تحلیل بازار – بازار آهن چشم انتظار مذاکراتبه گزارش بازار به نقل از آهن پرایس، پس از گذشت ۴ ماه از شروع فعالیت دولت سیزدهم که دلار را در نرخ ۲۸ هزار تومان تحویل گرفت میگذرد چشم امید اکثریت مردم به دولت سیزدهم بود که دلار ارزان شود و بازار بورس کالا تقویت گردد و بازار مسکن ودرپی آن بازار آهن نیز تقویت شود.
حال آنکه دلار از کانال ۲۹ هزار تومان عبور کرده است و بازار بورس نه تنها تقویت نشد بلکه ۱۷ هزار واحد ریزش داشت و روی کانال یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار قرار گرفته است و خلاصه کلام بازار بخش مسکن و فولاد و آهن نیز چنگی به دل نمیزند.
در روز چهارشنبه با بررسی قیمت روزانه آهن آلات  مشاهده شده که قیمت میلگرد در ۹ شرکت ثابت بوده است و بالغ بر ۷ شرکت نیز کاهش قیمت ۵۰ تا ۳۰۰ تومانی را اعمال کرده اند، سقف قیمتی میلگرد روی ۱۶ هزار و ۶۹۵ تومان و کف قیمتی روی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود.
بازار نبشی و ناودانی در سردی و انجماد ثبات قیمتی را اعلام داشت، بازار تیرآهن نیز در بخش شاخه های پر فروش ثبات قیمت و بعضا در بخش کیلو فروشی کاهش ۲۰۰ تومانی و در بخش شاخه فروشی کاهش ۲۰ الی ۳۰ تومانی را اعلام داشتند. در بازار پروفیل نیز به جز یک شرکت که کاهش ۲۰۰ تومانی قیمت را اعلام داشت مابقی شرکت ها ثبات قیمت پروفیل را در پیش گرفتند.
به طور کلی در روزهای اخیرا بارها شاهد حرکت خلاف جهت بازار آهن و ارز بوده ایم، در حالیکه دلار روند صعودی داشت، بازار آهن ثبات نسبی داشت و تغییر چندانی به چشم نخورد.
شایان ذکر است در روز گذشته معاملات میلگرد در بورس کالا تقاضای چندانی نداشت، بازار تیرآهن نسبتا رقابت بهتری داشت اما به طور کلی معاملات بورس کالا و بازار آزاد در شرایط بحرانی است و تغییر مثبت چندانی نسبت به هفته های پیشین نداشته است.
بر اساس اخبار جدید از مذاکرات وین، لغو تحریم ها در پیچیدگی و نابسامانی است و شاید بتوانیم اظهار نماییم که نباید منتظر خبرهای خوش از مذاکرات وین باشیم و همچنان بازارهای مالی و بازار آهن معلق مذاکرات وین شده اند.
البته شایان ذکر است تیم مذاکره کننده از سوی ایران با جو مثبتی در حال حرکت است اما گویا تمایل آنچنانی برای ورود به جزییات ندارد، با وجودی که دستگاه دیپلماسی اجازه برخی تصمیم گیری ها در مورد توافق ها را دارد اما بعید به نظر می رسد خوش خبری چندانی حاصل شود.
البته همه اعضای مذاکره کننده در جریانند که چنانچه مذاکرات به نتیجه نرسد نابسامانی و پیچیدگی وضع موجود دو چندان خواهد شد. با چنین شرایطی فعالان اقتصادی و صنعت گران باید با در نظر گرفتن چندین سناریو و چندین حالت متفاوت سبد خود را بچینند و بشدت از هر گونه تصمیم احساسی خود داری نمایند.
بر اساس آخرین اعلامی متال بولتن قیمت های جهانی بازار فولاد ثابت بوده اند و تغییر چندانی نداشته اند و گویا همه عوامل دست به دست همه داده اند که شرایط بازار ساکن بماند و در عین حال سیگنالهای مخفیانه منفی نیز صادر می شود.
اثرات عرضه تلفیقی ورق فولادی بر بازاروحید یعقوبی مدیر اجرایی انجمن تولید کنندگان فولاد اظهار داشت: چنانچه ورق با قیمت واقعی به بورس عرضه شود و معاملات واقعی باشند آنگاه عرضه تلفیقی ورق فولادی در بورس کالا پایدار و ادامه دار خواهد بود، اما چنانچه تعیین قیمت پایه و نحوه تلفیق محصولات به صورت دستوری و از پیش تعیین شده باشد آنگاه عرضه تلفیقی هم نمی تواند به تامین کم و کسری بازار، کاهش عطش تقاضا و همچنین کاهش قیمت ها اثر کند، در نهایت امر اگر عرضه تلفیقی ورق فولادی با سازوکار صحیح اجرا شود می تواند روش بسیار کارامدی باشد.
بهترین و کارامدترین مکانیزم این چنین است که قیمت ورق وارداتی مبارکه و قیمت ورق داخلی مبارکه کاملا شفاف باشد و آنگاه بر اساس قیمت های شفاف، بدون هیچگونه دخالت دستوری در بورس کالا قیمت پایه و واقعی بر اساس رقابت ها کشف قیمت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *