فولکس‌واگن تولید خودروی برقی در چین را به شدت افزایش می‌دهد | اقتصاد | DW


شرکت خودروسازی فولکس‌واگن سال گذشته موفق به دست‌یابی به اهداف اعلام شده خود در چین نشد و اکنون تلاش گسترده‌ای برای جبران این ناکامی را آغاز کرده است. مهم‌ترین دغدغه این شرکت آلمانی افزایش سهم خود در تولید و فروش خودروهای برقی است که چین یکی از مهم‌ترین بازارهای آن در جهان به شمار می‌رود. شبکه خبری ntv شنبه ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) گزارش داد مدیریت فولکس‌واگن در چین به روزنامه “ولت ام زونتاگ” گفته قصد دارد سومین کارخانه خود در این کشور را در استان آن‌هویی راه‌اندازی کند. آن‌هویی در شرق چین واقع شده و حدود ۶۴ میلیون نفر جمعیت دارد که حدود سه برابر مجموع جمعیت هلند و دانمارک می‌شود. خیزش نیوز وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید خودروساز آلمانی در حال حاضر دو کارخانه در شهرهای فوشان و انتینگ چین دارد که هر دو برای تولید خودروی برقی طراحی شده‌اند و مشغول به کار هستند. افزایش تولید تا ۹۰۰ هزار خودروی برقی فولکس‌واگن می‌گوید با راه‌اندازی کارخانه سوم در شهر آن‌هویی، ظرفیت تولید خودروهای موسوم به NEV این شرکت در چین تا پایان سال آینده تا ۹۰۰ هزار دستگاه افزایش می‌یابد. مطابق استانداردهای تعریف شده از سوی دولت جمهوری خلق چین (New Energy Vehicle)، خودروهای موسوم به NEV شامل خودروهایی با موتور برقی و هیبرید می‌شود. هدف‌گذاری شرکت فولکس‌واگن برای سال ۲۰۲۱ میلادی فروش ۸۰ تا ۱۰۰ هزار خودروی برقی در چین بود که به آن دست نیافت. این شرکت در سال گذشته میلادی در مجموع ۹۲ هزار و ۷۰۰ خودروی کاملا برقی در چین تولید کرد و موفق به فروش اندکی بیش از ۷۷ هزار دستگاه از آنها شد. رقابت سخت با رقیبان چینی ناکامی فولکس‌واگن در دست‌یافتن به هدف‌های تعیین شده در چین در تضاد کامل با موفقیت خودروسازان چینی قرار دارد که موفق شده‌اند در دومین سال پاندمی کرونا نیز تولید و فروش خود را افزایش دهند. به گزارش شبکه ntv، یورگ ووتکه، رئیس اتاق بازرگانی اروپا در پکن از این حرکت می‌کند که رقابت در بازار خودروی چین در آینده سخت‌تر نیز بشود. او می‌گوید دولت چین، به‌خصوص با توجه به بازارهای جهانی، تمایل زیادی به تقویت تولیدکنندگان داخلی خودروهای برقی دارد. رئیس اتاق بازرگانی اروپا در پکن در عین حال ابراز اطمینان کرده که با وجود افزایش رقابت‌ها، شرکت‌های آلمانی برای مقابله با این چالش‌ها به بهترین وجه آماده‌اند.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان تسلا مدل ۳ در عرصه خودروهای برقی فعال تسلا حرف اول را می‌زند. این شرکت در سال ۲۰۲۰ از مدل ۳ در سراسر جهان ۳۶۵ هزار و ۲۴۰ دستگاه به فروش رسانده و برای سومین سال پیامی در رتبه نخست جای گرفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان Wuling Hongguang Mini خودروی سه در چینی با قیمتی کمتر از ۴ هزار یورو تا پایان سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۱۹ هزار و ۲۵۰ دستگاه به فروش رسانده است. شمار فروش این خودرو که محصول مشترک SAIC، وولینگ و جنرال موتورز است به احتمال زیاد در سال جاری رشد صعودی خواهد داشت.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان رنو زوئه رنو الکتریکی زوئه، یکصد هزار و ۴۳۱ دستگاه در جهان به فروش رفته که در رتبه سوم پرفروش‌ترین خودروهای الکتریکی جهان قرار می‌گیرد. این خودرو در فرانسه نیز پرفروش‌ترین است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان تسلا Y تسلا مدل ۳ یک رقیب داخلی نیز پیدا کرده است. فروش تسلا Y در ماه مارس ۲۰۲۰ کلید خورد و تا پایان این سال ۷۹ هزار و ۷۳۴ دستگاه به فروش رسید و در رتبه چهارم جهان جای گرفت. در ماه ژوئن سال جاری تولید این خودرو در براندنبورگ آلمان هم آغاز می‌شود.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان هیوندای کونا از این مدل هیوندا که البته دارای موتور احتراقی نیز هست ۶۵ هزار و ۷۵ دستگاه به فروش رسیده است. رتبه پنجم البته در سال جاری حفظ نخواهد شد. کره‌ای‌ها در حال تولید “ایونیک ۵ ” تماما الکتریکی با دیزاین مدرن‌تری هستند که با استقبال بیشتری روبرو خواهد شد.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان فولکس واگن آی دی. ۳ مدل آی دی. ۳ در سال ۲۰۲۰ با ۵۶ هزار ۹۳۷ در رتبه ششم جهان جای گرفته است. فولکس واگن البته با مجموع تولیدات الکتریکی خود پس از تسلا در رتبه دوم قرار دارد.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان نیسان لیاف از شتاب نیسان در عرصه تولید خودروهای الکتریکی کاسته شده است. مدل لیاف این خودروساز در سال ۲۰۲۰ با فروش ۵۵ هزار و ۷۲۷ دستگاه در رتبه هفتم جهان قرار گرفت.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان آئودی ای ترون آئودی که وابسته به کمپانی فولکس واگن است، با ۴۷ هزار و ۹۲۸ دستگاه دومین خودرو پرفروش این کمپانی محسوب می‌شود. فروش آئودی ترون در نروژ حتی از تسلا هم بیشتر بود.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان بااوجون سری الکتریکی بااوجون ساخت چین که محصول مشترک SAIC، وولینگ و جنرال موتورز است با فروش ۴۷ هزار و ۷۰۴ دستگاه در رتبه نهم قرار گرفت.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان گریت وال موتور آر ۱ خودرو چینی محصول “گریت وال موتورز” “اورا ۱” که به گربه سیاه نیز معروف است با فروش ۴۶ هزار و ۷۹۶ دستگاه در رتبه دهم پرفروش‌ترین‌های جهان قرار گرفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان GAC Aion S خودروی الکتریکی دیگری از چین که با فروش ۴۵ هزار و ۶۲۶ دستگاه در رتبه یازدهم جهان قرار گرفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان فوکس واگن تیگوان مدل دیگری از تولیدات فولکس واگن در میان پرفروش‌ترین‌های سال دیده می‌شود. تیگوان الکتریکی با فروش ۴۵ هزار و ۵۱۵ دستگاه در رتبه دوازدهم جای گرفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان بی وای دی شین بی وای دی شین ساخت چین با فروش ۴۱ هزار و ۶۲۱ دستگاه در رتبه سیزدهم پر فروش‌ترین‌های جهان قرار گفته است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان فولکس واگن گلف مدل الکتریکی گلف ساخته کمپانی فولکس‌واگن در سال ۲۰۲۰ نزدیک بیش از ۴۱ هزار و ۹۵ دستگاه فروخته شده است.
پرفروش‌ترین خودروهای برقی جهان SAIC MG ZS EV خودروی چینی مدل MG ساخت شرکت SAIC است که نیمی از آن متعلق به شرکت فولکس واگن است. این مدل با فروش ۴۰ هزار و ۷۲۶ دستگاه در میان پانزده خودروی پرفروش سال ۲۰۲۰ جای گرفته است. نویسنده: محمود صالحی  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *