آنا – کنتور هوشمند برای پرمصرف‌ها نصب می‌شودبه گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری آنا، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در آئین بهره‌برداری از طرح‌های وزارت نیرو که با حضور رئیس‌جمهور در حوزه ستادی این وزارتخانه برگزار شد افزود: توسعه و ارتقای تولید برق، توسعه و بهبود زیرساخت‌ها، مدیریت تقاضا، بهینه‌سازی مصرف و اصلاح اقتصاد برق، چهار برنامه مهم وزارت نیرو است.
وی ادامه داد: راه‌اندازی ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید طی چهار سال در دستور کار قرار دارد که از این میزان ۱۵ هزار مگاوات، نیروگاه‌هایی است که تحت مدیریت وزارت نیرو به‌وسیله بخش خصوصی و مالکیت دولتی، ۱۰ هزار مگاوات به‌وسیله صنایع بزرگ و ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر راه‌اندازی خواهد شد.
محرابیان گفت:در حال حاضر در جهان از نظر ظرفیت نیروگاهی، جایگاه چهاردهم را داریم، همچنین تلفات شبکه توزیع نیروی برق در ایران تک‌رقمی است.
وزیر نیرو افزود: در جهان هر ۱۰ سال یک‌بار شاهد فروپاشی شبکه و خاموشی‌های گسترده هستیم، اما در ایران ۱۸ سال است که خاموشی گسترده (Black out) نداشته‌ایم.
وی با بیان اینکه در شروع دولت سیزدهم چالش‌های جدی در صنعت برق داشتیم که بیشتر به دلیل نبود سرمایه‌گذاری و مدیریت در صنعت برق بود، ادامه داد: تابستان امسال با کمبود حدود ۱۵ هزار مگاواتی برق مواجه شدیم که ۲۰ درصد از تقاضای کشور را شامل می‌شد. این موضوع منجر به خاموشی‌های سراسری به مدت چهار ماه در کشور شد که نارضایتی‌های عمومی و تعطیلی کارخانجات را به دنبال داشت.
وزیر نیرو اضافه کرد: در زمستان نیز کمبود سوخت نیروگاه‌ها را داشتیم که به دلیل فرسودگی و نبود سرمایه‌گذاری کافی در زیرساخت‌های حیاتی صنعت برق بود، البته مصرف بی‌رویه برق، بدهی‌های صنعت برق و رمزارزها نیز از دیگر چالش‌های ما محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش، زمستان سال جاری و تابستان سال آینده است که البته زمستان را با ظرفیت‌های درون دولت مدیریت کرده‌ایم، گفت: برای پیک ۱۴۰۱ راه‌اندازی ۶۰۶۲ مگاوات ظرفیت جدید را در دستور کار داریم که این ظرفیت در چارچوب ۲۷ واحد حرارتی با ظرفیت ۴۲۰۰ مگاوات، یک واحد حرارتی که به‌وسیله صنایع ساخته شده با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات و ۷۳ واحد تجدیدپذیر با ظرفیت ۵۰۱ مگاوات انجام خواهد شد.
وزیر نیرو با اشاره به مدیریت تقاضا گفت: یکی از اقدامات جهادی که در دستور کار قرار دادیم، نصب کنتورهای هوشمند است که در این رابطه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار کنتور هوشمند برای پرمصرف‌ها تا پیک تابستان نصب می‌شود.
به گفته محرابیان، به دنبال تسهیل سرمایه‌گذاری برای ایجاد ظرفیت‌های جدید و اصلاح تعرفه‌ها هستیم که البته این اصلاح از اول بهمن‌ماه بدون کوچک‌ترین افزایشی برای کم‌مصرف‌ها اعمال شد. همچنین حدود ۱۶۰ واحد نیروگاهی داریم که برق این واحدها در سال آینده از طریق بورس انرژی عرضه خواهد شد.
وی با اشاره به افتخارات بخش آب، خاطرنشان کرد: ایران از ایام قدیم در حوزه آب افتخارات زیادی را به دست آورده که این اقدامات ما را در موضوعات مختلف بخش آب مانند قنات‌ها و سدها نه‌تنها به خودکفایی کامل رسانده، بلکه در حال حاضر توانستیم بخش عمده‌ای از خدمات فنی مهندسی در این زمینه را صادر کنیم.
به گفته وزیر نیرو، در سال ۱۳۳۵ هر ایرانی ۶۸۵۸ مترمکعب سهم آب داشت که امروز این رقم به ۱۱۸۰ مترمکعب کاهش پیدا کرده که به دلیل رشد جمعیت و کاهش منابع آبی است. این موضوع در حالی است که مصارف ایرانیان با سال‌های گذشته قابل مقایسه نیست یعنی به‌شدت مصرف‌گرا شدند و منابع آبی نیز کاهش داشته است.
محرابیان در ادامه، مدیریت منابع آب، سرمایه‌گذاری برای زیرساخت‌ها و اصلاح اقتصاد آب را از چالش‌های مهم بخش آب، عنوان کرد و افزود: وزارت نیرو با بهره‌گیری از ظرفیت شورای عالی آب، با تشکیل کارگروه سازگاری با کم‌آبی در سطح ملی و شورای هماهنگی حوضه آبریز برای رفع چالش‌های این مجموعه اقدام می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *