ایجاد شبکه قطار پرسرعت در مصر؛ یک پروژه تاریخی برای شرکت آلمانی زیمنس | اقتصاد | DW


شرکت زیمنس آلمان اعلام کرد که بزرگ‌ترین سفارش در تاریخ ۱۷۵ساله خود را دریافت کرده است. به گفته رولاند بوش، مدیرعامل زیمنس قرار است که شرکت مستقر در مونیخ با دو شرکت مصری ششمین شبکه ریلی پرسرعت بزرگ و مدرن جهان را در مصر ایجاد کند. زیمنس برای این منظور قراردادی به ارزش ۱/ ۸ میلیارد یورو امضا کرده است که شامل قرارداد ۷/ ۲ میلیاردیورویی سال گذشته نیز می‌شود. شرکای این شرکت Orascom Construction و The Arab Constructors هستند. هنگام امضای قرارداد عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر نیز حضور داشت. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان هم یک پیام ویدئویی ارسال کرد. بر اساس اطلاعاتی که زیمنس منتشر کرده، احداث شبکه پرسرعت به طول ۲هزار کیلومتر برای اتصال ۶۰ شهر مصر در نظر گرفته شده است. این قطارها در سه مسیر با سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. یکی از مسیرها به طول ۶۰۰ کیلومتر بین شهرهای بندری عین سخنه در کرانه دریای سرخ و مرسی مطروح و اسکندریه در کرانه دریای مدیترانه خواهد بود، مسیر دوم  بین قاهره و ابوسمبل در نزدیکی مرز سودان با بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ کیلومتر و  مسیر سوم هم با حدود ۲۲۵ کیلومتر طول بین اقصر و غردقه. خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید زیمنس موبیلیتی قرار است ۴۱ قطار پرسرعت، ۹۴ قطار عادی و ۴۱ لوکوموتیو باری برای این پروژه تولید کند.  این قرارداد همچنین شامل زیرساخت‌های راه‌آهن، هشت انبار و محوطه حمل و نقل و همچنین تعمیر و نگهداری قطارها و شبکه به مدت ۱۵ سال است. برآورد شده است که این پروژه ۴۰ هزار فرصت شغلی در مصر فقط برای ساخت شبکه ریلی ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این پیش‌بینی می‌شود که در این کشور حدود ۷هزار فرصت شغلی در زمینه تأمین و سایر بخش‌های پشتیبانی به‌وجود آید.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر لایپزیگ، بهترین ایستگاه سال در اروپا بزرگ حتما بهترین نیست. در بررسی بهترین ایستگاه‌ها برای مسافران برخی از ایستگا‌های بزرگ اروپا همچون مادرید حتی در میان ۱۰ ایستگاه اول دیده نمی‌شوند. ایستگاه لایپزیگ بخاطر ارائه خدمات و کیفیت آن عنوان بهترین ایستگاه راه آهن اروپا را بدست آورد. این ایستگاه در سال ۱۹۱۰ ساخته شده و پس از وحدت دو آلمان در سال ۱۹۹۰، نوسازی شده است.ایستگاه دارای ۲۳ سکوی خط آهن است و محوطه‌ای با ۱۱۰ مغازه و رستوران دارد.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه وین موسسه حمایت از مصرف‌کنندگان برای انتخاب بهترین ایستگاه‌های راه آهن اروپا از اطلاعات وب‌سایت‌های ایستگاه‌های راه‌ آهن و همچنین آمار و ارقام آنلاین استفاده کرده است. کیفیت خدمات یا مثلا نحوه دسترسی معلولان به قطار از موارد دخیل در انتخاب بهترین‌ها بوده است. ایستگاه وین که در مقام دوم ایستاده است کارش را در سال ۲۰۱۲ آغاز کرده و ۱۶ سکوی خط آهن دارد.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه سنت پنکراس لندن این ایستگاه در اکتبر سال ۱۸۶۸ تاسیس شده و دارای ۱۵ سکوی خط آهن است. بیش از ۲۰ میلیون نفر مسافر سالانه از این ایستگاه استفاده می‌کنند. سنت پنکراس رتبه سوم را کسب کرده است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه آمستردام ایستگاه‌های آمستردام هلند و کازانسکی مسکو مشترکا در رتبه چهارم قرار گرفته‌اند. ایستگاه آمستردام در اکتبر سال ۱۸۸۹ افتتاح شده و دارای ۱۱ سکوی خط آهن است. این ایستگاه در سال ۲۰۱۸ روزانه میزبان بیش از ۱۹۲ هزار مسافر بوده است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه مسکو کازانسکی ایستگاه کازانسکی مسکو که در سال ۱۸۶۴ افتتاح شده یکی از ۹ ایستگاه شهر مسکو است. کازانسکی هنوز هم بزرگترین ایستگاه راه‌‌آهن مسکو است و معماری آن زیبایی خیره‌ کننده‌ای دارد.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه فرانکفورت ایستگاه‌های قطار فرانکفورت و مونیخ مشترکا در رتبه پنجم جای گرفته‌اند. ایستگاه فرانکفورت در اوت سال ۱۸۸۸ افتتاح شده است. این ایستگاه که دارای ۲۵ سکوی خط آهن، ۴ سکوی قطار شهری و ۴ خط مترو است در سال ۲۰۱۹ روزانه میزبان ۴۹۳ هزار مسافر بوده است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه مونیخ سالن ایستگاه مونیخ در سال ۱۸۴۸ افتتاح شد. این ایستگاه دارای ۳۲ سکوی خط آهن و ۲ خط قطار شهری است و در سال ۲۰۱۹ روزانه میزبان ۴۱۳ هزار مسافر بوده است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه مسکو کورسکی ایستگاه کورسکی مسکو در سال ۱۸۹۶ افتتاح شد. این ایستگاه با سه خط مترو به شهر متصل است و در سال ۱۹۷۲ دارای سالن جدیدی شد که گنجایش ۱۱ هزار مسافر را دارد. ایستگاه کورسکی در رتبه ششم بهترین ایستگاه‌های اروپا قرار گرفته است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه مرکزی میلان این ایستگاه در سال ۱۹۳۱ رسما افتتاح شد و دارای ۲۴ سکوی خط آهن است. روزی ۵۰۰ قطار در ایستگاه میلان ایتالیا تردد می‌کنند. ایستگاه راه‌ آهن میلان سالانه میزبان ۱۲۰ میلیون مسافر است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه بیرمنگام ایستگاه شهر بیرمنگام بریتانیا در سال ۱۸۵۴ تاسیس شده و دارای ۱۳ سکو است. ایستگاه بیرمنگام سالانه میزبان ۳۵ میلیون مسافر است. این ایستگاه در سال ۲۰۱۰ مدرنیزه شده است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه رم ترمینی ایستگاه مرکزی شهر رم در سال ۱۸۶۷ افتتاح شد و دارای ۳۲ سکو است. این ایستگاه دومین ایستگاه بزرگ اروپا محسوب می‌شود و سالانه میزبان ۱۸۰ میلیون مسافر است. رم ترمینی در رتبه نهم بهترین ایستگاه‌های اروپا قرار گرفته است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ایستگاه مرکزی بولونیا ایستگاه شهر بولونیای ایتالیا و مونپارناس پاریس در فرانسه مشترکا در رتبه دهم جای گرفته‌اند. ایتسگاه بولونیا در سال ۱۸۶۴ افتتاح شده و دارای ۲۰ سکو است. روزانه ۸۰۰ قطار در این ایستگاه تردد می‌کنند و سالانه میزبان ۵۸ میلیون مسافر است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر پاریس مونپارناس ایستگاه مونپارناس پاریس در سال ۱۸۴۰ افتتاح شده و داری ۲۸ سکو است. این ایستگاه در سال ۲۰۱۸ میزبان ۵۴ میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر بوده است.
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر ۲۶ ایستگاه برتر اروپا از میان ۵۰ ایستگاه راه آهن در کشورهای اروپایی ۲۶ ایستگاه برگزیده شده‌اند. ایستگاه‌های قطار سه شهر دوسلدورف، هانوفر و اشتوتگارت در لیست موسسه بین‌المللی حمایت از مصرف کنندگان در واشنگتن مشترکا در رتبه دوازدهم قرار گرفته‌اند. (عکس از ایستگاه هانوفر)
بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن اروپا به روایت تصویر دیگر رتبه‌های ایستگاه‌های آلمان ایستگاه هامبورگ، رتبه چهاردهم، ایستگاه‌های شهرهای کلن و نورنبرگ هم مشترکا در رتبه پانزدهم قرار گرفته‌اند. (عکس هوایی از ایستگاه راه آهن شهر هامبورگ) نویسنده: محمود صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *