کشور فلسطینی را به‌رسمیت بشناسیم – DW – ۱۴۰۳/۱/۲۲


پرش از قسمت ۱۸ ماه زندان برای کشیش لهستانی به دلیل برگزاری سکس پارتی۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبه۱۸ ماه زندان برای کشیش لهستانی به دلیل برگزاری سکس پارتیعکس تزئینیعکس: picture-alliance/ImageBROKER/U. Niehoffدادگاهی در لهستان یک کشیش را به اتهام ارتکاب جرائم جنسی و مواد مخدر به ۱۸ ماه زندان محکوم کرد. این شخص همچنین موظف به پرداخت غرامتی بالغ بر ۳۶۰۰ یورو شده است.بنا بر گزارش‌ روزنامه “گازتا ویبورژا” این کشیش ماه اوت سال گذشته در آپارتمانش یک سکس پارتی برگزار کرده بود که چند کشیش و یک کارگر جنسی مرد نیز در آن شرکت داشتند. پس از آنکه این کارگر جنسی به دلیل مصرف بیش از اندازه قرص‌های تقویت قوای جنسی هوشیاری خود را از دست می‌دهد، میزبان مانع از حضور مأموران اورژانس در محل شده و از ورود آنان به آپارتمان جلوگیری می‌کند.روزنامه لهستانی “فکت” فایل صوتی تماس تلفنی یکی از مهمانان با مرکز اورژانس را منتشر کرده که در آن شنیده می‌شود این شخص در حالی که گریه می‌کند به کارمند مرکز امداد می‌گوید در این مهمانی مواد مخدر مصرف شده و یکی از مهمانان در وضعیت مساعدی بسر نمی‌برد. گفته می‌شود این مهمان زمانی که قصد داشته با انجام کمک‌‌های اولیه به شخص بیهوش کمک کند، توسط سایرین از آپارتمان بیرون انداخته می‌شود.بخوانید: دولت لهستان در سایه سوء‌استفاده جنسی از نوجوانان در کلیساطبق این گزارش امدادگران در نهایت با مداخله پلیس موفق به ورود به آپارتمان می‌شوند. دادگاه با بررسی شواهد به این نتیجه رسیده که میزبان به دلیل ارتکاب جرائم جنسی، تهیه مواد مخدر و عدم کمک‌رسانی به فرد بیهوش مجرم است.این حکم هنوز به اجرا درنیامده است.به گزارش رویترز دفتر مطبوعاتی اسقف‌نشین محلی از پاسخ به رسانه‌ها در رابطه با این پرونده خودداری کرده است. دادگاه رسیدگی به اتهامات این کشیش به دلیل ماهیت پرونده پشت درهای بسته برگزار شد. گفته می‌شود متهم حق فرجام‌خواهی ندارد. این پرونده واکنش‌های فراوانی را در لهستان به همراه داشته است.
https://p.dw.com/p/4ecmRپرش از قسمت صدور کیفرخواست علیه ۱۵ زن بهائی ساکن اصفهان۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهصدور کیفرخواست علیه ۱۵ زن بهائی ساکن اصفهانبه گزارش سایت حقوق بشری “هرانا” دادسرای اصفهان کیفرخواست پرونده ۱۵ زن بهائی ساکن بهارستان اصفهان را صادر کرد. طبق این گزارش مژگان پورشفیع، نسرین خادمی، آزیتا رضوانی‌خواه، شعله آشوری، مژده بهامین، بشری مطهر، سارا شکیب، سمیرا شکیب، رویا آزادخوش، نوشین همت، شورانگیز بهامین، ساناز راسته، مریم خورسندی، فیروزه راستی‌نژاد و فرخنده رضوان‌پی، به “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” و “مشارکت در انجام فعالیت تبلیغی و آموزشی انحرافی مغایر با شرع مقدس اسلام” متهم شده‌اند. سارا شکیب، فیروزه راستی نژاد، ساناز راسته، آزیتا رضوانی، مژگان پورشفیع، نسرین خادمی، افشین وجدانی و همسرش نوشین همت اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ پس از تفتیش منازل‌شان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بعد از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شدند.به نوشته هرانا منازل رویا آزادخوش و سمیرا شکیب نیز پیش‌تر توسط مأموران تفتیش شدند.جمهوری اسلامی آیین بهاییت  را به رسمیت نمی‌شناسد و پیروان این دین با سرکوب، بازداشت، زندان و تبعیض‌های شدید و گسترده از جمله محرومیت از تحصیل و کسب و کار مواجه هستند. سازمان‌های حقوق بشری با انتقاد از رویکرد حکومت با بهاییان، جمهوری اسلامی را به “نقض سیستماتیک” حقوق این اقلیت مذهبی متهم می‌کنند. 
https://p.dw.com/p/4ecETپرش از قسمت مراسم “ابراز تسلیت” در سفارت ایران در بیروت۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهمراسم “ابراز تسلیت” در سفارت ایران در بیروتمجتبی امانی، سفیر ایران در لبنان (دوم از چپ)عکس: Hassan Ammar/AP/picture allianceخبرگزاری آلمان تصاویری را از برگزاری مراسم یادبود محمدرضا زاهدی و شش افسر سپاه در سفارت ایران در بیروت منتشر کرده است که در حمله اخیر منتسب به اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق کشته شدند.در این مراسم که روز دوشنبه (۸ آوریل) برگزار شده، شماری از مقامات لبنانی از جمله رئیس فراکسیون حزب‌الله در پارلمان لبنان، سفیر قطر در لبنان و شماری از نمایندگان حماس با حضور در سفارت ایران کشته شدن زاهدی و دیگر افسران سپاه را به مجتبی امانی، سفیر ایران تسلیت گفتند. در این تصاویر چند زن بی‌حجاب نیز به هنگام ابراز تسلیت به سفیر ایران دیده می‌شوند.

کمتر از دو هفته پیش انتشار تصاویری از مصاحبه عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در آذربایجان با یک خبرنگار زن بدون حجاب داخل سفارت ایران، واکنش‌های بسیاری را از سوی رسانه‌های وابسته به حکومت به همراه داشت.پس از بالا گرفتن انتقادها خبرگزاری‌های داخلی بدون اشاره به جزئیات و دلایل گزارش دادند که “مأموریت عباس موسوی در باکو پایان یافته است” و سفیر جدید جمهوری اسلامی به‌زودی به باکو اعزام خواهد شد.
https://p.dw.com/p/4ecCaپرش از قسمت علم‌الهدی: بی‌حجابی همکاری با دشمن و نشانه‌گرفتن خاک ایران است۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهعلم‌الهدی: بی‌حجابی همکاری با دشمن و نشانه‌گرفتن خاک ایران استاحمد علم‌الهدی، امام‌ جمعه مشهدعکس: Ensafامام جمعه مشهد روز چهارشنبه (۲۲ فروردین) در مراسم نماز عید فطر “بی‌حجابی” را “مصداق همکاری با دشمن اسلام” خوانده و نافرمانی‌های مدنی نسبت به حجاب اجباری را “نهضتی دست‌نشانده از طرف دشمن” توصیف کرده است.

احمد علم‌الهدی با اشاره به سخنان اخیر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که مخالفت با حجاب اجباری را “برنامه بیگانگان” خوانده بود، از دستگاه‌های حکومتی و اجرایی خواست تا با مخالفان برخورد کرده و “بی‌تفاوت” نمانند. او گفت: «خانم بی‌حجاب باید آگاه باشد که در حال همکاری با دشمن است و نه فقط اسلام بلکه خاک ایران را هم نشانه گرفته است.»امام جمعه کرج نیز در خطبه‌های نماز عید فطر با فراخواندن نیروی انتظامی و قوه قضائیه به مقابله با “بی‌حجابی” گفت: «هر یک روزی که دیرتر شود جمع کردن آن سخت‌تر خواهد شد.»در روزهای گذشته برخورد با شهروندان در زمینه حجاب تشدید شده و فرماندهی انتظامی نیز روز سه‌شنبه (۲۱ فروردین) با انتشار اطلاعیه‌ای بار دیگر هشدار داد که در رابطه با “حجاب و عفاف” با “هرگونه اعمال ناهنجار و ضد ارزش‌های جامعه با جدیت” برخورد خواهد شد. 
https://p.dw.com/p/4ebuqپرش از قسمت توزیع “بال و کتف کبابی” در حاشیه مراسم نماز عید فطر در تهران۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهتوزیع “بال و کتف کبابی” در حاشیه مراسم نماز عید فطر در تهرانشماری از رسانه‌های داخلی تصاویری از حاشیه برگزاری مراسم نماز عید فطر در تهران را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد، نهادهای حکومتی با برپایی چندین غرفه‌، میان شرکت‌کنندگان در مراسم نماز، “بال و کتف کبابی” توزیع کرده‌اند.شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با بازنشر این تصاویر، این اقدام حکومت را در راستای تلاش برای “به صحنه آوردن” مردم و “خریدن طرفدار” توصیف کرده‌اند.

کاربری نوشته است: «جامعه رو که گرسنه نگه‌ داری بعد با بال کبابی می‌تونی بهشون حکومت کنی و طرفدار بخری.»

کاربر دیگری با اشاره به پخش آب‌میوه و ساندیس در راهپیمایی‌های حکومتی نوشت: «قبلا برای راهپیمایی فقط ساندیس می‌دادند اما حالا برای نماز خواندن باید پکیج کامل ناهار را بدهند تا وفادارانشان را جذب کنند.»
https://p.dw.com/p/4ebiXپرش از قسمت روحانی: مخالفان گفته بودند محال است بگذاریم دور بعد فلانی رئیس‌جمهور شود۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهروحانی: مخالفان گفته بودند محال است بگذاریم دور بعد فلانی رئیس‌جمهور شودحسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین ایرانعکس: Iranian Presidency/dpa/picture allianceحسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، در دیداری با اعضای تحریریه روزنامه “اعتماد” با اشاره به تلاش‌های جناح‌های تندرو اصولگرا برای حفظ قدرت و روی کار آوردن ابراهیم رئیسی، نامزد شدن اسحاق جهانگیری در انتخابات سال ۹۶ را پوششی جهت مقابله با رد صلاحیت احتمالی خود دانست.

روحانی گفت: «بعد از انتخابات ۹۲ در جلساتشان گفتند محال است بگذاریم دور بعد فلانی رئیس‌جمهور شود. این‌قدر مصمم بودند که دوستان به من گفتند شما را حتماً رد صلاحیت می‌کنند، پس کسی را داشته باشیم که اگر شما را رد صلاحیت کردند او حداقل در صحنه باشد، لذا آقای جهانگیری کاندیدا شد.»او همچنین رد صلاحیت خود برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان را نیز “حساب‌شده” خواند و افزود: «یک دستگاه دولتی در یک نظرسنجی در استان تهران سؤال کرده بود که اگر روحانی صلاحیتش تأیید شود به او رأی می‌دهید یا به فهرست مقابل. نتایج این نظرسنجی آن‌ها را خیلی به هم ریخت؛ در آن نظرسنجی اکثریت بالایی گفته بودند ما به روحانی رأی می‌دهیم و تعداد زیادی گفته بودند اصلاً رأی نمی‌دهیم.»روحانی اشاره‌ دقیق‌تری به این نظرسنجی و اینکه توسط کدام نهاد انجام شده، نکرد.اسحاق جهانگیری پیش‌تر در مصاحبه‌ای با نشریه “آگاهی نو‌” در اسفند ۱۴۰۱ شرکت در انتخابات ۹۶ را “یکی از اشتباهات” کارنامه سیاسی خود خوانده و گفته بود: «رابطه من با آقای روحانی در دوره دوم مثل دوره اول نبود.»
https://p.dw.com/p/4ebb9پرش از قسمت وزیر خارجه ایرلند: آماده به رسمیت شناختن کشور فلسطینی هستیم۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهوزیر خارجه ایرلند: آماده به رسمیت شناختن کشور فلسطینی هستیممایکل مارتین، وزیر خارجه ایرلندعکس: Nicolas Landemard/Le Pictorium Agency via ZUMA Press/picture allianceوزیر خارجه ایرلند اعلام کرد، این کشور در هفته‌های آینده برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی اقدام خواهد کرد.

مایکل مارتین روز چهارشنبه (۱۰ آوریل) در جریان یک سخنرانی در پارلمان این کشور گفت که پیشنهاد رسمی به‌ رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی را، زمانی که “بحث‌های گسترده‌تر بین‌المللی” در این رابطه تکمیل شوند، به دولت ارائه خواهد کرد. وزیر خارجه ایرلند افزود: «شک نکنید، به رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی اتفاق خواهد افتاد.»به گفته مارتین، هرگونه تأخیر در این امر “دیگر باورکردنی یا قابل دفاع نیست.”ماه گذشته رهبران اسپانیا، ایرلند، اسلواکی و مالت در بیانیه‌ای مشترک برای به رسمیت شناختن کشور فلسطینی اعلام آمادگی کردند. وزیر خارجه استرالیا نیز روز گذشته گفت، کشورش به رسمیت شناختن کشور فلسطینی را بررسی خواهد کرد.  ایده “راه‌حل دو کشوری” از چندین دهه پیش به عنوان پیشنهادی برای پایان دادن به مناقشه فلسطینیان و اسرائیل در عرصه جهانی مطرح بوده است. ایرلند مدت‌هاست که اعلام کرده با به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی در صورتی که این امر به ایجاد صلح در خاورمیانه کمک کند، مخالفتی ندارد. با این حال وقوع جنگ در غزه در پی حمله هفتم اکتبر حماس به خاک اسرائیل، بحث بر سر این موضوع در عرصه بین‌المللی را جدی‌تر کرده است.بیشتر بخوانید: راه‌حل تشکیل دو دولت فلسطینی و اسرائيلی چقدر واقع‌بینانه است؟مایکل مارتین با محکوم کردن بمباران مداوم غزه توسط اسرائیل گفت: «هیچ شکی ندارم که [در غزه] جنایات جنگی رخ داده است.»اسرائیل اتهام ارتکاب جنایات جنگی در غزه را رد می‌کند و بارها مخالفت خود را با “به رسمیت شناختن یک‌جانبه کشور فلسطینی” اعلام کرده است.
https://p.dw.com/p/4ebWrپرش از قسمت مصطفی حمدی، روزنامه‌نگار در سقز بازداشت شد۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهمصطفی حمدی، روزنامه‌نگار در سقز بازداشت شدعکس از آرشیوعکس: Valery Sharifulin/dpa/TASS/picture allianceسازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” از بازداشت یک روزنامه‌نگار در سقز توسط نیروهای امنیتی خبر داد. طبق این گزارش، مصطفی حمدی، مدیر کانال تلگرامی “پرسمان” روز یکشنبه، ۱۹ فروردین بدون ارائه حکم قضایی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.هه‌نگاو به نقل از یک “منبع مطلع” اتهام این روزنامه‌نگار را “تبلیغ علیه جمهوری اسلامی” عنوان کرده است.مصطفی حمدی مرداد ۱۴۰۰ نیز به دلیل فعالیت‌های رسانه‌‌ای و به اتهام‌های “تبلیغ علیه نظام و توهین به بنیانگذار و رهبر جمهوری اسلامی” بازداشت و به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود.
https://p.dw.com/p/4ebSOپرش از قسمت پدر رضا لطفی از جانباختگان جنبش زن زندگی آزادی بازداشت شد۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهپدر رضا لطفی از جانباختگان جنبش زن زندگی آزادی بازداشت شدسازمان حقوق‌بشری “هه‌نگاو” روز سه‌شنبه ۲۱ فرودین (۹ آوریل) گزارش داد که کمال لطفی، پدر رضا لطفی از جانباختگان جنبش زن، زندگی، آزادی، بار دیگر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده است. 

هه‌نگاو در ادامه گزارش خود آورده است که طبق اطلاعاتی که به این سازمان رسیده، کمال لطفی ۴۶ ساله اهل دهگلان (دیولان) پس از احضار توسط دادگاه انقلاب قروه بازداشت شده است.

  

طبق گزارش هه‌نگاو، اطلاعات دقیقی از دلایل بازداشت و اتهامات وارده علیه کمال لطفی در دسترس نیست و پیگیری‌های خانواده‌اش برای مطلع شدن از سرنوشت وی نیز تا کنون بی‌نتیجه مانده است.

این اولین بار نیست که کمال لطفی بازادشت می‌شود. پیش از این نیز او روز یکشنبه ٢٧ فروردین ماه ۱۴۰۲ در یکی از خیابان‌های شهر دهگلان بدون ارائه هرگونه برگه قضایی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان کامیاران منتقل شد.

این پدر دادخواه در نهایت پس از سپری کردن ٧٨ روز بازداشت روز دوشنبه ١٢ تیر ماه ۱۴۰۲ با تودیع وثیقه و به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان کامیاران آزاد شد. 
https://p.dw.com/p/4ebMaپرش از قسمت سنتکام: موشک بالستیک حوثی‌های یمن رهگیری و منهدم شد ۱۴۰۳/۱/۲۲۱۴۰۳ فروردین ۲۲, چهارشنبهسنتکام: موشک بالستیک حوثی‌های یمن رهگیری و منهدم شد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین (۹ آوریل) در شبکه اکس (توییتر سابق) اعلام کرد که نیروهای ارتش ایالات متحده یک موشک بالستیک ضد کشتی شبه‌نظامیان حوثی‌های مورد حمایت ایران را بر فراز خلیج عدن منهدم کرده‌اند.

سنتکام نوشته است: «حدود ساعت سه بامداد (به وقت صنعا)، نیروهای ناوشکن یو.اس.اس میسون و سنتکام با موفقیت یک موشک بالستیک ضد کشتی که توسط تروریست‌های حوثی مورد حمایت ایران از یمن شلیک شده بود را بر فراز خلیج عدن رهگیری و منهدم کردند.» 

طبق داده‌های سنتکام، این موشک احتمالا به سمت کشتی آمریکایی “ام‌وی یورک‌تاون” که با پرچم ایالات متحده تحت حفاظت دو ناوشکن آمریکایی حرکت می‌کرد شلیک شده بود. 

سنتکام گفته است: «این اقدامات برای محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های ایالات متحده، ائتلاف و تجاری انجام می‌شود». 

شورشیان حوثی یمن از نوامبر ۲۰۲۳ بارها کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن را مورد حمله قرار داده‌ و اعلام کرده‌اند که این کار را به منظور حمایت از فلسطینیان در نوار غزه انجام می‌دهند. این حملات تجارت جهانی در این دو آبراه بزرگ و اصلی را مختل کرده است. 

بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی به دلیل حملات حوثی‌ها از مسیر تجاری مهم دریایی اجتناب می‌کنند. 
https://p.dw.com/p/4ebDk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *