم گرفتند سی و سومین نشست اوپک‌ پلاس ۵ اکتبر ۲۰۲۲ (۱۳ مهرماه) برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *